Hansel & Gretel

2013 yılında geçen Hansel ve Gretel meşhur hikayenin yeni bir şekilde yorumlanması. Tabi son dönemde Hansel ve Gretel yapımlarında artış gördük. Nedense zaman zaman prodüksiyonu yüksek film ardından düşük bütçeli filmler de karşımıza çıkıyor. Bu film de düşük bütçeli filmler arasında.

Filmin basit bir konusu var. Hansel ve Gretel masalına dayandırılmış ve ortak yön sadece pasta yapan bir cadı ve çocukların isimlerinin Hansel ve Gretel olması. Tabi günümüze uyarlayınca hikayeyi bunun olması olası. Gretel, The Gingerbread House adlı bir cafede çalışmaktadır. Büyük şehre gitmek gibi bir hayali vardır burası sadece onun için bir basamaktır.

Gretel’in Hansel adındaki kardeşi ise tembel oyun meraklısı biridir. The Gingerbread House’da bir akşam babası ve onun kız arkadaşı ile bir aile toplantısı düzenlerler. Kafenin sahibi, Lilith kafeyi Gretel’e teslime der ve evine gider. O gün Hansel ve Gretel’in babası sevgilisi ile evleneceğini evi de satıp karavan alarak gezeceklerini belirtir. Buna kızan Hansel kaçar ve soluğu anneleri ile küçükken gittikleri ağacın oraya gider. Gretel’de kardeşinin peşinden gider.

Hansel ayağını kapana kıstırmış ve yaralanmıştır. Gretel onu görür ve yardım eder yakında daha önce görmedikleri bir eve sığınırlar. Evin sahibi ise kasabada yaşadıklarını düşündükleri Lilith’dir. Tanıdık bir yüz görmeleri sebebi ile sevinirler. Lilith onlara iyi bakar yedirir içirir. Sabah olduğundaysa Gretel, Hanseli göremez. Lilith’e sorduğundaysa komşu ile hastaneye gönderdiğini söyler. Gretel’de gitmek ister ama Lilith ona izin vermez.

Bu ara Hansel başka gençler gibi evin altındaki bir mahzene kapatılmıştır. Lilith oğlum dediği iki kişi ile birlikte insanları öldürüp yemekte, yiyeceklerinde bunların etlerini kullanmaktadır. Gretel işin farkına vardığında, Lilith ondan yanında olmasını ister. Onun gibi olmasını ve bu şekilde ölümsüz kalabilmiştir. Ancak Gretel kardeşini kurtarmak için bu cadı ile savaşır ancak istemeden de olsa anlaşmayı yapmıştır.

Korku bakımından pek bir şey yok filmde. Bazı rahatsız edici sahneler olsa da genel anlamda düz ve bir film. Tabi bu rahatsız edici sahneler emsali filmlerdekiler gibi değil. Bir nevi sadist sapık aile profilinin yeni bir yorumu olmuş. Anne çocuklarını et ile besler şiddetten zevk alır. Filmde pek fazla büyü de göremiyoruz. Bence filmin ikincisi çekilirse şayet daha başarılı olur. Finali söylemek gibi olacak ama genç bir cadı daha merak uyandıracaktır.

Oyunculuklar çok başarılı değildi. Zaten karakterler yüzeysel işlemişti. Bu sebepten fazla oyunculukta beklemedim. Genel olarak bakıldığında başarılı bir film diyemeyeceğim ama ben uyarlamaların değişik versiyonlarını sevdiğim için film benim için izlenilebilir kapasitedeydi.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Lilith
Gretel Grimm
Hansel Grimm
John
Jane
Şerif Woody Meckes

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2415464/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?