Hum Dil De Chuke Sanam

Hazır elimi atmışken bir diğer Hint filmine geçeyim diyorum. Öncelikle bu film bol ödüllü. Bol ödüllü olmasıyla birlikte 188 dakika. Yani 3 saatten 8 dakika uzun. Başlangıçta süresine bakmamış biri olarak ilerleyen saatlerde bu film neden bitmiyor kanısına kapıldım desem yalan olur, çünkü Hint filmlerinin eğlencesi, zamanı unutturuyor size. Velhasıl film bittiğinde, ilerleyen zamanın anca farkına varmıştım.

Diğer Hint filmlerinden biraz farklı olmasının sebeplerinden biri daha kendi kültürlerine yakın olması. Tabi her Hint filminde vardır bu, ancak her Hint filminde olan bir başka şeyse müzikal özelliğinin olması. Tabi bu da her Hint filminde var. Ancak burada daha bilindik müzikallere daha yakın.

Filmin yönetmenliğini Sanjay Leela Bhansali yapmış Müzikler ise, benim de bir çok Hint filminden tanıdığım, Ismail Darbar yapmış. Gayet güzel ve ilginç müziklere sahip. ki bir şarkı var ki “ekşi limon” dillere müptela…

Biraz da hikayeye değinelim. Sameer müzik eğitimi için İtalya’dan Hindistan’ın en iyi müzisyeninin evine gelir. Burada evin büyük kızı Nandini’ye aşık olur. Öncelerde Nandini, Sameer’e karşı sert davranır ama daha sonra onun gönlüde Sameer’e kayar. Gizli bir aşk yaşamaya başlarlar.

Tabi bu gizlilik uzun sürmez bir ispiyoncu tarafından aileye iletilir. Kızına çok güvenen babası bunun olmayacağını, eğer böyle bir şey olursa müziği bırakacağını söyler. Ancak anlatılanlar doğrudur. Bu sırada Hint gelenekleri gereği babası, Nandini’yi başka biriyle evlendirmek istemektedir. Nandini buna karşı çıksa da yapacak bir şeyi yoktur. Bu sırada Sameer İtalya’ya geri döner.

Nandini, zengin bir avukat olan Vanraj ile evlenir. Ancak Vanraj, Nandini’ye aşık olmasına rağmen aynı aşkı Nandini’den görmemiştir. Günün birinde Varanj, Sameer’in Nandini’ye gönderdiği mektupları okur çileden çıkar. Ancak sevdiğinin mutlu olması için elinden geleni yapmaya niyetlidir. Nandini ile bilikte İtalya’ya Sameer’i bulmaya giderler.

Bu yolculuk esnasında başlarına gelenler, ikisini birbirine yakınlaşmasına sağlar. Tabi koskoca İtalya’da Sameer’i bulmak,biraz zordur. Bu zorluk Hintlere özgü bir şekilde aşılmış.

Finali anlatmayalım tabi merak edilsin de izlensin… Ancak uyku eğişinde yada geç saatte izlemeyin söylediğim gibi. Oynamaktan uykunuz kaçabilir. 🙂

http://www.imdb.com/title/tt0150992/

http://en.wikipedia.org/wiki/Hum_Dil_De_Chuke_Sanam

Yorumlar

“Hum Dil De Chuke Sanam” için 4 yanıt

 1. Tuğba avatarı

  Benim uykum şimdiden kaçtı; 3 saat 8 dakika 3 saat 8 dakika 3 saat 8 dakika 3 saat 8 dakika 3 saat 8 dakika 3 saat 8 dakika ……….
  Son zamanlarda daha fena oldum, bir süredir ara verdim film izlemeye vallahi 🙂
  95-96 yılları civarında annemle çok seyrederdik hint filmi. O zamanlar Kanal 6’da sürekli yayınlanırdı. Ordan kalma bir sempatim var ama bir daha ne zaman bir hint filmi seyredebilirim inan bir fikrim yok. Bakalım… Seyredemesem de en azından okuyorum. Teşkür:)

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   kaçmasın ya ççok eğlenceli farkına bile varmıyorsun…

 2. La Fea avatarı

  Diğer filmde yorum alanı görünmüyor ama bu aralar cidden büyük ve güzel bir tesadüf oldu Hint filmlerine yer vermen. İzleyeceğim en kısa zamanda.

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   aslında devam edeceğim ama şu aralar vaktim yok… en azından eğlenceli vakit geçirtiyorlar…

Siz ne düşünüyorsunuz?