Hon

Bir süredir Kore dizisi izlemediğimi fark edip (bu arada nedense dizi araları az olsa da bana uzunmuş gibi geliyor) araştırmalara girdiğimde ah bu dizi hem de korkuymuş deyip başladığım bir dizi Hon. Memnun kaldım mı, diye sorarsanız eh yani fena değildi diyebilirim.

Dizi güzel bir giriş yapıyor. Baş kahramanımız Ha-Na elleri kanlı bir şekilde hastaneden çıkar. Etraftakilerin bakışlarına aldırış etmeden yürür. Sonunda bir binanın çatısına kadar çıkar ve bir adam görür. Peşinde de beyaz saçlı bir adam vardır. Ha-Na çatıda gördüğü adamın boğazına uçarak yapışır. Adamın boynuna sarılan Ha-Na’nın birden gözleri kırmızıya döner ve adamın boğazını sıkmaya başlar. Adamı tam öldürecekken bunun bir rüya olduğu anlaşılır ve Ha-Na uyanır.

Ha-Na böyle kabus dolu rüyaları sık sık görmektedir. Buna rağmen eğlenceli bir kişiliğe sahiptir. İkiz kardeşi Doo-Na ile iyi anlaşmaktadırlar. İki kardeş liseye gitmektedirler. Tabi her okulda olduğu gibi onların okulunda da zorbalık yapan bir grup vardır. Ha-Na onların elinden garip denebilecek özellikleri olan bir çocuğu kurtarır. Tabi kendine de bela almıştır. Derken ilerleyen günlerde kızın biri okulun çatısından atlayarak intihar eder. Kız Ha-Na’nın hemen yanına düşer. Şoka giren Ha-Na bir süre kendine gelemez. Kendine geldiğinde ise etrafındaki başıboş dolanan ruhları görmektedir.

Bir süre bu şekilde kendini kimseye bir şey demeden yaşar. Günün birinde yolda bir adamla karşılaşır bu adam rüyalarında boynuna yapıştığı adamdır. Adam Ha-Na’ya onları gözardı etmemelerini ilgilenmesini söyler belki yardıma ihtiyaçları vardır. O günden sonra Ha-Na ruhları izlemeye başlar. İzlediklerinden biri de intihar eden kızdır. Kızın telefonunu bulur ve onun intiharına sebep olan kişileri bulur. Bunlar okulun zorba takımıdır.

Tabi Ha-Na’nın cep telefonunu bulduğu zorbaların kulağına girer ve telefonu almak için bu kişiler Foo-Na’yı yakarak öldürür. Doo-Na öldükten sonra zaman zaman Ha-Na’nın bedenine girer ve intikam almaya başlar. Ha-Na ne yapacağını bilemez. Başına büyük bir iş almıştır. Geçmiş korkularıda onu bırakmaz. En son yardım olarak rüyalarında gördüğü ve yolda karşılaştığı adamı bulur. Adamın adı Shin-ryoo’dur ve bir üniversitede hipnoz ve suçlu profili konusunda eğitim vermektedir. Aynı zamanda polise suçların çözülmesi ile ilgili yardım etmektedir.

Shin-ryoo, Ha-Na’nın durumunu keşfeder ve aslında kendi intikamı için onu kullanmaya başlar. Ancak hem Doo-na’nın hemde Shin-ryoo’nun düşmanları aynıdır. Ha-Na ise bu durumdan kurtulmak için kime güveneceğini şaşırır.

Dizinin kurgusu fena değil. Aslında sıkılmadan izledim. Fazla duygusal sahneler barındırmayan, yer yer korku dozu düşse de, çok fazla korkutmasa da, genel olarak fena bir dizi değil Hon. Yönetim ve oyunculuklar fena değil. Ama izlerken belli klişelere rastlıyoruz. Yine de meraklıları için izlenebilir bir k-drama.

Yönetmen:  Kang Dae-seon (강대선), Kim Sang-ho-I (김상호)

Senaryo:  In Eun-ah (인은아), Ko Eun-nim (고은님),Park Yeong-sook (박영숙)

Oyuncular:

Lee Seo-jin 이서진 Shin-ryoo
Lim Joo-eun 임주은 Yoon Ha-na
Lee Jin 이진 Lee Hye-won
Park Geon-il 박건일 Jeong Si-woo
Jiyeon 박지연 Yoon Doo-na
Kim Kap-soo 김갑수 Baek Do-sik

Linkler:

http://www.hancinema.net/korean_drama_HON_-_Soul.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Soul_(TV_series)

http://wiki.d-addicts.com/Soul

http://asianwiki.com/Possessed_(2009-South_Korea-MBC)

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?