Hakımda…

Her şey biraz daha karanlığa itiyor beni. Karanlık yaklaştıkça benliğime açılan kapılardan bir bir giriyorum. Saf beyazın huzuru orada. Sarı benekli odamın duvarlarında hayaletler görüyorum. Soğumaya başlayan odamın içersinde aylardır başucumda bulunan günbegün artıp sıcaklığını hissettiren kapsüllerim samimiyetle gülümsüyor bana. Yanında sevgili dostum diyebileceğim bir yıldan ötedir cüzdanımda taşıdığım, derin bir umutsuzluk anında sırasını bekleyen, paslanmaya yüz tutmuş yarım jiletim. “XCb” gibi harflerle başlayan Rusça isminin parlak gülümsemesi yüzüme yansıyan. Duvarda asılı bir kement, ağzını kocaman açmış dişlerinin ardından dilini savuruyor bana, şuh gülümsemesi içimi acıtıyor bir kez daha. Bu kez becermeliyim, kendimi onların mutluluğuna eşlik edip, sayısızca kez bölünen benliğimi toplamalıyım.

31 Comments

 1. Doğan

  Ali Öztekin – SİYASET BİLİMİNE GİRİŞ isimli kitap özetinizde bazı eksik kelimeler var acaba bunun düzgün halini sizden temin edebilir miyim?Çok güzel bir site bu arada teşekürler…

  • Oncelikle ziyaretiniz ve ovgunuz icin tesekkurler. Ozetler genel anlamda yillar oncesi cikartilmis ozetlerdi yani o kadar kayiplara ragmen elimde bunlar kaldi hepsi geri donusum ile elde edilmis ve elimde olan enduzgun metinler bunlar. Yardimci olamadigim icin uzgunum. Tekrar tesekkurler

  • Öncelikle ziyaret için teşekkür ederim. Böyle bir hissiyat içinde olmanız beni ne kadar mesut etti anlatamam. Çok fena pay çıkardım kendime. Çıkardım çıkarmasına da, şu sayıyı evirdim çevirdim saatlerce, bu denli bir hissiyata sebep olmasını anlayamadım. : )
   1’i koydum, 2 ile çarptım onuda iki ile çarptım ilk üç rakam karşıma çıktı. 4 ile 2yi topladım 6 çıktı (niye topladım bilmiyorum) bu süre zarfında her şey iyi ama diğer 6 ve 0 nereden çıktı anlam veremedim. Sanırım kurcalamamak lazım insanlar nasıl mutlu olurlarsa olsunlar… : )
   Tekrar teşekkürler…

 2. Ezgi

  merhaba gerçekten teşekkürler kitap özeti sınav öncesi çok işime yarayacak ama bu faruk sönmezoğlunun türk dış politikasının analizi kitabının bölümleri mi eksik ben mi bulamadım.

 3. Sitenizi toplumsal depresyon anının içine hapsolduğum bir dönemde keşfettim (Washington’da insalar kendilerini yakıyor şu sıralar, umutsuzluk hiç bu kadar somut olmamıştı) ve bir sure yazılar arasında kayboldum.
  Emeğinize sağlık.
  Heyzen

  • Kişisel Depresyon Anları

   İlginiz için çok teşekkürler. Öncelikle bir kalıp eşliğinde ilerliyordu yazılar ancak insan olmanın verdiği duygularla aslında bir kalıba girmeyeceğini anladım yıllardır şurayı sığıntı olarak kullanıyorum ve bu sığınak birilerine de kol kanat geriyorsa ne mutlu bana. Tekrar teşekkürler.
   (bu arada bu kendini yakma olayını anlamlandırmaya çalışıyorum, zor bir durum)

 4. IT Crowd diye bir dizi var, orada IT ekibinin başına getirilen bir kadın vardır, eline kara bir kutu tutuştutup ‘al sana internet, aman bunu iyi sakla yoksa dünya internetsiz kalır’ derler, kadın da inanır -benim durumum biraz öyle. Dijitalleştirme işindeyim, Mozilla ekibiyle çalışıyorum ama “ping” nedir örneğin en ufak bir fikrim yok.

  Kendini yakma olayı: geçenlerde şehrin “mall” denen yerinde, ki bir tür meydandır, kitap şenliği vb orada düzenlenir- biri kendini yaktı. bu tür olayar gittikçe artıyor çünkü kriz artık vurdu. Yetmezmiş gibi tea party grubu hükümeti kilitlemekten zevk alıyor. Herkese sağlık sigortası verdiği için Obama’nın komünist olduğuna eminler ve ülkeyi komünizmden kurtarmaya çalışıyorlar. Bu ay bütçe geçmedi, polisin askerin bile maaşı ödenemedi, müzeler kapandı. Kasım ayı daha kötü, debt ceiling yani borçlanma limitinin belirleneceği ay. ABD hükümetinin vadesi gelen bonoları ödeyebilmesi için yeniden bono basması gerek. (ABD ekonomisi böyledir. ABD alacalıklara borcunu hep öder ama bunu yeniden borç alarak yapar. Size borç verecek birini bulduğunuz sürece bu yöntemin bir sakıncası yoktur. Borç verebilecek birilerini bulmanız da eski borçlarınızı zamanında ödemenize bağlıdır.)
  şimdi bütçeyi geçirmeyen meclis, kasımda da hükümetin borçlanmasına izin vermemekle tehdit ediyor. Cumhuriyetçiler her yıl bu tehdidi savurur, Obama’dan koparabileceklerini koparır, son anda da pes eder çünkü borçlanma limitinin geçmemesi ABD’nin borçlarını ödeyememesi demektir. Tüm bunlar stratejidir.

  Ama Tea party grubunun peşinde olduğu şey strateji değil. Grubun üye sayısı az, çok güçlüler. Zenginler. Obama komünist, Obama şeytan, ve biz onun istediği hiçbir şeyi geçirmeyiz, geçiren hiçbir cumhuriyetçinin de gelecek seçimlerde seçilmesine izin vermeyiz diyorlar. Demokratlar tek başlarına bütçeyi veya debt ceiling’i geçirecek oy çoğunluğuna sahip değil.
  Büyük şirketler bütün projeleri askıya almış durumda.
  tek soru tea party ülkeyi, hatta dünyayı yakacak kadar “deli” veya kindar olabilir mi? (Çünkü ABD’nin teknik yeterisizlikten bile olsa borçlarını ödeyememesi demek hazine bonosunun ve doların değer kaybetmesi demek.)
  hiçbirimiz buna ihtimal vermiyor ve bahsetmiyoruz (yine de şirketim -ABD’ye çalışıyorum- benim 3 projemi birden aslıya alıyor çünkü şirketler için %1 risk büyük risktir) çünkü oluşacak felaketin boyutlarını kestirmek imkansız.

  bu, ABD’nin iç sorunu değil, düşünün türkiye’de rezervini dolar olarak tutuyor. bri Sabah uyanıryorsunuz ve bankadaki paranız yarıya inmiş! (yarı darken iyimser konuşuyorum.)
  işte Washington’da yaşanan kabus.
  (Su an İstanbul’dan Frankfurt Kitap fuarına gidiyorum. Dünyanın en byük kitap olayı. Ama dijitalleştirme görüşmesi yapacağımızPenguin Random House bile ayrılan bütçeyi yeniden masaya yatırmak niyetinde çünkü 2014 atlatılsa da 2015’te ABD aynı kaosu yeniden yaayacak çünkü, bahsi geçen senetlerinvadesi her yıl geliyor. 1 katrilyon borcunu varsa nasıl ödersiniz sorusunun yanıtı geçen sefer Çin’di. Çin verdiği borcu tehsil edememeye başlarsa doların basıldığı kağıt kadar bile kıymeti kalmayacak.

  • Kişisel Depresyon Anları

   Tabi Amerika’daki olayları bu kadar ayrıntılı bilmiyorum ancak Amerikan ekonomisi bu kadar kötüyken Türkiye’de doların artmasını bir türlü anlamlandıramamıştım. Anlaşılan dönen bir şeyler var.

   O zaman anlıyorum ki Washington’da insanların kendilerini yakması sadece ekonomik durum ya da paralarını alamamaları ile alakalı değil hükumeti yıpratmaya yönetil şeyler. Biraz daha komplo teorisine girer ve olayı genişletirsek, sağlık sigortasının genişletilmesi bir kısım para babalarının zoruna gitmiş ve Obama iktidarının üzerine oynuyorlar. Burada insanlarında kendilerine fiili zarar vermesi, bütçe durumu, bir türlü onay çıkmaması belki de Obama’nın istifaya zorlanmasına kapıyı açacak. Tabi burada ekonomiyi dizginleyecek olan şey olası bir İran saldırısıydı. Ancak Rusya’nın bekleneni vermemesi biraz planlanan işlere çomak soktu.

   Ya da zaten bu işler aslında bu şekilde planlanmıştı. Şu an olan biteni izliyoruz sadece. Yinede bana göre kendilerini yakan kişiler sanki bir kesimin yönlendirmesiyle hareket ediyormuş gibi.

 5. heyzen

  bir insanın kendini yakması için ne kadar umutsuz olması gerektiğini düşünün… (Politik söylemlerle yakmıyorlar. Bir şey uğruna yakmıyorlar. ‘açım’ diye yakıyorlar. Geçenlerde de bir kadın yanında bebeğiyle arabasını Beyaz Saray’ın kapısına sürdü. Vurdular kadını. Dün hükümet, kadının şizofren olduğunu açıkladı. )

  Bu eylemler -bence- siyasi değil; açlıktan, işsizlikten, boğazına kadar borca batmaktan delirmekle ilgili. Ekonomik dibe vuruşla gelen depresyonun etkelieri. Herkes borç içinde, evlerini, işlerini kaybediyorlar, krediler ödenemiyor. Gelecek umudu kalmadı. Yani evinize el konuluyor, işsizsiniz ve iş bulma ihtimaliniz yok denecek kadar az. Çocuğunuza bakamıyorsunuz. Okul para, doctor para. Kiranızı bile ödeyemiyorsunuz. Halkın bir bölümü yavaş yavaş korkunç bir bunalıma sürükleniyor. (benim gözlemim.)

  Siyasi olan eylem mecliste yaşanıyor. Onlar bireyleri yakmıyorlar, herkesi yakacak güçleri var. Çözüm de üretilemiyor çünkü hedefleri “zarar vermek”, başka bir hedef yok. Başkan istifa etse demişsiniz, ABD’de öyle bir seçenek yok, zaten etmez. Yarn seçim yapılsa bu sorun yaratan grup zaten yine yönetime gelemez. Ülke geneli -kendi seçmenleri olan Teksas vb haricindeki yerlerdekiler- Tea partililere o kadar kızgın ki başkanlığı hayatta kazanamazlar. Yani ortada ne olursa olsun başa gelemeyeceğini bilen bir grup var. Bu da onları çok daha tehlikeli kılıyor. Her şeyi durduracak güçleri var, kontrolü ele geçirecek güçleri yok. İnsaniyetten çok uzak bir şey yapıp, ülkeyi parçalamayı göze alırlar mı?

  Ben hala, son anda pes edeceklerine ve kasımda gerekli kararların meclisten geçeceğine inanıyorum.

  Diyelim ki yapmadılar. Bu sürtüşme devam ederse ne olabilir, aklıma gelen ilk ihtimal Başkan’ın 14. amendment’ı feshedip meclisi atlaması ve borç tavanını kendi geçirmesi. O zaman da tea party denen bu grup Başkan’ı demokratik haklarını aşmakla kullanmakla suçlayacaktır. (Zaten onlara kalırsa demokrasiyi kullanıp komünizmi getirmeye çalışan bir halk düşmanı -bu ne komedidir diyeceksiniz, Teksas’da kafalar böyle.) ABD’de Başkan’lara dava da açılmaz. “impeachment” süreci başlar, Başkan, kongreye -hem senatoya hem temsilciler meclisine- hesap vermek zorunda kalır. Ve ABD yine kilitlenir.

  Tea party grubu, Cumhuriyetçiler içinde küçük ama güçlü bir grup. Cumhuriyetçiler de makul insanlar aslında; bu grubun aşırıya kaçtığını, tüm bunların delilik olduğunu düşünüyorlar. Ama seslerini pek çıkaramıyorlar çünkü çıkarırlarsa “sahte cumhuriyetçi” yaftası (RINO) yer ve gelecek seçimlerde aday olma şanslarını kaybederler. Ne yazık ki bu işler böyle.

  Bizlerse birilerinin insafa geleceğini, bu saçma keçi inadının sona ereceğini umuyoruz. Kasım ayı böyle geçer ve Obama köşeye sıkışırsa Cumhuriyetçilerin kazanabilecekleri hiçbir şey yok. Ülkeninse kaybedeceği çok şey var.

  • Kişisel Depresyon Anları

   Tabi biz orada ki yaşam ve ortamı bilmediğimiz için (kendi adıma konuşayım) insanları ve onların durumunu da bilmiyoruz. Sonuçta yıllardır aklımıza kazınan bir Amerikan rüyası (?!) var. İnsan ister istemez ne kadar kötü olabilir ki diye düşünüyor. Aslında konu Amerika olsa da tüm ülkelerin karşı karşıya kaldığı bir sorun bu. Amerikada durum böyleyse bunun dalgaları ne olacak düşünmek lazım. Aslında belirttiğiniz gibi olasılıklar, aslında neler olacağı belli. Ancak alınacak reaksiyon yönetim seviyesindekilerin keyfine kalmış. Toplumsal gözüken olaylarda diretenler aslında bu olaylardan kar sağlayan kişiler. Görüldüğü gibi çeken halk. Ancak korkarım ki herkesin kapısını aralayacak bu sorunlar.

