Groundhog Day / Bugün Aslında Dündü

Festivalin en güzel yanlarından biride eski sevdiğimiz filmleri beyaz perdede izlemek oluyor. Gerçi ben genelde yeni ve tanınmış yönetmenlerin filmlerinden yana tercihimi kullansam da böyle eski filmlere arada mecburiyetten gidiyorum. Mecburiyet dediğim şu sponsor ve ön satışlardan yer kalmaz ise. Tabi bu işten pekte şikayetçi değilim. Sonuçta sinemada eski sadece yeniler yada ilkler izlenir diye bir şey yok.

Aslında Groundhog Day / Bugün Aslında Dündü filmini video kasetler  ve televizyon kalanları başta olmak üzere kaç kez izlediğimi hatırlamıyorum bile. Onlarca kez diyebilirim. Ancak son dönemde izlememiş olacağım ki filmin gidişatını tam olarak hatırlayamadım. Yani olacaklar aklımda ama sıralamalar pek aklıma gelmedi. Yinede filmi keyif alarak izledim.

Film 1993 yılında BAFTA En İyi Özgün Senaryo ödülü almış. Giriş sonuç gelişme olarak film tamamen bizi tatmin eden bir senaryo var karşımızda. Müzikler yerli yerinde kullanılmış, geçişler yerli yerinde yapılmış, kurgu başarılı amacına ulaşan bir film. Yönetim ve görsellik kesinlikle tatmin edici.

Filmin baş rolünde  var. Gerek mimik gerekse karakterin aktarımı açısından oldukça başarılı oyunculuk sergilemiş zaten kendisine diyecek bir şey yok. Yan karakterlerle beraber oldukça doğal ve samimi bir oyunculuk sergilemişler. Esas kızımız  ise pek etkili olmamasına rağmen kendinden bekleneni vermiş.

Tabi on küsür senelik bir film olduğu ve artık film herkesin bir parçası olduğu için yada ben bu filmle büyüdüğüm için çok fazla eleştirecek bir şey bulamıyorum. Bu sebeple zaten bilinen konuyu özetliyorum.

Phil bir televizyon kanalında hava durumu sunuculuğu yapan burnu havada kendini beğenmiş bir spikerdir. İşe yeni başlayan Rita ve kameraman Larry ile geleneksel olarak her sene gittikleri bir kasabaya giderler. Burada bir köstebek vardır ve köstebek kışın ne kadar süreceğini tahmin edecektir. Tabi Phil bunu istemez ve etrafındakilere de kötü davranır.

Köstebek gününde, köstebek tarafından gün tahminde bulunulur ve ekip yola koyulur. Ancak kasabadan çıkarken ana cadde kaza yüzünden kapatılmış ve fırtına sebebiylede açılmayacaktır. Ekip geriye döner ve kasabada konaklamaya devam eder. Ertesi sabah Phil uyandığında aynı köstebek gününü yaşamaya devam eder. Phil başta bunun bir şaka olduğunu sanar ama zamanla bir kısır döngüde olduğunu anlar.

Ne olursa olsun Phil her sabah aynı güne uyanmaktadır. Bir süre kasabadaki tüm kadınları tavlamak için kullanır bu durumu. Tabi sürekli aynı günü yaşayınca zamanla sıkıntıya girer. İntihar eder, yapılmaması gerekenleri yapar ancak yine aynı güne uyanır. Sonunda kendisini sürekli tersleyen Rita ile yakınlaşmaya çalışır. Tabi bu durum hayatında bazı değişikliklere gitmesine sebep olur.

Filmide en çok sevdiğim kısımlardan birisi Phil’in olay ilk başına geldiğinde kasabadaki kadınlara yanaşması. Tamamen erkek psikolojisi ile hareket ediyor. İzlemeyenlerin yada gençlerin izlemesini kesinlikle tavsiye ederim.

Yönetmen:  

Senaryo: 

Oyuncular:

Phil
Rita
Larry
Ned
Buster
Nancy

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0107048/

http://film.iksv.org/tr/film/2858

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?