Hanyo / Hizmetçi

Festivalin iyilerinden, başarılı bir Kore filmi Hanyo. Film ilk olarak 1960 yılında Ki-young Kim tarafından perdeye taşınmış. Tam elli yıl sonra ise Sang-soo Im tarafından tekrar uyarlanmış. İlk filmi izlemedim ama başarılı bir uyarlama olduğu izlerken kendini belli ediyor. Gerek oyunculuk, gerek filmdeki gerilim, ufak soru işaretleri de olsa senaryo kesinlikle akıcı bir film vermiş bize. Filmin atmosferine girmemize yardımcı olan kamera hareketleri ve müzikler de cabası.

Film sakin ve yavaş ilerlemesine rağmen insanı kendine bağlıyor. Az denebilecek erotik sahneler filmin akışına kendini kaptırıyor ve göze batmıyor bile. Belki bu konuyu daha önce çok izlemiş olabiliriz ancak bu film kendine özel bir yer ayırıyor.

Aslında filmi izlerken film hakkında görüşleriniz sürekli değişiyor. İyi yada kötü bir film diyerek arada kalıyorsunuz. Film bitene kadar kesin bir kanıya varamıyorsunuz. Ancak bittiğinde ise sahnelerin tümünün akılda kalması filmin aslında iyi olduğunu size hissettiriyor.

Film efendi- köle, zengin – fakir, patron – hizmetçi ilişkilerine değinmiş. Aslında filmde de gördüğümüz, fakir olan insanların hayatlarının ne kadar çeşitli olduğu aslında zenginlerin ise ne kadar sıradan bir hayat yaşadığı. Eun-yi karakterinin barlar sokağında bir lokantadan çıkıp, zengin bir ailenin malikanesinde çalışmaya başlamasından anlıyoruz bunu. Aslında filmde sonun ip ucu verilmiş durumda.

Eun-yi işi kabul eder etmez, büyük malikaneye taşınır. Görevi ise küçük bir kız çocuğuna ve yeni doğacak iki bebeğe bakıcılık yapmaktır. Eun-yi zengin çiftin çocukları ile iyi anlaşır. Aslında her şey güzel de gitmektedir. Bir gün evin beyi, onu banyoyu temizlerken görür. Zaten ikizlere hamile olan karısı ile cinsel dürtülerini tatmin edemezken Eun-yi ona ilaç gibi gelir.

Bir akşam elinde şarabı Eun-yi’nin odasına girer. Burada aslında beklentimizin dışına çıkan Eun-yi’nin yaptığı harekettir. Adama karşı çıkması beklerken biz, o büyük bir istekle karşılar kendisini. Burada aslında Eun-yi’nin eve planlı mı geldiğini düşünürüz. Bu sahnede, göze batan bir diğer nokta ise evin beyinin, istediğini elde etme tatminini yaşadığı kaslarını, pazılarını şişirdiği sahnedir.

Bu yasak ilişki bir süre devam eder. Adam bir süre sonra zevkini alınca ilişkinin karşılığını ödeyerek, ilişkiyi bitirir. Filmin ilerleyen sahnelerinde zenginlerin bedel ödeme olayına değinilmiş. Aslında burada bir karakter var ki aslında filmin akışını ve olayların akışını belirleyen. O da evin kahyası olan hanım. Yıllarını bu evde harcamış ve bu kişilerin bir çok şeyini görmüştür. Zaten Eun-yi’yi işe alanda odur. Evin beyi ile ilişkisini söyleyende.

Bunu ilk kez evin hanımının annesine söyler. Üstüne üstlük Eun-yi hamiledir ve o kadar saftır ki kendisi bile bilmiyordur. Büyük hanım Eun-yi avizeleri silerken merdiveni iter ve Eun-yi yere düşer. Amaçları aslında bebeği düşürmektedir. Ancak bebek düşmez. Kadın durumu kızına söyler. Tabi kadının herkese yaklaşımı değişmiştir. Eun-yi’ye bebekten kurtulmaları için para önerirler ancak Eun-yi kabul etmez.

Eun-yi her ne kadar onlara dokunmayacağını söylese de ana kız, bir plan yapar ve Eun-yi bebeğini düşürür ve Eun-yi’nin işine son verilir. Çocuklarla arası çok iyi olan Eun-yi kendi bebeğinin, düşmesini kabullenemez ve onlardan intikam almaya söz verir. Bu arada filmin asıl kilit kişisi kahya artık kendisini bu zengin ailenin pisliklerinden soyutlamak ister. İntikam için Eun-yi’yi eve alır ve o gün istifa eder. Eun-yi’nin ise intikam planı oldukça sarsıcıdır.

Ancak görürüz ki, zengin için asıl gerçek yaşadığı yapar dünyadır. Film bunu vermiş. Her ne kadar karakterlerin değişimleri biraz yüz üstü geçilmişsede her yönüyle başarılı, amacına ulaşmış bir film. Oyunculuklardan bahsetmiştim zaten en büyüğünden en küçüğüne varıncaya kadar başarılı. Ancak benin etkileyici bulduğum şey ise yönetmenin duygulara ve müziklere hitap edip, olayı hissettiren kamera hareketleri. İzlenmesi gerekenler arasında.

Yönetmen: Sang-soo Im

Senaryo: Sang-soo ImKi-young Kim (Karakterler)

Oyuncular:

Do-yeon Jeon
Eun-yi
Jung-Jae Lee
Hoon
Seo-Hyeon Ahn
Nami
Seo Woo
Haera
Yeo-Jong Yun
Byung-sik

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1314652/

http://film.iksv.org/tr/film/171

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?