Hellowoo Goseuteu

헬로우 고스트

2011 yapımı Güney Kore filmi her ne kadar komedi filmi olarak tanımlanıp sosyal sitelerde yüksek puan alsa da bana pek fazla tatmin edici geldiğini söyleyemeyeceğim. Öncelikle filmi komedi olarak nitelendirmek yazık olur. Komedi filminden çok dram olarak karşımıza çıkıyor film ancak iki türü de tam anlamıyla karşılayamadığından ortada kalmış. Ne hüzünlendirdi ne güldürdü. Sadece arada bıraktı film.

Yalnız yaşayan biri olarak yalnızlığın ne demek olduğunu bununla baş etmenin ya da buna uyum sağlamanın ne demek olduğunu bilirim. Biraz daha bu bakış açısıyla izledim filmi. Ana karakterimiz olan Sang-Man ile emati kurmak bu sebepten benim için kolay oldu. Ancak film sırf sonda sürpriz yapacağım diye Sang-Man hakkında hiç bir bilgi vermemiş. Ana karakteri neden bu durumda olduğundan bi haber izliyorsunuz. Günlük yaşantısı hakkında en ufak bilginiz yok. Sang-Man üniversite mezunu olmuş bir evde yaşıyor, muhtemelen çalışıyor ama film bunları bize anlatmıyor. Ana karakterin durumu ve yaşantısı es geçilmiş.

Hikaye bu şekilde ilerlerken, kurgu aslında size ne olup biteceğini hissettiriyor. Çok fazla akıl yormadan filmde ne olacağını tahmin edebiliyorsunuz bu da filmin sürprizini kaçırıyor. Yönetim açısından film çok fazla yenilik katmıyor. Yüz on bir dakikalık süresi ağır temposu ile yer yer sıkıyor ama toplamayı da başarıyor.

Hikayeye  gelecek olursak şu şekilde. Sang-Man ailesini küçük yaşta kaybetmiş tek balına büyümüş bir gençtir. Yalnızlık onunla o kadar beraberdir ki, bu sosyal hayatına da yansımış, hiç bir arkadaş edinememiştir. Sürekli evinde bir kalabalığın, bir ailenin hayalini kurar. Tabi bu olmayınca da kendini intihara verir. Sürekli intihara eder ancak garip bir şekilde sürekli kurtulur.

Son intihar denemesinden sonra Sang-Man hayaletleri görmeye başlar. Bu hayaletler ise küçük bir çocuk, çapkın yaşlı bir adam, bir taksi şoförü ve sürekli ağlayan bir kadındır. Sang-Man bu durum karşısında hastanede kontrole alınır ama bir süre sonra bırakılır. Şimdi ise Sang-Man evinde bu hayaletler ile yaşamaya başlar. Onlardan kurtulmak içinse onların dünyada yapacak işleri kaldığını düşünür ve hayaletlerin son isteklerini, eksik işlerini tamamlamaya çalışır. Bu sırada hastanede gördüğü güzel hemşireden de hoşlanmaya başlamıştır. Aslında hayaletler de ona hemşireye yaklaşması için yarım eder.

Sang-Man hayaletler sayesinde maceralara atılırken birden eski yalnız hayatının özlemini duyar ve tüm hayaletleri evinden kovar. Tabi bu sefer onların gidişi de Sang-Man’a koymuştur bu sırada aslında hayaletlerle olan gerçekleri de öğrenir.

Oyunculuklar fena değildi. Zaten zor bir rol de yoktu. Holywood filmin yayın haklarını almış ancak 2010 yapımı bu filmi tekrar uyarladı mı bilmiyorum. Çok şey vaat etmeyen, yer yer sıkan bir film Hellowoo Goseuteu. İzleseniz de olur izlemeseniz de.

Yönetmen ve Senaryo: 

Oyuncular:

Sang-Man
Jung Yun-Soo
Poppy ghost
Chain-smoker ghost
Crybaby ghost
Elementary school student ghost

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1848926/

http://asianwiki.com/Hello_Ghost

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: