Higanjima

 

 

Kôji Matsumoto‘nun mangasıdnan uyarlama film Japon, Kore ortak yapımı. Bir Japon mangasını Kore edasıyla çekmeye çalışan yönetmen Tae-gyun Kim bu iki farklı türün ortasında kalmış. Oyuncuların da Japon olması sebebi ile film Japon aksiyon sahneleri ile bezenmiş. Filmi izlerken klasik Japon manga uyarlaması tadı alıyorsunuz ancak, film de Kore tarzı çekimler benim film hakkındaki kanımı bir hayli zorladı.

 

Filmin görüntülerini, renklerini başarılı buldum. Ancak aksiyon sahneleri için çok başarılı diyemeyeceğim. Filmde şehirdeki kısımda aksiyon tatmin ederken, adaya geldiğimizde aksiyonun daha fazla olmasını beklediğimden midir nedir, adadaki aksiyon beni pek tatmin etmedi. Hikayenin işleyişi bilinir ve tahmin edilir şekildeydi. Senaryodaki bazı kopukluklar insana soru işareti ile geri dönüyordu.

 

 

Filmin bir vampir filmi olmasını da hesaba katarsak, konu ve işleyiş bakımından biraz farklı olduğunu söyleyebiliriz. Yani bildiğimiz Amerikan vampir filmlerinden daha farklı. Okumadım ama daha çok karakterlerin psikolojisine eğildiğini düşündüğüm manga, filme dönüştürüldüğünde bu yönden zayıf kalmış. Baş rol oyuncularından mıdır, yoksa yönetmen mi verememiştir anlamadım ama filmde biraz duygu yoksunluğu çektim.

 

Aslında filmin yönetmeni Tae-gyun Kim’i  Baekmanjangja-ui cheot-sarang‘dan tanıyor ve onun dram konusunda ne kadar usta olduğunu biliyoruz ancak ben bu filmde bu duygusallık hissiyatını pek alamadım.

 

Akira dövüş sanatlarını iyi bilen çok başı da beladan pek kurtulmayan bir lise öğrencisidir. Abisi Atsushi ise bir kaç yıl önce kaybolmuştur. Atsushi’den bir kaç senedir ses çıkmamıştır ve Akira abisinin nereye kaybolduğunu yaşayıp yaşamadığını merak etmektedir Bir gün bir kavgadan kaçarken, garip bir kadınla karşılaşır. Kadın Akira’yı otel odasına alır ve onu kovalayanlardan kurtarır. Bu gizemli kadının adı  Aoyama Rei’dir. Rei, Akira’ya abisinin yaşadığını onu kurtarmak için kendisi ile gelmesini söyler. Akira bu durumu yakın arkadaşlarına anlatır.

 

 

Akira ve arkadaşları bir dün Rei’yi takip ederler. Burada görürler ki Rei’nin yanında bir adam başka bir kızın kanını içmektedir. Fark edildikleri zaman adamı öldürmek zorunda kalırlar. Rei tüm olayı anlatır. Japonya açıklarında haritalarda bile olmayan Higan Adası’nda vampirler yaşamaktadır ve Atsushi de burada vampirlerle savaşmaktadır. Rei’nin amacı ise vampirleri yok edip annesinin intikamını almaktır.

Akira, Higan adasına, arkadaşları karşı çıkmasına rağmen gitmeye karar verir. Gidecekleri gün ise diğer arkadaşları da onu yalnız bırakmaz. Ekip adaya doğru yola çıkar. Adaya indikleri gece yakalanırlar. Rei ise ortadan kaybolur. Her biri şimdi vampirlerin yemeği olmak için beklemektedir. Bir fırsatını bulur ve kaçarlar. Akira, burada abisi ile karşılaşır. Abisi çok değişmiştir. Vampirler tarafından öldürülen nişanlısının intikamını almaya soyunmuş, bir vampir avcısına dönüşmüştür. Atsushi kendi başlattığı bu laneti bitirmeye niyetlidir.

 

 

Özetlemek gerekirse film aksiyon filmi olmasına rağmen yer yer sıkıyor. yani film herkesin izleyebileceği bir film değil. Manga ve manga uyarlamalarını seviyorsanız bire bir. Vampir filmlerinde Amerikan ekolünden başkasından haz almıyorsanız bu film sizi yine sıkacaktır. her halükarda ise hikayenin işlenişindeki kopukluklar filmin izlenmesinde zorlanmaya sebep oluyor. Kısacası meraklısının kaldırabileceği bir film Higanjima.

 

Yönetmen: Tae-gyun Kim

 

Senaryo: Kôji Matsumoto (manga), Tetsuya Oishi

 

Oyuncular:

Dai Watanabe
Atsushi
Terri Doty
Ryoko
Asami Mizukawa
Rei
Kôji Yamamoto
Miyabi
Miori Takimoto
Yuki
Hideo Ishiguro
Akira
Tomohisa Yuge
Ken-chan
Fumito Moriwaki
Pong

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1270767/

http://asianwiki.com/Higanjima

 

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: