How to Train Your Dragon 2

İlk filmi sevdiğimi ve başarılı bulduğumu yazmıştım. Ancak ikinci film için aynı cümleleri sarf edemeyeceğim. Tabi bu filmde teknik açıdan iyi ona söyleyecek lafım yok ama hikaye ve kurgu açısından bu filmi çok başarılı bulduğumu söyeleyemeyeceğim. Filmin ilkinin başarısının nimetlerinden faydalanmak amaçlı yapıldığını düşünüyorum. Tüm bunlarla birlikte kötü bir animasyon mu elbeyye hayır.

İlk filmde arkadaşlık dostluğu işlerken bu filmde aile olgusu daha fazla işlenmiş. Hikayeye şöyle bir baktığımda ilk filmden daha dramatik bir film çıkıyor karşımıza. Yinede hikaye çok bilinmedik bir şey vermiyor bize. Hatta bir çok eski Türk filminde gördüğümüz hikaye var karşımızda. Belki de filme tam oalrak ısınamamamın sebebi bu. Ana krakterimiz Hiccup bu kez annesini bulur ama babasını kaybeder. Bu klişe benim canımı sıktı sadece. Sonuçta bir animasyon bu kadar kasmaya gerek var mıydı diye sordum kendime.

Görsel olarak yine tatmin ediciydi. Filmin komedi unsuru Dişsiz yine bazı sahnelerde güldürdü. Buna ek olarak  Ruffnut’in hal ve hareketleri de beni oldukça keyiflendirdi. Filmin bir diğer güzel trafı da müzikleriydi. Müzik konusunda oldukça başarılıydı. Aslında hikaye ve kurguyu çok beğenmemiş olsam da parça parça birbirinden bağımsız videolar şekinde parça parçça izlenildiğinde daha fazla keyif alınacağını düşünüyorum.

Hiccup’un da yardımıyla insanları ejderhalar ile dostça yaşamaktadır. Hiccup ise düzenlenen bir eğlenceye yine gitmemiş ve başka diyarları keşfe çıkmıştır. Bu gezileri esnasında yeni bir yer keşfeder. Burası bularla kaplı bir yerdir. Suyun üzerinde dolanırken ejderhaları yakalayan bir gurup ile karşılaştır. Hiccup duruma müdahale eder ve karşı çıkar. Oradan öğrendikleri ile babasının yanına gider. Kötü bir adam tüm ejderhaları toplayacaktır. Bu adamı eskiden de tanıyan babası hemen savaş hazırlıklarına başlar.

Hiccup ise savaştan çok barıştan yanadır ve bu işi konuşarak halledeceklerini düşünür. Bu sebepten evden yine kaçar. Keşfettikeri yere gider. Havada süzülürken bir başka ejderha ve rüsücüsünü görür. Önce onunla dalaşır ama sonra bu kişinin öldüğünü sandığı annesi olduğunu öğrenir. Ortadan kaybolduğunu düşünen babası ise oğlunu kurtarmak için buraya gelir ve karısını görünce şok olur. Hiccup annesi ve babası ile bilrikte yine bir aile olmuştur. Tabi bu pek uzun sürmez. Kötü adam gelir ve buradaki ejderhaları kontrolü altına almak için favaşmaya başlar. Tabi amacı sadece burayı almak değildir sonraki durak bizimkilerin yaşadığı yerdir.

Belirttiğim gibi filmin dram yönü fazla. Bazı kısımlar bana zorlama olmuş gibi gelse de yinede keyifli bir şekidle izlenilebiliyor. Bence ilkinden çok sönük kalmış. Muhtemelen bu serinin devamı gelir ve biz de izleriz.

Yönetmen: Dean DeBlois

Senaryo:  Dean DeBlois, Cressida Cowell (kitap serisi)

Seslendirenler:

Jay Baruchel
Hiccup
Cate Blanchett
Valka
Gerard Butler
Stoick
Craig Ferguson
Gobber
America Ferrera
Astrid
Jonah Hill
Snotlout

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1646971/

https://www.howtotrainyourdragon.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?