Grandma

Bu aralar eve kendimi attığımda tembel tembel hiç bir şey yapmadan yatıyorum. Bunun üzerine bir de nereden geldiğini bilmediğim bir sızlama, bir tuhaflık, başımın etrafında dolanınca iyice nanemolla bir hal içerisinde bulunduğumu belirtmek isterim. Kişisel olarak diyeceklerim bu kadar. Şimdi gelelim filmimize.

Filmin yönetmeni ve senaristi Paul Weitz. Paul Weitz kimdir derseniz ben daha 19 yaşında bir ergenken American Pie ile tanışmıştım kendisiyle. Evet artık literatürde yer edinmiş bu filmin yaratıcılarından birinin Paul Weitz olduğunu öğrendiğimde şaşırmadım desem yalan olur. Gerçi aradan 16 yıl geçmiş (tüh yaşım çıktı ortaya) yönetmenin tarz değiştirmesi pekala mümkün. Şöyle bir göz attım da o tarihten bu yana bir daha bu adamın filmlerini izlememişim. Sanıyorum bunun sebeplerinin en başında filmin afişlerinin biraz romantik komedi gibi duruyor olması.

Ancak Grandma öyle değil. Filmin afişinde bir festival filmi edası var. Zaten festival filmi. Sanıyorum yönetmen iş yapamayan filmlere imza atınca bir de kendimi bağımsız filmle deneyeyim demiş. Böyle bir cümle kurmamın başlıca nedenlerinden biri, filmde farklı bir şey görmemiş olmam. Açıkçası filmin ana fikrini de okumakta biraz zorluk çektim. İnsan değil dost biriktir mi diyordu? Neyse!

Elle, ellili yaşlarında bir kadındır. Özgürlüğüne düşkün geçmişi karmaşık bir kadındır. Vakti zamanında bir üniversitede öğretim görevlisi olmuş, bir kaç şiir kitabı çıkarmış birisidir. Bir süre erkek sevgilileri olmuş, bir kızı olduktan sonra aslında kadınlardan hoşlandığına kanaat getirmiştir. Uzun bir süre bir kadınla yaşamış ama kadın öldükten sonra bütün düzeni bozulmuş. Kendinden yaşça küçük bir kadınla beraber olmuş sonra. Bu dönemde de şiir yazmaya tekrar başlamış. Sonunda onunla olmayacağını düşünerek Olivia adlı bu kızdan ayrılır ve filmde burada başlar.

Evinde eskileri yad ederken birden torunu Sage gelir ve ona hamile olduğunu söyler. Bir hastaneden kürtaj için randevu almış ama bunun içinde 500 dolara ihtiyacı vardır. Ancak Elle’de bu kadar para yoktur. Kızı oldukça zengindir ama Sage annesinden korktuğu Elle de kızı ile pek anlaşamadığı için ondan para isteyemez. Bu esnada para bulmak için yola düşerler. Elle tüm eski arkadaşlarına gider ve bu sırada geçmişiyle yüzleşirken günah çıkarmaya başlar. Tabi son çıkış yine kızıdır.

Film bu şekilde gidiyor. Biraz yüzeysel giden film fazlasını sorgulamıyor. Oyunculuklar oldukça iyi ama filmde bir şeyler eksik. Drama olmasına rağmen o tadı tam olarak yakalayamıyorsunuz.Özetlemek gerekirse çok boş vaktiniz varsa izleyin derim

Yönetmen – Senaryo: Paul Weitz

Oyuncular:

Lily Tomlin
Elle
Judy Greer
Olivia
Julia Garner
Sage
Carlos Miranda Sage’in sevgilisi
John Cho
Chau

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt4270516/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?