Gumihoui Boksoo / Grudge: The Revolt of Gumiho

구미호 의 복수

Uzun süredir K-drama yazmamıştım. Tabi yazmamam izlemediğim anlamına gelmiyor. Ama bu k-dramaların bizim dizilerden farkı olmayınca tabi izlemesi de zor oluyor. İki bölüm yerine uzunca bir film pek ala izlenebiliyor. Neyse dizimize geri dönelim.

Bu Korelilerin, hatta genelleyeyim bu uzak doğuluların en sevdiğim yönlerinden biri de efsanelerine sahip çıkmaları. İşi Güney Kore’ye indirirsek efsanelerde Gumihoya değinmemek olmaz. Gumihoui Boksoo ise efsaneye başka bir açıdan bakmış, intikam ve duygusallıkla yoğrulmuş bir dizi çıkmış ortaya.  Tabi benim diziyi izlememdeki en önemli etken, uçarak dövüşen tiplerdi.

Dizide her ne kadar dram yönü ağırlıklı olsa da, gerilim, yer yer korku ve aksiyon dizinin o sıkılgan yapısından çıkarıyor bizi. Çoğu sahnede devamlılık hiçe sayılmış olsa da dönem dizisi ve dizi olması sebebi ile göz ardı ediyorum. Oyunculuklar iyiydi. Her ne kadar ana karakter olan Gumihoyu oynayan Han Eun-jeong 한은정 dizi süresince gözüme çok batmış olsa da (güzelliğine bir şey demiyorum, oyunculuk olarak gözüme battı) küçük oyucuların performansı kesinlikle alkışlanacak cinstendi. Hani diziyi onlar kurtarmış desem yalan söylememiş olurum.

Koo San-daek dağlarda yaşayıp insanlardan saklanan bir gumihodur. Bir gün ayyaş bir oduncu onun gerçek yüzünü görür. Gumiho onu öldürecekken oduncu ona yalvarır, kimseye bir şey söylemeyeceğine yemin eder. Bir kaç gün sonra da gumiho insan kılığına dönerek oduncu ile evlenir. Kocasının kahrına senelerce dayanır. Aradan yaklaşık on yıl geçmiştir bu arada bir de kızı olmuştur.

Efsaneye göre gumihoyu gören kişi on sene kimseye bir şey söylemez ise gumiho insan olacaktır. On seneye aylar kala oduncu bir gece Koo San-daek’e gördüğü yaratıktan bahseder. Koo San-daek için bütün umutlar tükenmiştir. Oduncu onun gerçek yüzünü bir kez daha görür. Koo San-daek çocuğunu da alır ve evden kaçar. Ancak geri döndüğünde, evleri yağmalanmıştır. Artık bu küçük kasaba onlar için tekin değildir ve yaşadıkları kasabadan kaçarlar.

Gittiği kasabada ise küçük kızı ağır hasta olan Yoon Doo-soo adında bir bey vardır. Kız her türlü tabibe görünmüş ancak bir türlü iyileşmemiştir. En son çareyi, kendine Şaman denen bir büyücüde bulmuştur. Şamanın dediğine göre, Koo San-daek eğer kızına, kızı ile aynı yıl, ay, gün, saatte doğmuş bir kızın kalbini yedirirse kızı yaşayacaktır. Bu kız ise Koo San-daek’in küçük kızıdır.

Yoon Doo-soo, Koo San-daek’i önce yanına çalışan olarak alır. Sonra ise kendine eş yapar. Bütün amacı küçük kızın kalbini almak ve kendi kızına yedirmektir. Hikaye bu şekilde dallanırken, karşımıza başka hikayeler ve doğa üstü yaratıklar da çıkar.

Dizide bazı sahneler çabucak geçerken bazı sahneler geçmek bilmiyor. Dizinin müziklerini pek sevdim. Hikayenin gidişine kendinizi kaptırdığınızda birden film bitiyormuş gibi oluyor ortasında konu itibari ile. Ancak bu kez hikaye başka bir yöne doğru yelken açıyor.

Çok etkileyici bir dizi olmadığını söylemem lazım. Eğer bir dönem dizisi istiyorsanız, eski Kore kıyafetlerini falan tahammül içinde izleyebileceğiniz bir dizi. Aksi taktirde sıkıcı olabilir.

Yönetmen: Lee Geon-joon (이건준)Lee Jae-sang (이재상)

Senarist: Jeong Do-yoon (정도윤)Oh Seon-hyeong(오선형)

Oyuncular:

Han Eun-jeong 한은정 – Gumiho, Koo San-daek (구미호, 구산댁)

Jang Hyeon-seong 장현성 – Yoon Doo-soo (윤두수)

Kim Yoo-jeong 김유정 – Yeon-i (연이)

Seo Sin-ae 서신애 – Yoon Cho-ok (윤초옥)

Kim Jeong-nan 김정난 – Bayan Yang (양부인)

Linkler:

http://www.hancinema.net/korean_drama_Grudge_2p__The_Revolt_of_Gumiho.php

http://wiki.d-addicts.com/Gumiho:_Tale_of_the_Fox’s_Child

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: