Heroes

Film sinema öğrencisinin başından geçenleri anlatmakta. Ali ve Samet hovarda iki öğrencidir. Mezuniyet törenlerinde sadece ikisi mezun olamamıştır. Tabi buna Samet’in sevgilisinin hocası olması da etken olmuştur. Mezun olup yönetmenlik diplomalarını almak için yapmaları gereken bir şey vardır. O da iyi bir film yapıp öğretmenlerine teslim etmek.Ancak iki genç hangi konuda film yapacaklarını bilemezler. İyi bir konu bulmaları lazımdır. Fikir fırtınaları eşliğinde Hint silahlı kuvvetleri hakkında film yapmaya karar verirler. Bu bir belgesel olacaktır. Cevabını aradıkları soru ise “Neden asker olmalıyız”dır.

Konuyu bulmuşlardır ama nasıl hareket edeceklerini bilmemektedirler. Bu konuda bir kız arkadaşları yardımcı olur. Kısa süre önce askerlerden gelen bir araştırmacı ile bağlantıya geçerler. Bu kişi ikisine askerlerden aldığı  mektupları ailelerine götürme görevi verir. Tabi bu askerler şehit olmuştur. Ali ve Samet güle oynaya çıktıkları bu yolda hayatın gerçekleri ile karşılaşır.


İlk yolculukları bir sınır köyü olan, Amritsar’da alırlar. Burada onları dul Kuljeet Kaur ve oğlu Jassi karşılar. Bu aslında onların karşılaştığı ilk gerçektir. Şehit askerin kahramanlığı tüm köye yayılmıştır. HErkes kendisini saygı ile anmaktadır. Ancak burada iki kahramanımızın gördüğü dram kocasını kaybeden bir eşten başkası değildir. Ancak onu vatana şehit vermiş ve kendiside artık vatana ait olmuştur. Oğlununda babasının gittiği yoldan gitmek istemesi onları derinden vurmuştur. Aslında bu eğlenceli çıktıkları yolculuğun dramatik geçeceğini anlamışlardır.


Kahramanlarımızın ikinci durağı ise ülkesi için gurur kaynağı olan Eski Hava Kuvvetleri pilotu gazi Vikram Shergill‘dir Kardeşinden gelen mektubu almıştır. Vikram tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştır ancak evinde geçlere spor dersi vermekten kendini alı koymaz. Ali ve Samet gerçek bir vatan sever görürler karşılarında. İşte burada Vikram karakteri aşırı derecede karikatürize edilmiş. Bara gittiklerinde çıkan bir kavgada Vikram’ın yaptığı hareketler, fayansları parçalaması kesinlikle bize Bmovieleri aratmıyor.


Son olarak ise onları bir anne karşılar. Ancak Ali ve Samet annenin bu soğuk karşılamasına tepkili davranırlar. Bayan Naqvi, bu tepkiler sonunda aslında oğullarının öldü haberini aldığını ve ondan son kalan bir ses kasedini dinletir. Bayan Naqvi aslında oğlunun ölümüne alışmıştır. Acak aynı şey Bay Naqvi için söylenemez. Bay Naqvi oğlunun askere gitmesini hazmedememiş ve bu sebepten dolayı ona kızgındır. Ali ve Samet yaşlı babaya onun nasıl bir asker olduğunu anlatırken biraz zorlanırlar ancak daha sonra baba oğlunu affeder ve onu kabullenir.

Geziden ve çekimlerden döndüklerinde ise daha bilinçli bir kili vardır karşımızda. bu proje sınıfı geçmekten öteye geçmiştir. Geriye döndüklerinde ise bu film sayesinde okulu bitirirler ancak okulda öğretim görevlisi olarak kalırlar. Yıllar geçer aradan ve küçük Jassi onları ziyarete gelir. Kendisi polis olmuştır.

Hint Silahlı kuvvetlerini, ölen askerleri anmak amaçlı yapılmış bir film. Her ne kadar klasik Hint filmlerinde gördüğümüz gibi danslarda olsa eğlendirmeyen bir film. Tabi çok sıkmıyor da. Ancak 139 dakikayıda harcamaya deymez.

Yönetmen: Samir Karnik

Senarist: Aseem Arora, Samir Karnik

Oyuncular:


Sohail Khan
Sameer ‘Saand’ Suri

Vatsal Seth
Ali ‘Nawab Saab’ Shah

Amrita Arora
Piya

Riya Sen
Shivani

Mohnish Bahl
Akash Sarin
Preity Zinta
Kuljeet Kaur

Salman Khan
Hav. Balkar Singh / Lt. Jaswinder ‘Jassi’ Singh

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1114725/

http://en.wikipedia.org/wiki/Heroes_%282008_film%29

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: