Heubhyeol Hyeongsa na Do-yeol / Vampire Cop Ricky

Film eğlenceli olmasına rağmen aslında beklediğim gibi çıkmadı. Yani daha iyi, daha komik olabilirdi. Film biraz daha ciddiyete çekilerek gerçekçi konulara değindiği için komedi dozu biraz düşük tutulmuş. Kore sineması yine polis teşkilatını eleştirmeden geçmemiş. Bunu başarılı bir şekilde de yapmış.

Transilvanya’da bir gece vampir tabutundan çıkar ve gerinmeye başlar. Bu sırada bir sivri sinek fırsat bu fırsat diyerek. Vampiri sokar ve kaçar. Tabi vampiri sokması nedeniyle de kendisi vampir bir sivri sinek olmuştur. Sivri sinek çeşitli badireler atlatarak, kargo uçakları, kamyonlar vs.. ile Kore’ye kadar gelir. Tabi uzun zamandır kan emmediği için de Kore’de gördüğü ilk adama saldırır. Bu kişi ise polis memuru Ricky’dir.

Ricky üçkağıtçı, rüşvet alan bir polistir. Sanal at yarışları düzenlenen bir kumarhane baskınını ispiyonlamış, kumarhane sahibinden de yüklü miktarda para almıştır. Bu kutlama akşamında Ricky bir kamyonetle burun buruna gelir. Kamyonet şoförü ile atışırken, kamyonetin içindekileri kontrol için açan şoförün yardımcısı vampir sineği serbest bırakır. Atışma anında damarları çok belli olan Ricky’i sinek sokar. Ricky sineği öldürür ve evine gider. Ancak dönüşüm başlamıştır. Ricky sabah uyandığında güneşten dışarı çıkamaz.

Günü evde yatarak geçirir. Akşam ise bir cinayet mahalline gider. Burada kanı görünce dayanamaz ve yalamaya başlar. Bu garip tavrını da yatağın altında bulunan bıçağı almak olarak açıklar ama kendisinden de korkmaya başlamıştır. Bu sebepten dolayı kiliseye gider ve durumu rahibe anlatır. Rahip onu bu konularla ilgilenen başka bir rahibe yönlendirir.

Bu sırada cinayetler devam etmektedir ve olaylar Ricky’nin rüşvet aldığı kumarhane patronu etrafında dönmektedir. Kötü adam ise Ricky’i tehdit etmektedir. Ricky’nin adama yardım ettiği ortaya çıkar ve Ricky aranmaya başlar. Bu arada yakın polis arkadaşı da kötü adam tarafından yaralanmıştır. Ricky yaptığı şeyin kötü olduğunu anlar ve arkadaşının intikamını alıp bu kötü adamı içeri atmak için çalışmaya başlar.

Ancak bir sorun vardır ki Ricky vampir güçlerine sadece ereksiyon olduğunda ve çok korktuğunda sahip olmaktadır. Bir de onu öldürmeye çalışan bir rahip vardır peşinde. Rahip onun bu durumunu ve intikam duygusunu anlar ve ona zaman verir. Sonunda ikisi iyi arkadaş olurlar. Ricky ise bundan sonra hayatını halka yardım eden bir süper kahraman olur.

Film ana hatları ile bu şekilde. Aksiyon sahneleri ve oyunculuklar başarılı. Karakterin biraz daha komik olmasını beklerdim. Komedi filminden çok bir dövüş filmi gibi kurgulanmış sanırım film. Bu da beklentilerimi hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Filmin süresi 110 dakika ve bana bu film için biraz uzun gibi geldi. Aslında kısaltılabilirmiş. Yinede boş vakitte fazla beklenti olmadan izlenebilecek bir film.

Yönetmen: Lee Si-myeong

Senaryo: Jeon Soon-wookKang Seong-ryongKim Hyeong-giKim Se-gyeomKim Soo-yeongLee Soo-jeongNam Koong-gyoon

Oyuncular:

Ho-jin Cheon
Dedektif Kang
Yeo-Jeong Jo
Yeong-hee
Hie-jeong Kim
In-mun Kim
Su-ro Kim
Ricky
Kwang-rok Oh
Vampire Avcısı Rahip

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0757215/

http://www.hancinema.net/korean_movie_Vampire_Cop_Ricky.php

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: