Hitori kakurenbo: Gekijô-ban

Bazı yerlerde Türkçe’ye “Korkunç Saklambaç” olarak aktarılmış film, Türk dağıtımcılar tarafından pek beğenilmemiş olsa gerek piyasaya sürülmemiş. Buna rağmen şaşırtıcı bir şekilde sinema siteleri puanlamasında film yüksek yerlerde. Filmin yönetmeni Masafumi Yamada. Film Masafumi Yamada’nın hoşuna gitmiş olacak ki bir de devam filmi çekmiş bu filme.

Filmi izlerken sıkıldığımı söyleyebilirim. Film oldukça yavaş ilerliyor. Filmin süresi 100 dakika olmasına rağmen bana dört beş saat gibi geldi. Bilinen ve tahmin edilen korku sahneleri dışında film farklı bir şey yoktu filmde. Amaçsız bir hikaye ve olay örgüsü mevcuttu filmde. Hikayede ne bir amaç ne de adam gibi bir kurgu vardı.

Hikaye okulda geçiyor. Yani baz alınan nokta okul Bir grup öğrenci internette bir araya gelerek “Korkunç Saklambaç” diye bir oyun oynarlar. Oyun ise şu şekilde oynanmaktadır. Bir bebek vs. alınır, içi açılır ve içine pirinç konur. Daha sonra bir ip ile dikilir ve bağlanır. Televizyon açılır ve bir bıçak saplanarak su dolu bir şeyin içine atılır. Bıçağı saplarken adını söylediğiniz kişi ise ölür. Tabi durum bu şekilde olmak zorunda. Ben adı söylenen kişinin öldüğünü hatırlamıyorum filmde. Burada hep bu oyunu oynayan yada büyüyü yapmaya çalışanlar diyelim onlar ölüyor.

Tabi bir de büyüden korunma şartı var. Büyüyü yaptıktan sonra tuzlu su elinizde ise ve bir köşeye saklanırsanız gelecek hayalet size bir şey yapmamaktadır. Ancak nedense büyüyü yapan ergenlerimizin hiç biri bu kurala uymaz. Biri saklandığı yerden çıkar, diğeri suyu yanına almaz ve hepsi birer birer Hakk’ın rahmetine kavuşur.

Ancak görürüz ki bu oyunu oynayan hep aynı sınıf öğrencileridir. Bu sınıftaki öğrenciler bir bir ortadan kaybolunca meraklı öğretmenleri de araştırmaya başlar. İşte ben burada filmden tam anlamıyla koptum. Bayan öğretmenimiz olayı araştırırken birden hastanede yaralı bulur kendini ve burada kötü hayalet ile karşılaşır. Onu takip eder ve hastanenin bodrum katına iner. Tabi hayalet kendisine saldırınca buradan da kaçmaya çabalar.

Filmdeki neden sonuç ilişkisini çözemedim. Öğrenciler neden bu oyunu oynuyorlar? Madem oynuyorsunuz neden usulüne göre hareket etmiyorsunuz aynı bir muamma. Bu işe bulaşıp az ucundan bakıp sonra kaçmak nedir anlamış değilim. Zaten yavaş ilerlemesi ve aksiyon olmaması cabası. Dakikalarca kapı aralığından içeri baktığımız sahneler mevcut.

Özetlemek gerekirse, bence yanına yaklaşılmayacak bir koru filmi Hitori kakurenbo: Gekijô-ban. Kesinlikle tatmin etmiyor. Belli bir olay örgüsü olmaması insanı filme bağlamazken, korku sahneleri ile de bir yere varamıyor. Uzak durun derim.

Yönetmen: Masafumi Yamada

Senaryo: Takeshi Miyamoto, Masafumi Yamada

Oyuncular:

Yukie Kawamura
Mayuko Kawakita
Masahiro Usui
Ben Yuzawa
Yuzu Kubota

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1441436/

http://asianwiki.com/Creepy_Hide_and_Seek

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?