Hidden

Hidden bana çok ilginç gelen bir film. Aslında ben filmi sevdim ana yinede içe sinmeyen eksikleri mevcuttu. Olay işleyişi kurgusu fena değil ama filmin ilk dakikaları biraz fazla uzun ve zaman zaman sıkar nitelikte. Filmin korku filmi olarak lanse edilmesi sebebi ile ilk dakikaların haddinden fazla sakin ve dramatik geçmesi, izleyiciyi filmin ana hikayesine odaklayamaması filmin en büyük handikabı

Filmin yönetmen ve senaryo koltuğunda The Duffer Brothers var. Bende bu iki kardeşin ilk kez filmlerini izledim. Açıkçası bu şekilde devam ederlerse takip listesine kesinlikle alınabilirler. Hikaye ve kurgu güzeldi. Yönetim de kapalı alanda çekilen filmlere göre oldukça iyi. Küçül alanda gerekli gerilimi alabiliyorsunuz.

İlk satırda bahsettiğim gibi filmin en büyük handikabı ilk dakikaları. Çekirdek bir ailenin yaşama çabasını izliyoruz. Kendilerini yerin altında bir sığınağa kapatmış bu aile soluyanlar dedikleri yaratıklardan saklamamaktadırlar. Buraya kadar biz olup biteni bu ailenin gözünden izleyip, yeryüzündeki yaratıklara anlam vermeye çalışıyoruz. Tabi yaratıklar hakkında kimse bize bir bilgi vermiyor. Burada biraz uzun bir şekilde aile içi drama takın olurken, biraz küçük kızın da merakı ile ailemiz yeryüzündeki yaratıklar tarafından keşfediliyor.

Bu dakikadan sonra biraz daha dış mekanlara çıkıyor ve flash back’ler yardımı ile hikayenin aslını anlamaya çalışıyoruz. Filmin olay örgüsü anlatım biçimi bize bir şeylerin ters köşe yapacağını iletiyor ve bunda yanılmıyorsunuz ama bu şekilde kalmayıp finale doğru bir ters köşe daha yapıyor. Tabi burada ben şu oluyor bu oluyor diye anlatmayacağım.

Filmin eksik kalan, yer yer kendi içinde tezata düşen yerleri de var. Tabi bu tezatların sebebi filmindeki olayların tam anlamıyla bize anlatılmaması olabilir. Bu konuda biraz kararsızım.

Filmde oyunculuklar oldukça başarılı. Zaten ana kadroda Alexander SkarsgårdAndrea Riseborough gibi isimler var. Gerçi ben küçük oyuncu Emily Alyn Lind‘in performansını hepsinden daha başarılı buldum. Bence izlenebilecek ve gelecekteki aynı tür filmlere referans olabilecek bir film Hidden.

Senaryo – Yönetmen: Matt Duffer, Ross Duffer (The Duffer Brothers)

Oyuncular:

Alexander Skarsgård
Ray
Andrea Riseborough
Claire
Emily Alyn Lind
Zoe
Heather Doerksen
Jillian
David Lewis
Breather Lieutenant

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2131532/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: