Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

Bazı filmler vardır sürekli izlenenler arasındadır. İşte benim içinde “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” bu yapımlar arasında. Şimdi film o kadar güzel olurda nasıl anlatılır nasıl yazılır endişesi peydahlanmadı desem içimde yalan söylemiş olurum. Nereden başlamalıyım?

Öncelikle zaten Ezel Akay ismi zaten filmin güzel olacağının kanıtı olarak duruyor karşımızda ki bu zamana kadar gerek yönettikleri; gerekse, prodüksiyonda bulundukları başarılı yapımlar olarak tarihte yerini almış. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü’ye gelince film için bir şehir inşa edildiğini sağır sultan duymuştur. Her şey karikatürize edilmiş, senaryoda en ufak bir nokta es geçilmemiş.

Kostümler, çekimler, mekan, atmosfer, oyunculuk , gayet başarılı. Ancak bu filmi izlerken tarihide harmanlayıp o öyle değildi bu böyle değilde, o bu dönemde bu, bu dönemde yaşadı dememeli çünkü bu bir film ve yönetmen de kendisini,masal anlatıcısı olarak adlandırıyor.  Şimdi ufak tefek laflar ettikten sonra ne diyebilirim ki başka?

Film o kadar iyi olmasına rağmen Türk izleyicisinden yeterli ilgiyi görmemiştir. Tabi bu biz Türk izleyicilerinin ayıbıdır ki böyle bir yapıta gereken değeri vermemişiz. Hatta sanat kesimimiz de aynı ilgiyi göstermemiş sadece 2006’da Adana Altın Koza Film Festivali‘nde en iyi senaryo ve en iyi yönetmen ödülü alabilmiştir. Bu konuda daha derin polemiklere yada monologlara girilebilir ancak burada kesiyorum.

Tabi filmde yapılan hatalar da var ancak pek göze batacak seviyede değil… Türk sinemasının en iyi yapımları arasında kesinlikle izlenmeli…

Yönetmen: Ezel Akay Ezop

Senarist:Ezel AkayLevent Kazak

Oyuncular:

Haluk Bilginer Karagöz
Şebnem Dönmez Ayse Hatun
Beyaz Hacivat
Güven Kıraç Kadi Pervane
Ragıp Savaş Orhan Gazi
Ayşe Tolga Nilufer Hatun
Altay Özbek Coban

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0485510/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hacivat_Karagöz_Neden_Öldürüldü%3F

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hacivat+karagöz+neden+öldürüldü&kw=&a=&all=&v=&fd=&td=&au=&g=&p=1

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: