günüm özetim of…

muhtemelen hatfa sonu olmayacağım (şokta şeyimde der gibiniz), ama bu planlı yazı gönderme işini çok sevdim ben. şu an saat 20:12 (cuma) ve bu yazı cumartesi günü bir saatte blogda yer alacak. gözünü sevdiğimin teknolojisi.
neyse efendim hafta sonu BARIŞA ROCK’ta olmayı planlıyorum bir aksilik olmazsa onunda güz üstü bir yorumunu yazarım sanırım bir ara.

GayKedi’nin bloğunda bir yorumda bulunmuştum (bknz). Konuyu biraz araştırdım. Efendim Cenaze namazında aslında “hakkınızı helal ediyor musunuz?” diye sorulmazmış bu zamanla adet olmuş lakin dinen bir yeri yokmuş. (bkz Süleyman Ateş’in cümlelerine) Ancak Hz. Muhammed cenaze namazını kıldırmadan önce birilerine borcu var mıdır, yok mudur diye sorar, eğer yoksa namazı kıldırır, var ise yakınlarının ödemesini ister, eğer ödeyecek kimse yok ise, siz kıldırın namazını deyip cemaatten ayrılırmış.
Gelelim olaya, bir çok gazete dergi ve televisyonda yayınlanan şu olaya istinaden dini ilim adamı olarak geçen kişi nasıl olurda bir tarikat şeyhinin cenaze namazında (ki nedir ne değildir tartışmalı) helallik almak için soru sormak yerine “Ali Efendi Hazretleri’ne hak helal edilmez, onun hakkını bize helal etmesi için dua ediniz” demesi beni zıvanadan çıkaran konuydu. Bir üniversite profesörünün yani büyük din adamlarından sayılan kişinin bir tarikat liderine bu denli yaklaşması beni üzmüştü. Sonuçta kimin ne olduğu sonradan çıkar ortaya. Şu hassas ortamda bu cümle edilecek cümle değildi. Bu durumda başladım helallik meselesini araştırmaya. Yukarıda da bahsettiğim gibi helallik almak zorunluluğu yokmuş ancak bu bir adet olmuş. Benim düşüncem bir öğreitm görevlisinin, bu konuda profesörlük yapan birinin yani insanlara öncü olacak birinin, bu çeşit tarikatları destekleyici laf etmesi, kişi övmesiydi. Eğer zat gerçekten de önemli bir din adamı ise Allah katında zaten böyle bir reklamın parçası olmak istemezdi.
Bu hadise ile biraz cinlerim tepeme çıkmıştı ancak şu haberi okuyunca biraz kendime geldim. Meğer o fetfayı veren bir profesör değilmiş. Öncelikle onun kılması beklenmiş cübbesini giymiş ancak o kıldırmamış, kıldıran ve konuşmayı yapan başka biriymiş. Neyse bir bilim adamı olmadığından yırttı…
Gelelim diğerine kimler katılmış kimler etmiş gördük okuduk. Hellalik şart değil tamam ama o büyük devlet adamlarının içinde bu cümlenin edilmesi sanki bana gereksiz miş gibi geldi. Helalliğinden şüphen yoksa sorma ama insanları da telkin/tedirgin etme. Merhuma Allah rahmet eylesin.
Cenaze için kaldırılan deniz otobüslerini, yapılanları saymıyorum bile. Ama bu adamın adını ilk defa duydum diyebilirim.
Birazda olaya şöyle bakıyorum. Eh milletveliki babası sessiz sedasız mı defnedilsin… Ne yapsam ne etsem…
Töbe töbe… Allahım sen bağışla beni 🙂
Neyse ben festivalime döneyim….


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“günüm özetim of…” için 3 yanıt

 1. noreply@blogger.com (delikanlı) avatarı
  noreply@blogger.com (delikanlı)

  http://www.turhandursun.com a girdin mi hiç!İslama nasıl bakacağımı belirleyebilmek için araştırma yapmaya çalışıyorum şu sıralar,sorgulamaya çalışıyorum,alışkanlık haline gelmiş,hurafelerle doldurulmuş gördüğümüz dinin 'aslı' ne,din aslında ne ?gibi cevabını bulmak istediğim sorular var.Yazın tam olarak bundan bahsetmiyordu ama sorgular tarzda gördüğüm için seni site hosuna gider diye düşündüm.

 2. noreply@blogger.com (gaykedi) avatarı
  noreply@blogger.com (gaykedi)

  festivale kaçtığına göre başağrısı sorununu önemli ölçüde halletmiş olmalısın 🙂

 3. noreply@blogger.com (kişisel depresyon anları) avatarı
  noreply@blogger.com (kişisel depresyon anları)

  @saat11igeçiyordu
  belirttiğin adrese giriş yapamadım, sayfa bir türlü açılmıyor. aslında benim dine bakış açım belli, ben daha çok insanların dine bakış açıları ile uğraşıyorum. sağolsunlar ailem gerekli din eğitimini sıkmadan,ezmeden, büzmeden verdi, diğer dinlerin eğitimini ise kendim aklımın yettiğince aldım. sonuçta tüm dinlerin çıktığı nokta bir, dinlerin biraz daha çıkış noktalarına baktığımızda sevapta aynı günahta aynı ama bunları bozan biz insanlarız. sonuçta beden denen şeyin umutsuz anlarda sığınakları var ise ruh denen şeyin de sığınakları olmalıdır bu da inançtır. tanrı belirlediği şey arasında. bu kitlelere yayıldıkça din adıyla anılmış. sonuçta hiç bir dinin kati belirttiği şey yok, hepsi yoruma dayalı, yani dini nasıl yorumlarsan öyle yaşamalısın… çok uzadı 🙂 haddimde bile olmadan nutuk mu attım ne 🙂

  @gaykedi
  evet başağrısını yüzde 90 oranında indirgedim. lakin şu an yine hafiften vurmakta. sanırım pazartesi sendromundan kaynaklanıyor ya da bu iş yeri beni iyice sıktı… zaten festivalde de pek kalamadım 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz?