Hop Dedik: Deli Dumrul

İlk filmin bekelenilmez başarısından sonra ikinci filmin çekilmesi ile ortaya çıkan filimmsi şeyin adı Hop Dedik: Deli Dumrul. Film ilkine göre kadro bakımından daha göz doldursa da (daha göz önünde bulunan kişiler var diyelim) hem oyunculuk, hem senaryo, hem çekim açıları yani sinema filmine dair ne varsa başarısız. Film için gönül rahatlığıyla boş ve zaman kaybı diyebilirim.

Senaryodaki karakterlerin her biri tutarsız. Kimin ne yaptığı belli değil. Hikaye kurgusu o kadar başarısız ki, iki ayrı hikayeyi bir araya toparlamakta zorlanmışlar. İlk filmde eleştiren, koruyan bir Deli Dumrul varken karşımızda bu filmde cemaatçi, devlet işlerine sarmış bir Deli Dumrul çıkıyor karşımıza. Yani tarafsız bildiğimiz karakter birden taraflı oluyor. Hapisanede tanıştığı Hoca Efendi’nin peşinde fır dönen polis komiseri de cabası. Tabi birde devlet büyüğümü diyeyim, mafya mı, bölücü mü diyeyim, onların iç hesaplaşması var. Yani film ne anlatmak istemiş, ne anlatmaya çalımış ne omuş ne bitmişi bir muamma.

Film bence türk sinema tarihinin en berbat filmi. Yönetmen böyle bir zorlama filmi piyasaya sunarken acaba ne derler diye düşünmemiş mi bilemiyorum. Filmde Perihan Savaş, Bulut Aras, Ferdi Akamur gibi oyuncular var peki bu isimler bu berbap oyunculuk ve film karşısında yönetmene hiç mi dur dememişler anlayamadım.

İlk bölümle içeriye giren Deli Dumrul, burada Hoca Efendi  İhsan Bey ve arakadaşları ile tanılşır. Hapiste Durul ile İhsan Bey’in öğrencisi ve manevi oğlu Alperen ile dost olur. Bu ekibi de uğradığı iftiradan kurtaracak ise Başkomiser Semih’tir. Nihayetinde önce İhsan Bey ve talebeleri, daha sonrada Deli Dumrul tahliye olur. Bu arada mahallesinde yine sorunlar vardır. Tefeci Salim adında biri mahallenin üzerine çökmüş onlara kan kusturtmaktadır. İlk filmde tanık olduğumuz gibi bu iflmde de bu zengin adamın da kızı vardır. Bu kişi uyuşturucu işine de bulaşır. Bu arada yabancı istihbarat servisleri ile çalışan ve Maça Bey’i olarak bilinen, uyuşturucu kaçakçısı ise tüm olan biteni izlemektedir. Maça Bey, İhsan Bey’i öldürtür. Akabinde Komiser Semih’ide öldürtür ve Komiser Semih kızını Dumrul’a emanet eder.

Olaylar bu şekilde karışırken Maça Bey’in de aslında knedilerine çok uzak biri olmadığını öğrenirler ki bu da ayrı bir muamma. Filmde Vildan karakteri ve aslında muhbir olan sahte hocanın fonksiyonlarını anlamış değlim. Ancak mandem ki varlar diyecek söz bulamıyorum.

Kısacası he şeyiyle kötü bir film Hop Dedik: Deli Dumrul. Görsellik, yönetim, oyunculuk, kurgu, ışık, senaryo, hikaye, diyaloglar tatmin etmeyen cinsten. Filmin sonuna kadar tahammül edemeyenlere bu film için hak verebilirim. Tabi ortada bir emek var ama sanki olmasaymış daha iyiymiş. İyi film yaptığımızı gördükten sonra, bu filmlere dönüş yapmak gerçekten can sıkıcı. Kesinlikle uzak durun derim.

Yönetmen: Oğuz Yalçın

Senaryo: Bayram Özbek

Oyuncular:


Atıf Emir Benderlioğlu Dumrul

Perihan Savaş Vildan

Orhan Bıyıklı Alperen

Bulut Aras  İhsan Bey

Ferdi Akarnur

Ceren Şekerci

Linkler:

http://www.sinemalar.com/film/149611/hop-dedik

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?