Gulliver’s Travels

Filmin bir masaldan uyarlandığını herkes bilir. Bunu göz önünde bulundurursak, film aslında çocuklar için biçilmiş kaftan. Tabi bizim gibi çocukları da katarsak eğlenceli bir film. Aslında bakıldığında konusundan başka iyi bir şeyi yok. Eh konusu da çocukluğumuzdan beri çeşitli varyasyonlarla bildiğimiz bir konu olunca bu film bize ne verecek diye düşünüyoruz.

Tabi bu düşüncelerimizde haklıyız. Bu konuyu kim çekerse çeksin, kim oynarsa oynasın zaten iyi ve eğlenceli olacaktır. Bu filmde iyi, eğlenceli bir film. Ancak sıradan bir film. Hikayede ne masalsı bir anlatım, ne hayrete düşeceğimiz bir yorum ekleme, ne de güzel oyunculuklar var. Her şey sıradan her şey bildiğimiz gibi… Belkide onlarca kez çekilmiş bir filmin birebir kopyası gibi.

Film sinemalarda 3D yayınlanmış. Ben sinemada izlemeyenlerdenim. Ancak bu çekim açılarını gördükten sonra kesinlikle 3D’lik bir film olmadığına kanaat getirdim filmde o etkiyi yaratacak bir tek sahne bile yok. Yani filmin 3D olmasının da bir esprisi yok. Diyaloglarda sıradan olunca sıradan bir film olmaktan kurtulamıyor.

Lemuel Gulliver derginin posta dağıtımında çalışmaktadır. Sessiz sedasız kendi halinde biridir ve bir kaç yıldır editör olan Darcy’e aşıktır. Ancak aradaki sınıf farkı sebebi ile ona bir şey diyemez. Günlerden bir gün onun altına çalışmaya bir eleman alınır. Gulliver artık bir basamak yükselmiş ve müdür olmuştur. Ancak birden yeni başlayan elemana gelen terfi mektubu ile yıkılır. Gözünü karartır ve Darcy’e gider, ancak konuşamaz ve kapıdan geri döner. Bu sırada Darcy onu görür ve çağırır.

Muhabbet esnasında Gulliver, Darcy’e iyi gözükmek için yalanlar söyler tabi. Bu arada Darcy yeni bir gezi yazısı için eleman almaktadır. Gulliver kendini kurtarmak için başvurmak istediğini söyler. Darcy, ondan örnek bir yazı ister. Gulliver ise oradan buradan derlediği yazıları alır Darcy’e verir. Darcy yazıyı beğenir ve bu yazı için Gulliveri seçer.

Gezi Bermuda Şeytan Üçgenine yapılacaktır. Gulliver yola çıkar. Bir yerden sonra kendisinin tekneyle gitmesi gerekmektedir. Her şey iyidir ancak Gulliver uyuya kalınca rotası değişir bir fırtınanın ortasında kalır. Gözlerini açtığında ise sahilde bir yerde küçük insanlar tarafından yakalanmıştır. Bu insanlar ona yaratık derler ve hapsederler. Taki bir gün yangın çıkıp, Gulliver yangını işeyerek söndürene kadar. O saatten sonra Gulliver çok gözde olur.

İnsanlara kendi dünyasında yaşadığı maceraları anlatır her bir kahramanı kendidir. Bu küçük insanlara yeni bir soluk getirmiştir. Onların hayat akışlarını değiştirmiştir resmen. Tabi her şey böyle güllük gülistanlık değildir. Kraliyet komutanı kendisine sinir olmaktadır. Onun yüzünden evleneceği prenses bile ondan uzaklaşmıştır. Düşman ile ittifak kurar ve Gulliver’i devirmeye çabalar. Bu arada Gulliver’in bilim kurgu dergilerinden birini bulur ve orada verilen tarife göre robot yaparlar.

Gulliver’in rakibi artık bir robottur ve haliyle yenilir. Bu ülkeden sürülür. Yenilirken de aslında anlattığı gibi biri olmadığını itiraf eder. Bu arada cep telefonu bulunur ve orada Darcy’nin kendisini aldattığı için peşinden geldiğini öğrenir. Çekmeyen bir telefonda sesli mesaj olması da ilginçtir tabi…Valhasıl Gulliver ülkeden sürülür sislerin olduğu bir adaya doğru yola çıkar bağlı bir şekilde. Oraya vardığında ise, devasa bir çocuğun oyuncağı olur. Küçüklerin adasındaki en iyi arkadaşı Horatio onu kurtarmaya gelir. Gulliver dönmek istemez ancak Darcy’in de adada olduğunu öğrenince buna kayıtsız kalamaz. Hatalarını telafi etmek ve onları kurtarmak için döner.

Elbetteki mutlu son. Soru işaretleri bırakacak bir çok sahne mevcut. Ancak masal edasına kendimizi kaptırdığımız için pek batmıyor ama bana batar diyenler için zor bir film olur.

Yönetmen: Rob Letterman

Senarist:

Joe Stillman
Nicholas Stoller
Jonathan Swift kitap

Oyuncular:

Jack Black Lemuel Gulliver
Jason Segel Horatio
Emily Blunt Princess Mary
Amanda Peet Darcy Silverman
Billy Connolly King Theodore
Chris O’Dowd General Edward

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1320261/

Yorumlar

“Gulliver’s Travels” için bir yanıt

  1. […] karşıma çıkan bir isimdi. Filmin yönetmen koltuğunda ise yine aynı ismin oynadığı Gulliver’s Travels filminin yönetmeni Rob Letterman var. Letterman’ı Shark Tale ve Monsters vs. […]

Siz ne düşünüyorsunuz?