Hadi İnşallah

Filmi çok merak ettiğimden izlemedim. Aslında izlemek için bir şey olsun Türkçe olsun derken izledim. İnternet’te Türk korku filmi bulmak biraz zor. Komedi çekmek kolay olsa gerek bu tarz filmler bol miktarda var. Komedi dediğime bakmayın siz. Öyle sınıflandırılmış diye bende öyle dedim.

Filmin yönetmen koltuğunda A.R.O.G ve Hokkabaz gibi Cem Yılmaz filmlerinin yönetmenliğinden de tanıdığımız Ali Taner Baltacı var. Şimdi bu yapımlardan sonra yönetmenin Hadi İnşallah gibi bir filmle karşımıza çıkması çok ilginç olmuş. Burada anlıyoruz ki Senaryo, yapım kaliteliyse yönetim de kaliteli oluyor. Ancak  Hadi İnşallah için bunların hiç birini söyleyemeyeceğim. Yönetmen için bence büyük bir hata olmuş bu film.

Yönetmenden başladık o şekilde devam edeyim. Bölük pörçük bir hikayeyi görüntüye almak oldukça zor. Zaten senaryo boş olan filmde yönetmen pek bir şeyde ekleyememiş kendinden. Yönetim oldukça klasik ve olması gerektiği gibi. Filmi izlerken sürekli bir hengamenin ortasında hissettim kendimi. Biri de bu hengameyi videoya almış.

Film meşhur İnternet fenomeni Pucca’nın kitabından uyarlanmış. Kitabı okumadım ama vakti zamanında blogunda bir kaç yazı okumuştum ve doğrusunu söylemek gerekirse tam olarak film yapılacak yazılar değildi onlar. Evet anlatım biçimi güzel ve eğlenceliydi ama bu yazıların sinemada aynı dili yakalaması biraz zordu. Sanıyorum bunu yapımcılar birazda kitap çok satıyor bundan bizde ekmek yeriz mantığı ile yaklaşmışlar.

Hikayede tam bir kurgu ve anlatım yok. Bu da izlerken sıkılmanıza sebep oluyor bazı şeylere anlam veremiyorsunuz. Filmdeki gereksiz hareketlilikte hiçbir şey anlamamanıza rağmen sizi oldukça yoruyor. Ben film bittiğinde çok dikkatli izlemememe rağmen yorgunluk hissettim.

Oyunculuk bakımından film beni tatmin etmedi. Büşra Pekin’in oyunculuğu Pucca’yı biraz zorlanır hale getirmiş ve oldukça abartı olmuş. Zaten Murat Boz’un sadece ismi var. Cezmi Baskın belki diyeceğim ama o da bu filmin üzerinde çok fazla durmamış anlaşılan.

Pucca dört sene Ankara’da yaşadıktan sonra sevgilisinden ayrılır ve İzmir’e geri döner. Ayrılıktan sonra depresyona girer ve kendini eve kapatır. Bu arada işe aramaya da başlar. Depresyonun içine iyice girmişken sıkıntıdan sürekli de yemek yer. babasının ısrarıyla İzmir’deki bir yerel televizyona gider ve burada işe başlar. Başlarda işe sıcak bakmaz ama televizyonda çalışan Pekmez adını taktığı yakışıklı adam onun fikrini değiştirtir. Bu dakikadan itibaren onu ayarlamak için çalışır ama tabi bir de rakibi vardır. Rakibinden çok bir de şanssızlığı.

Ben filmden pek keyif alamadım. Bence olmamış bir film Hadi İnşallah. Vakit kaybetmeyin derim.

Yönetmen: Ali Taner Baltacı

Senaryo: Emrah Kaman, Murat Kaman

Oyuncular:

Cezmi Baskın
Pucca’nın babası
Ali Beyat
Rüstem
Murat Boz
Pekmez
Idil Dizdar
Zodi
Busra Pekin
Pucca

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3982774

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: