How To Train Your Dragon

Oldukça başarılı bir animasyon How To Train Your Dragon. Dreamworks, en iyileri arasında diyebilirim. Zaten animasyon dünyasına baktığımızda kaç firma var ki? Dolayısıyla en iyi animasyonlar arasında yer edinebilecek bir film. Gerek karakterler, gerek sağlam konusu ve anlatımı, filmin akışı yaşattığı heyecan oldukça başarılı. Ancak filmi ben sinemada 3D olarak izlemedim eminim ki 3D daha büyük zevk verirdi.

Kurgusunun güzel olduğunu söylemiştim. Animasyon Cressida Cowell romanından uyarlanmış. Ejderhalar falan deyince biraz da afişteki ufaklığı görünce bu film çok çocuksudur diye sinemada izlememiştim ancak bu beni yanılttı. Herkese hitap eden bir film. Çocuklar için eğlenceli ve eğitici, büyükler için ise eğlenceli. Ancak sinemada bu film çocuklar ile izlenir miydi o da ayrı bir konu?

Film Vikinglerin döneminde geçiyor. İri yarı Vikinglerin ise tek düşmanları efsanevi yaratıklar olan ejderhalardır. Ejderhalarla savaşmak Vikinglerde bir yaşam tarzıdır ve bütün çocukların hayali büyük bir ejderha avcısı olmaktır. Ejderhalar Vikinglere saldırılar düzenler, Vikingler ise kendilerini korurlar gibi gözükür başlarda. Aslında iki tür de birbirini istememektedir yada böyle anlaşılmıştır.

Hiccup ejderhalar ile savaşma meraklısı bir gençtir. Babasının ününe karşı kendisi çok beceriksizdir. Bu sebepten babası da onun ejderhalar ile savaşmasını istemez. Zaten Hiccup’da çelimsiz bir çocuktur. Ancak geliştirdiği mekanizmalar sayesinde ejderhaları yakalayacağını umut eder. Ancak ondan kimse bir şey beklememektedir. Yeni bir ejderha saldırısında Hiccup yaptığı aleti kullanır ve hiç kimsenin hakkında bir şey bilmediği ve çok korktuğu ejderhayı vurur. Ejderhanın düştüğünü görür, büyüklerine söyler ama ona kimse inanmaz.

Ertesi gün Hiccup düşürdüğü ejderhayı bulmaya yola çıkar. Tahmin ettiği gibi ejderhayı düşürmüştür. Ejderha ise sakatlanmış, uçamamaktadır. Hiccup öncelikle onun yarasını iyileştirir ve ona bu dönemde yiyecek verir. İkisi yakın arkadaş olur. Hiccup bu sayede ejderhalar hakkında çok şey öğrenir. Hatta ejderhalar ile savaş eğitimi sırasında bu öğrendiklerini uygular. Tabi yaptıkları o kadar farklı ve başarılıdır ki, herkes onun ejderhalar ile dövüşünü izlemekten zevk alır. Bu dövüş dövüşte sayılmaz.

Günün birinde Hiccup ejderhanın üzerine biner ve uçar. Arkadaşı onu kimsenin bilmediği sadece ejderhaların bulunduğu bir ine götürür. Orada görür ki aslında ejderhalar daha büyük devasa bir ejderhaya yemek bulmak için saldırmaktadır. Yemek bulamadıkları tekdirde kendileri yemek olmaktadır. Hiccup gördükleri karşısında dehşete düşer ancak bunu saklı tutar. Taki öğrenilene kadar.

Vikingler ejderhaların inine saldırmak için hazırlık yapar. Hiccup yine yüz karası olmuştur. Halkını ve babasını korumak için oradaki büyük ejderhadan bahseder ancak kimse onu dinlemez. Hiccup yine dinlenmeyen gözden düşmüş biri olmuştur.

Oldukça eğlenceli demiştim. İnsanın ejderhaların üzerine uçmak istiyor Hiccup gibi. Filme ısınma sebeplerimden biri de türkü türlü sevimli ejderhaların olması. Ben böylelerini ilk defa gördüm. İzlenmesi gereken çok eğlenceli bir film…

Yönetmen: Dean DeBloisChris Sanders

Senarist:

Cressida Cowell kitap
William Davies
Dean DeBlois
Chris Sanders

Seslendirenler:

http://www.howtotrainyourdragon.com/

http://www.imdb.com/title/tt0892769/

Yorumlar

“How To Train Your Dragon” için 2 yanıt

  1. […] filminin yönetmen koltuğunda Kirk De Micco ve Chris Sanders var. Chris Sanders‘i, How to Train Your Dragon filminden de tanıyoruz. Bu filmde en az How to Train Your Dragon kadar […]

  2. […] İlk filmi sevdiğimi ve başarılı bulduğumu yazmıştım. Ancak ikinci film için aynı cümleleri sarf edemeyeceğim. Tabi bu filmde teknik açıdan iyi ona söyleyecek lafım yok ama hikaye ve kurgu açısından bu filmi çok başarılı bulduğumu söyeleyemeyeceğim. Filmin ilkinin başarısının nimetlerinden faydalanmak amaçlı yapıldığını düşünüyorum. Tüm bunlarla birlikte kötü bir animasyon mu elbeyye hayır. […]

Siz ne düşünüyorsunuz?