Hotel Transylvania

Son dönem izlediğim başarılı ve eğlenceli animasyonlardan biri Hotel Transylvania. Tabi beni en çok şaşırtan filmin sonunda Kaan Kalyon ismini görmem oldu. Ancak IMDB sayfasında Kaan Kalyon ismini göremedim. Bu da ayrı bir gariplik ama hakkında şurada yaptığı işlerle ilgili ufak tefek şeyler var. Şurada da kendisi ile ilgili küçük bir yaz/söyleşi var. Kendisi filmin karakter tasarımcısıymış.

Film Twilight‘a hatırı sayılır göndermelerde bulunuyor ve bunu da başarılı bir şekilde yapıyor. Tabi söz konusu vampirler olunca bu biraz normal. Hikaye olarak baktığımızda aslında kızını korumaya çalışan babanın basit bir şekilde işlenişini görüyoruz. Lakin hikayede biraz da farklılık var. Bu kez bizi korkutanlar canavarlar değil insanlar. Yani canavarların gözünden baktığımızda insanların kendilerini yok etmeye çalışan bir grup olduğu düşüncesinde olan bir grup canavarla tanışıyoruz.

Canavarlar, kurt adamdan tutun Frankenstein’e, jöle adama kadar tüm karakterler oldukça sempatik ve filmde yapılan tespitler oldukça yerli yerinde. Karakter tepkileri, karakter yaratımları oldukça güzel. Kısacası eğlenceli ve başarılı bir animasyon var karşımızda.

Drakula eşinin insanlar tarafından öldürülmesinden sonra uzak ve kimsenin bilmediği yerde canavarlar için bir otel açmıştır. Canavarlar insanlardan uzak bu otelde vakit geçirmekte ve eğlenmektedirler. Drakula’nın kızı Mavis ise ergenliğe adım atmış ve 118 yaşına girmiştir. Babasının bu yaş için ona vaatleri vardır. Mavis insanların hayatın merak etmektedir ve gerçek yaşamı görmek istemektedir. Tabi babası türlü türlü oyunlarla buna izin vermez.

118 yaşına gelince an yakın kasabaya gitmesine izin verir ama burada insan kılığına soktuğu zombileri kızının üzerinde salar. Mavis insanların kötü olduğunu düşünecek ve bir daha dış dünyaya gitmek istemeyecektir. Bu plan tutar da ancak hesaba katmadığı bir şey olur. O curcunayı fark eden 21 yaşındaki bir gezgin oteli bulur ve kapıyı çalar. Drakula mekanının mahremini bozmamak için Jonathan adındaki bu genci saklamaya karar verir.

Bir insanın otelde olduğunun fark edilmesi herkesi büyük bir kaosa sürükleyecektir. Bu sırada Jonathan ve Mavis birbirlerine ilk görüşte aşık olurlar. İster istemez Jonathan otelde kalmak zorunda kalır ve yıllardır rutin olan eğlenceyi zevkli hale getirir. Hatta bundan Drakula bile zevk almaya başlar. Ancak Jonathan’ın gerçek kimliğini çok fazla saklayamayacaktır.

Eğlenceli bir animasyon Hotel Transylvania ben 3D seçeneği ile izlemedim ama çok fazla şey kaybetmiş olduğumu da düşünmüyorum açıkçası. Normal hali de oldukça eğlenceli ve başarılıydı. Müzikler ve diyaloglarda aynı şekilde. Kesinlikle tavsiye ederim.

Yönetmen: 

Senaryo: Peter BaynhamRobert Smigel, Todd DurhamDan HagemanKevin Hageman

Seslendirenler:

Adam Sandler Dracula
Andy Samberg Jonathan
Selena Gomez Mavis
Kevin James Frankenstein
Fran Drescher
Eunice
Steve Buscemi
Wayne

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0837562/

http://www.sonypictures.com/homevideo/hoteltransylvania/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?