Grave Encounters

Kanada filmlerinden giderken bir bir diğer korku filmimiz de, Grave Encounters. Filmin senarist ve yönetmenleri The Vicious Brothers. Biraderlerin bu ilk filmi. Aslında ilk olmasına rağmen de fena bir film sayılmaz. Aslında film için örneklerinin arasından sıyrılıyor diyebiliriz. ama buna rağmen film için çokta başarılı diyemeyeceğim.

Film paranormal hikayeleri araştırıp Mezarlık Hikayeleri adında program yapan grubun başından geçenleri anlatmakta. Ekip yeni programı için, eski bir hastaneye gider ve burada geceyi geçirmek için hazırlanırlar. Maksatları bu akıl hastanesinin geçmişinden kalan hayaletleri görüntülemektir. Hikayenin girişi fena değil ancak hastane hakkında bilgiler ve bunun sunumu da pek iyi değil.

Filmin başından beri hastanede bir şey olacağına dair hiç bir emare yok. Programa katılan konuşmacılar çok fazla inandırıcı değil. Zaten ekibin de bu olaya pek inandığını görmüyoruz. Program reyting için oynanılan oyunlardan ibaret gibi görünüyor. Tabi bu basit hikaye ve olay örgüsü içerisinde kesin bir şeyler olacağının beklentisini veriyor size.

Hastane içerisine kameralar yerleştirilip, sunum başlayıp, gizemli hareketler beklenmeye başlanır. Tabi bir süre sonra hiç bir hareket algılanmadığı için herkes sıkılmaya başlar. Derken, kameramanlardan biri çekim yaparken arsından büyük bir kapı kapanır. Bu aslında küçük bir olay gibi gözükse de ekip bu kapının kapanmasına odaklanır. Durumu araştırmaya başladıklarında ise başka garip olayların olduğunu da görürler.

Tabi işler ciddiye binince ekip hastaneden ayrılmaya çabalar ancak hastane bir labirent halini almıştır ve bir türlü çıkış yolunu bulmazlar. Bu esnada saatin aslında çok fazla ilerlediğini ancak onlar için sadece gece olduğunu fark ederler. Bu arada ortalıkta hayaletler de dolanmaya başlamıştır.

Filmde çok fazla hayalet sahnesi yoktu bu da ne çıkacağını merak etmemizi sağlıyordu. Ancak bir yerden sonra efekt kullanımı oldukça gereksizdi. Banyodaki hayalet kızımızın görülmesinden sonraki tepkiler, hayalet kızın çığlıktaki gibi bağırıp bizim ekibi, bizi korkutmaya çalışması çok gereksizdi. Zaten burada efekleri de çok iyi bulduğumu söyleyemeyeceğim.

Bu dakikadan sonra ekip üyelerinin ölmesine tanık oluyoruz. Ancak filmde hemen hemen her korku filminde rastlayacağımız sahnelerin olması da cabası. Buna en büyük örnekte ekibin tek bayan üyesinin sırtına yazılan yazılar ve binanın sürekli yer değiştirilmesi. Bir bir yerde kendini izlettiriyor ancak korkuttuğunu söyleyemeyeceğim.

Oyunculardan kaynaklı yer yer inandırma problemi yaşıyor film. Kurgunun pek başarılı olduğunu da söyleyemeyeceğim.Filmin en güzel yanlarından bir, aksiyonun, gerilimin son dakikalara değilde, filmin büyük çoğunluğuna yayılması. Özetlemek gerekirse çok iyi olmayan, ancak kendini izlettiren bir film.

Yönetmen – Senaryo: The Vicious Brothers

Oyuncular:

Sean Rogerson
Lance Preston
Juan Riedinger
Matt White
Ashleigh Gryzko
Sasha Parker
Mackenzie Gray
Houston Gray
Merwin Mondesir
T.C Gibson

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1703199/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?