Hoa-cha

Hoa-cha (화차) yada Uluslararası bilinen adıyla Helpless 2012 yılında  tarafından uyarlanmış. Film “All She Was Worth” isimli bir roman uyarlaması. Kitabın yazarı ise Japon . Yazarın geçmişine şöyle bir baktığımızda da bir çok eserinin beyaz perdeye uyarlandığını görüyoruz.

Film ise başarılı bir uyarlama olmuş. Yönetmenin filmografisine baktığımızda az iş yaptığı ve yaptıklarının arasında da hatırı sayılır derecede belgesel olduğu görülüyor. Bu filmin birazda belgesel edasıyla çekilmesine yol almış. Hikayenin kurgusu bu yönde giderken başarılı bir seyir sunuyor bize.

Kurgu ve işleyiş oldukça iyi. Bir kaş sahneye anlam veremesem de genel olarak film izleyiciyi kendine çekiyor. Başlarda uyandırdığı merak filmin sonuna kadar insanı etkisi altında bırakıyor. Final ise aslında çokta beklenmedik türden. Tahmin edilebilir belki ama tatmin edici.

Oyunculuklar oldukça başarılı. zaten baş rolde Lee Sun-Kyun var. Ona ek olarak Kim Min-Hee ve Jo Sung-Ha karşımıza çıkıyor. Zaten Korelilerden oyunculuklarla ilgili bir falso beklemek yanlış olur bu filmde de yanıltmıyorlar beni.

Tabi filme iyi güzel demişken aslında beklentileri de yükseltmek istemem. Film aslında kendi çapında standart bit film. Kore sinemasında elbette daha iyi filmleri gördük. Bu filmde çok fazla göze batmamakla birlikte aslında klasik bir film. Tabi bir çok Amerikan filmine de taş çıkartır.

Jang Moon-Ho ile Kang Sun-Young evlilik arifesindedirler. Bir gün araçla giderken Jang Moon-Ho durur ve yağmurda bir şeyler almak için iner. Geri döndüğünde ise Kang Sun-Young arabanın içinde yoktur. Telefonla arar cevap alamaz, etrafa sorar kimsenin haberi yoktur. Kang Sun-Young sanki yer yarılmış yerin içine girmiştir.

Jang Moon-Ho sevgilisini araştırmaya başlar. Bunun için polis teşkilatından kovulmuş abisi Kim Jong-Geun’dan yardım alır. İkili araştırmaya devam ettikçe aslında Kang Sun-Young’un Jang Moon-Ho’nun tanıdığı kişi olmadığı ortaya çıkar. Onun hakkında tüm bildikleri yanlıştır. Jang Moon-Ho işin ucunu bırakmaz ve takip etmeye devam eder. Bu sırada Kang Sun-Young’un katil olduğunu da öğrenir.

Jang Moon-Ho kendini kandıran sevgilisi,ailesi, aşkı, hayalleri hakkında tereddütlere düşer. Tam olarak ne yapacağını da bilemez. Kang Sun-Young’a aşıktır ama onun yaptıklarıda yabana atılacak gibi değildir. Jang Moon-Ho kişisel bir hesaplaşmanın ve gerçeklerin içinde kalır.

Özetlemek gerekirse güzel hoşça vakit geçirebilinecek bir film Hoa-cha ancak dediğim öyle aman aman çok iyi diyebileceğim bir filmde değil. Ancak izlediğinize pişman olmazsınız. Yerini dolduramayacak bir sürü film var zaten ortalıkta.

Yönetmen: Byun Young-Joo

Senaryo: Miyuki Miyabe (roman), Byun Young-Joo

Oyuncular:

Moon-ho
Seon-yeong
Jong-geun
Han-na
Ha Seong-sik

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2308725/

http://asianwiki.com/Helpless_-_Korean_Movie

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: