Gwishinboneun Hyungsa, Cheo Yong

귀신보는 형사, 처용 / Ghost-Seeing Detective Cheo Yong

 Bir süredir korku içerikli uzak doğu dizisi izlemedim derken aradığım bulduğum bir Güney Kore dizisi Cheo Yong. İsimden de anlaşılabileceği gibi, Cheo Yong adında hayaletleri gören bir dedektifimiz var ve hikaye bunun üzerine dönüyor. Dizi on bölüm ve öyle fazla kafa karıştıracak bir şey yok. Bu sebepten dolayı her bölüm rahatlıkla izlenebiliyor. Tabi ben biraz daha korku öğeleri beklerdim diziden ancak bunlarla karşılaşmadım.

Bölüm hikayeleri klasik polisiyeye dayanıyor. Ana bir suçlumuz var ve bunun Cheo Yong ile bir geçmişi var. Dizinin temel hikayesini bu oluşturmasına rağmen dizinin kalan bölümlerinde farklı konulara değiniliyor. Ancak konuların tamamı toplumsal olaylar. Organ mafyasından tutun, kadın cinayetlerine, oradan da iş ve işçi güvenliğine kadar, on bölüm içerisine her türlü sosyal sıkıntıyı eklemişler. Bir yerde bilinçlendirici de olmuş. Tüm bunları da içine alan hayalet koymuşlar dizinin içine ve olmuş bitmiş. Korku istiyorsanız korkutmayacak baştan söyleyeyim.

Cheo Yong çocukluğundan beri hayaletleri gören biridir. Bu olayları çözmesinde yardımcı olsa da aslında tüm bu olayların hayaletlerin işi olduğunu da anlamıştır. Hayaletleri ise kanı ve elindeki özel bıçağı ile etkisiz hale getirmektedir. Yine bir gün katil ve hayalet olan birini kurtarırken kardeşi gibi sevdiği ortağı bu katil hayalet tarafından öldürülür. katilin de öldüğünü sanan Cheo Yong cinayet masasından elini ayağını çeker tüm kariyerini geride bırakıp sıradan bir polis olur. Ancak sessiz geçen bir sürenin ardından tekrar küçük bir çocuğun vesilesi ile cinayet masasına döner.

Burada yeni olayları takip etmeye başlar. Burada önceden de tanıdığı ve hoşlandığı Ha Sun Woo ile ortak olur. Tabi eski ortağının başına gelenlerden kendini sorumlu hisseden Cheo Yung, Ha Sun Woo’yu yanında pek istemez. İkili birbirlerine olan hislerini de pek açıklamaz. Bir de karakola sıkışmış, Han Na Young adında kim olduğunu hatırlamayan hayalet bir lise öğrencisi vardır. Cheo Young ona pek pas vermez ama kendini gördüğünü anlayan Han Na Young onun peşini bırakmaz. Bir süre sonra Han Na Young cinayetleri çözmeye de yardımcı olur.

Han Na Young ile  Ha Sun Woo arasında da bir bağ vardır. Bu bağ sebebi ile Han Na Young,  Ha Sun Woo’nun bedenine girebilmektedir. Cheo Young bu duruma kızar ama yardımı dokunan Han Na Young’a da pek bir şey demez. Tabi hikaye ilerledikçe aslında hepsinin birbiri ile bir şekilde bağlantısı olduğu ortaya çıkar.

Diziden çok şey beklenmemesi lazım. Korku komedi türünde, polisiye ve romantizmin karıştığı bir dizi. Tüm türler güzel harmanlanmış. Belirttiğim gibi korku demek biraz zor. İzlemezseniz çok şey kabetmesiniz ancak izlense de belki sosyal bilinç aşılanır. Oyunculuklar fena değil. yani bilindik klasik K-drama oyunculukları var. Sahne devamlılıklarında bu dizide de sıkıntılar var. Ancak zaten çok kale alacak kalitede bir dizi değil. Bunlar haricinde müzikleri fena değil. Belirttiğim gibi boş zamanda izlenebilecek bir dizi.

Yönetmen: Kang Chul Woo

Senaryo: Hong Seung Hyun

Oyuncular:

Oh Ji Ho … Yoon Cheo Yong (mid 30s)

Oh Ji Eun … Ha Sun Woo (mid 20s)

Jun Hyo Sung … Han Na Young (18)

Yoo Seung Mok … Byun Gook Jin (mid 40s)

Yun Je Wook … Lee Jong Hyun (late 20s)

Yoo Min Kyu … Park Min Jae

Linkler:

http://wiki.d-addicts.com/Cheo_Yong

http://asianwiki.com/Cheo_Yong

http://program.interest.me/ocn/cheo-yong/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?