Grimm

İzlemek için dizi ararken karşılaştığım NBC dizisi Grimm. Fantastik öğeler olması sebebi ile tabiki tercihim oldu. Yanlış hatırlamıyorsam ilk üç bölümden sonra bir süre ara verdi. Bende dizinin ilk bölümlerindeki yavanlığı sebebi ile yayından kaldırılmış olabilineceğini düşündüm. Ancak düşündüğüm gibi olmadı. Dizinin devamı geldi, hatta ikinci sezon onayını aldı.

Film bir dedektifin başından geçenleri anlattığı için her bölümde farklı bir macera görüyoruz. Ama filme asıl bağlayan ana hikaye. Ancak bölümlerde ana hikayeye ufak tefek göndermeler oluyor. Bölümleri diğer polisiyelerden farklı kılan ise farklı türleri tanımamız. Aslında dizinin iyi diyebileceğimiz bir kaç bölümü var. Bunlara son iki bölümü katabiliriz. Buna sebepte ana hikayenin soru işaretlerinin bu bölümlerde giderilmeye çalışılması. Tabi tam bir açıklama vermiyor. Her ley ikinci sezona bırakılmış.

Bölümleri genel olarak değerlendirdiğimde konunu basit işlendiğini görüyorum. Tabi işlenen cinayetler çözüm yolları aksiyonu biraz basit kalmış. Tatmin edici olduğunu söyleyemeyeceğim.

Nick Burkhardt, Portland Polis Departmanında çalışan bir dedektiftir. Günün birinde teyzesi kendisini ziyarete gelir ve ona garip bazı şeyler anlatır. Konuşmaları esnasında Saldırıya uğrarlar. Teyzesi yaralanır ve hastaneye kaldırılır. Tam bu esnada, kadın hastanede de öldürülmeye çalışılır. bu arada Nick’te bazı güçler edinmiş, bazı insanlara baktığında garip onları garip şekilde görür. Araştırmaya başladığında kendisinin Grimm olduğunu öğrenir. Ve dünya üzerinde de insan görünümlü yaratıklar vardır. Grimm ise bu yaratıkların avcısıdır.

Nick tüm olaylara bir polismiş gibi yaklaşır. Diğer Grimmler gibi onları avlamaz. Hatta Wieder Blutbad ile Monroe ile arkadaş olurlar. Birlikte olayları çözerler. Bu sırada sevgilisi, Juliette ve ortağı Hank’ın da hiç bir şeyden haberi yoktur. Nick kimliğini gizlemeye devam eder ancak ister istemez onun yüzünden onlarında başı derde girer.

Dizinin en sabit hikayesi ise Nick’in anne ve babasının ölümünü araştırmasıdır. Bir trafik kazasında anne ve babası ölmüş ona teyzesi bakmıştır. Nick olayı araştırırken aslında olayın bir kaza olmadığını bir cinayet olduğunu öğrenir. Belgelere ulaştığında ise aslında onun yakaladığı yada ölü bulduğu adamların ailesinin ölümü ile ilgili bağları olduğunu öğrenir.

Dizi heyecanlı bir şekilde sezon finali yaptı. Ancak ikinci sezonda bölümlerin de aksiyon ve kurgu dozunu arttırması gerekli. İlk sezon 23 bölümdü. Üçüncü sezon için iyi bir birikim yapması gerek. Aksi taktirde ikinci sezonun yarısını görmekte zorlanabilir. Eğer fantastik öğelerden hoşlanıyorsanız, değişik türdeki insanlara dönüşebilen yaratıklardan hoşlanıyorsanız dizi sizin için bire bir. Tabi anlatmadığım çok noktada mevcut dizide.

Yaratıcı: Stephen CarpenterDavid GreenwaltJim Kouf

Oyuncular:

David Giuntoli
Nick Burkhardt
Bitsie Tulloch
Juliette Silverton
Silas Weir Mitchell
Eddie Monroe
Russell Hornsby
Hank Griffin
Sasha Roiz
Captain Sean Renard
Reggie Lee
Sgt. Wu

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1830617/

http://en.wikipedia.org/wiki/Grimm_(TV_series)

http://www.nbc.com/grimm/

Yorumlar

“Grimm” için 3 yanıt

 1. […] gibi geldi bana ama film bu yönde gitmedi. Bu konudaki görüşümü de aynı konuya benzeyen bir Grimm bölümüne bağlayabilirim. İnanışa göre noel babanın kötü kardeşi noel de ortaya […]

 2. Kişisel Depresyon Anları avatarı

  Üçüncü sezon finalini geçtiğimiz günlerde yaptı dizi. Aslında basit cinayet olaylarının hikayenin ana konuya bağlanması her na kadar cinayetler ve çözümleri basit olsa da altta işlenen hikaye oldukça sürükleyici. Bir Grimm olarak Nick’in başından geçenler aslında aynı karakterler arasında dönse de dizi yarattığı yüm karakter ve hikayeleri mantıklı olarak bir yere bağlıyor. Bu bağlamda üçüncü sezonun oldukça toparlanmış ve başarılı olduğunu söylemeliyim. Hele hele sezon sonundaki aksiyon ve Nick’in güçlerini kaybetmesi şimdi diziye ayrı bir hava soktu. Dördüncü sezonda neler olacağı belli ama nasıl olacağı konusu meraklandırmaya başladı bile.
  Beklediğimden daha iyi giden bir dizi oldu Grimm umarım daha devamı gelir.

 3. Kişisel Depresyon Anları avatarı
  Kişisel Depresyon Anları

  Dördüncü sezon biraz işler karıştı. Sıradan cinayetlere devam ediyoruz ama bununla birlikte ana hattıyla grim ve kraliyet arasındaki ilişkilerin karışması, karakterlerin saf değiştirmeleri diziyi oldukça keyifli hale getirdi. Ama merak ettiğim dizi nasıl bitecek. Sanki hiç bitmeyecekmiş gibi devam ediyor. Bitmeyebilir gerçi benim için sıkıntı yok ama dizi beşinci sezona merdiven dayadı. Sanki 5. sezon olayları biraz daha toparlar ve final yaparlar gibi geliyor bana. Ama iyi gittiğini söyleyebilirim.

Siz ne düşünüyorsunuz?