 6. Mehmet

  Merhabalar. Ben yurtdisindayim ve Oral Sander’in Siyasi Tarih 2. cilt (1918-1994) kitabina hicbirsekilde ulasamiyorum. 2 haftadir bu kitabin pesindeyim. Yayinevi maillerime cevap bile vermiyor. Bana yardimci olma imkaniniz yok mu bu acaba konuda? Gercekten cok memnun olurum kitaba ulasma sansim olursa. Cok tesekkur ederim.

   • Mehmet

    Cok tesekkur ederim ama ben bunlarin hepsini denedim, olmadi. Yurtdisina kargo zaten basli basina bir problem. Yayinevi desen halinden ve Turkiye’deki okuma oranindan memnun galiba, orali bile degil, cevap vermeye bile tenezzul etmiyorlar kac defa mail attigim halde..Isin kotu tarafi sadece bu kitap degil, aradigim bircok kitaba parasiyla bile ulasamiyorum e-kitap formatinda, normal basilmis kitap parasini bile versen, herhangi bir formata dahi pdw, word vs razi olsanda yok yani, kitaba ulasamiyorsun. Ben yurtdisindayim o yuzden e-kitap daha avantajli her ne kadar bugune kadar mesafeli yaklastiysamda kitabi elektronik okuma isine ama Turkiye’de bile belki bircok insan icin e-kitap daha kullanislidir. Internetten kitap arastirirken gordugum su ki, Avrupa’da e-kitap olayi almis basini gidiyor, istedigin kitabi bulabiliyorsun ve hatta bircok kitap bedava bile. Ama bizde hala matbaanin Turkiye’ye getirilisindeki mantik devam ediyor galiba, simdi yine teknolojiye yine zamana direniyorlar..

    • Biz zaten kitap okuyan bir toplum değiliz bu sebepten dolayi e kitap kültürünün bize gelmesi biraz geçilecek ancak e kitap yayin evlerinin masraflari düşürmek istemesi adina hizlanabilir. Gazeteler buna öncülük etmeye başladı. Yurtdışında her ik seçenek de mevcut. Ben bir çok kişiyi kitap okurken gördüm onun zevki ayri acikcasi ben de e kitap okumaya calisiyorum ancak pek zevk aldigimi söyleyemem ama zamanla alisirim diye düşünüyorum.
     Aslinda yayin evleri maillere geri dönüyor ben sikinti yasamamistim bir de sosyal medya araciligi ile ulasmayi deneyin. Umarim kitabi bulursunuz.

 7. Çağıl

  Her şeyden önce, kişisel blog yazmaya 99 kere niyetlenmiş 100 kere becerememiş biri olarak tebrik ediyorum. Çok büyük emek ve disiplin işi..
  Bu kadar kendinizden kattığınız bir bloğu kitap özetlerine indirgemek gibi olmasın asla, zira vizeleri bıraktım Ege turunuzu okuyorum falan, TUA Teoriler özetleriyle bu gece benden aldığınız hayır dualarıyla depresyon mepresyon kalmaz yarına ben diyim:)
  Emeğinize sağlık umarım bu civarlarda olmaya devam etmekle kalmayıp bağlaçlara da dikkat edersiniz:)

  • Kişisel Depresyon Anları

   Her şeyden önce yorum için teşekkürler. Ugrayipta yorum bırakan nadir oluyor. Yorum bırakanların yeri ayrı bu blogta :). 10 senedir var blog ve söylediğin gibi oldukça meşakkatli ve zor . Işte o disiplin bende pek yok. Bazen yazamıyor bazen bir hafta sonu mu ayırıp bir çok postu bir anda yazıyorum. Bazen de telefondan bir şeyler yazıyorum. is arası kaçamak yazılar da mevcut. Bu yazma olayı fazla zaman alınca ben de biraz daha kendime fırsat vereyim dedim ve kitap ve film yazılarını azaltmaya başladım. Yeni şeyler ekledim. Tabi onları yazmakta sıkıntı.
   Buralarda olmayı düşünüyorum mümkün olduğunca vakit ayiracagim. Sevgili baglaclarada gelince aslında sıkıntı sadece onlarda da değil bazı kelimelerde de var aslında yazdıklarımı birkez geri dönüp okusam bu sıkıntı kalmayacak ama bu kaçak göcek yazmalarını arasında basın her şey karisabiliyor.

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top