Hititya: Madalyonun Sırrı

Türkiye’de çocuk filmi bulmak biraz zor. Hani vakti zamanında yapılan Ayşecik, Ömercik’leri saymazsak. Tabi onlar da çocuk filmi düşüncesinde mi yapılmış o ayrı konu. Hititya: Madalyonun Sırrı hem fantastik hem de çocuk filmi. Filmin yönetmen koltuğunda  var. Filmin senaryosunu ise  beraber yazmış. Gerçi senaryo için pek uğraştıklarını düşünmüyorum.

Film bize hikaye olarak hiç bir şey sunmuyor. Sürekli karşılaştığımız artık aklımıza kazınan şeyleri biz çekmişiz. Hikaye Avatar‘ın bir başka versiyonu. Buna biraz da Narnia Günlükleri eklenmiş tam olmuş. Film aksiyonla başlıyor. Zebab adındaki kötü adam üç çocuk annesi Asya ile dövüşür Asya bu dövüşten mağlup çıkar ve kaçırılır. Aradan aylar geçer. Bir gün ortanca çocuğu Yaman annesinin sesini duyar. Kardeşleri ile beraber girmemeleri gereken bir odaya girerler. Bu esnada kitaplıkların arkasında bir geçit açılır. Yaman ve kardeşleri bir tünele girerler. Tabi arkalarından geçit kapısı kapanır ve adı Hititya olan diyara geçerler.

Burada güzel Hititya, Zebab tarafından ele geçirilmiş ve şehre kötülük gelmiştir. Kehanetlere göre üç kardeş gelecek ve bu kötülükten şehri kurtaracaklardır. Yaman, Alaz, Nehir buradaki maceraları esnasında dedelerini bulurlar. Dedeleri başta onları için içine sokmak istemez ama sonra annelerini kurtarmak için çocuklar paçayı sıvar. Bu sırada dedeleri sayesinde çocuklar güçleri olduğunu öğrenirler ve bunları kullanmaya başlarlar. Onlara bu güçleri veren ise madalyondur. Çocuklardan biri suya, diğeri ateşe, bir diğeri ise havaya hükmetmektedir.

Çocuklar hem annelerini hem de Hititya’yı kurtarmak için bu güçlerini kötü Zebab’a karşı kullanırlar. Tabi iyiler filmin sonunda kazanır.

Tabi hikayenin basitliğine değinmeyeceğim. Aynı şekilde diyaloglar da çok basit kalmış. Görsel olarak pek bir şey vermiyor film. Aynı şekilde oyunculuklar da. Hikaye çocukların üzerine oynanıyor ama çocuklardan sıfır performans alınmış. Zaten film ‘nin üzerine oynanmış. Tabi iyi oyuncular ve hikayenin altında Emir sempatik gelebilir ve performans gözükebilir oyununda ama bu filmde eser bile yok. Ona oyunculukta kardeşi de eşlik etmiş. Senaristlerden biri ile akrabalıklarını da göz önünde bulundurursak aslında aile içi bir yapım kıvamı var filmde. Oyunculuklar genel olarak kötü. Belkide hikayenin, dekorların boş olmasından kaynaklı. Filmde Serra Yılmaz’da oynuyor ama onun performansı da pek iç açıcı değil.

Özetlemek gerekirse aslında boş bir film Hititya: Madalyonun Sırrı. Çocuklara da çok şey vereceğini sanmıyorum. Kendi tarihimizle de çok fazla yakın olmadığı için bence çocuklara izletmenin de pek anlamı yok.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Yaman
Alaz
Nehir
Taru
Zebab
Asya
Marcus

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2612762/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?