Green Lantern

Çizgi roman uyarlaması Green Lantern bana bekleneni veremedi. Film çok fazla çocuksu durmakla birlikte. Karakterlerin çoğu bilhassa ana karakter rolün altında ezilmiş. Filmin dramatik kısmı oldukça klasik. Babası ölen ve onun mesleğini idame ettiren sorumsuz bir genç. Müzikler akılda kalıcı değil. Özel efektler herhangi bir bilim kurguda göreceğimiz şekilde. Zaten ilk film olmasından mıdır nedir, hikayede oldukça sıradan.

Film süresi boyunca aksiyon görüyorsunuz ancak bu aksiyon sürükleyici bir aksiyon değil. Film yer yer sıkıcı oluyor ve nutuk verir bir hal alıyor. Senaryo yok gibi. Kurgu da aynı şekilde ilerliyor. Bri ilki vermesi lazımken film sanki dünya üzerinde herkes Green Lanternleri tanıyormuş gibi, kimse tepki vermiyor.

Hikayeyi özetlemiş gibi oldum zaten. Tekrar üzerinden geçeyim. Hal Jordan’ın pilot olan babası bir deneme sürüşü esnasında kaza geçirerek ölür. Hal’da buna şahit olur. O günden sonrada çocukluğu sorunlu geçer. Hal’da pilot olur aynı firmadan yine savaş uçaklarını test etmek için işe başlar. Tabi hoşlandığı kızda onunla aynı iştedir.

Bu arada galaksiyi korumakla görevli Green Lantern diye bir oluşum galaksiyi yutan bir kötülüğe karşı savaş vermektedir. Bu savaş esnasında yaralanan bir savaşçı dünyaya inmek zorunda kalır. Savaşçı kendisine güç veren yüzüğü kendisine başka savaşçı bulsun diye gönderir. Yüzük ise Hal’ı bulur. Hal ölmekte olan uzaylıdan yüzüğü alır. Uzaylı ona bir de fener verir yüzüğü şarj etmek için.

Hal yüzüğü kullanmaya başlar. Green Lanternlerin toplanma alanlarına gider ve orada eğitim almaya başlar. Ancak dünyalı olduğu için onları onu kimse sallamamaktadır. Ancak Hal karşılarında durur.

Green Lanternlerin yüzükleri, onlara onurları kadar güç vermektedir ve bu sayede düşündükleri her şeyi yapabilmektedirler. Burada yine Amerikan insanının ne kadar onuru olduğu konusu üzerinde ısrarla durulmuş. Yeşil Fenerler güçlerini onurdan alırken bir kötüler ise her zaman olduğu gibi güçlerini korkudan almaktadırlar. Gerçi tek kişidir bu. Green Lanternler’in beyin takımından evrenin alimlerinden ayrılmıştır.

Sonuç olarak efektlere dayanmış, konusu, kurgusu oldukça basit, oyunculukları da berbat olan bir film, Green Lantern. hayli kalabalık yazım kadrosuna rağmen bu kadar açık nasıl olmuş anlayamadım. Ben özel efekt için izlerim diyorsanız buyurun. Aksi taktirde filmin yanına yaklaşmamakta fayda var.

Yönetmen: Martin Campbell

Senarist:

Greg Berlanti
Michael Green
Marc Guggenheim
Michael Goldenberg

Oyuncular:

Ryan Reynolds
Hal Jordan / Green Lantern
Blake Lively
Carol Ferris
Peter Sarsgaard
Hector Hammond
Mark Strong
Sinestro
Tim Robbins
Hammond
Jay O. Sanders
Carl Ferris

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1133985/

http://greenlanternmovie.warnerbros.com/dvd/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?