Humans

Yaz dönemi ne izlesem diye araştırırken denk geldiğim konusu itibari ile de izlemeye karar kıldığım dizilerin başındaydı Humans. Diziyi seçmemdeki en büyük etkenlerden biri de bir İngiliz dizisi olmasıydı. Tabi İngiliz dizisi olması sebebi ile de dölüm sayısı en çok canımı sıkan tarafıydı dizinin. Son olarak izlediğim ve görsel olarak hayran kaldığım Utopia bu düşüncelerimin oluşmasına sebepti.

Humans, Utopia kadar canlı görselliğe sahip olmasa da kesinlikle tatmin edici. Görüntü yönetmeninin iyi iş çıkardığını söylemeliyim. Aynı şekilde dizinin yönetim aşaması da çok başarılı. Kamera açılarından tutun hareketlerine kadar dizinin yönetimini beğendim. Tabi bir de İngilizlerin olmazsa olmazı müzikler var. Dizinin müzikleri çok iyi aynı şekilde kullanımı da. Dizinin gerçekten sanat bilen ve bu iş için var olduklarını görebiliyorsunuz.

Dizinin hikayesi de oldukça başarılı. Hikayenin kurgusu, tüm teknik hususlarla birlikte işlenişi etkileyici. Gizemi ve atmosferi iyi oluşturulmuş. Dizi gerçekten kendini izlettiriyor ve bir sonraki haftayı iple çekiyorsunuz. Diziyi herkesin izlemesini düşündüğüm için konusu ve olaylar hakkında çok fazla bilgi vermeyeceğim.

Humans, yakın gelecekte sadece robot teknolojilerinin çok geliştiği bir dünyada geçiyor. İnsanlara yardımcı olarak insanlara benzeyen robotlar üretilmiştir.  Bir gün Hawkins ailesi Anita adında bir robot alır evine. Ancak Anita diğer robotlardan biraz farklıdır. O yapay zekaya sahip gizlenen bir robottur. Aynı şekilde onun bir kaç arkadaşı daha vardır. Dizi onların bir yandan da yapay zekanın var olma hikayesini anlatmakta.

Dizide ufak tefek aksiyon olsa da hikaye genel olarak sorgulama üzerine gidiyor. Bunların içerisinde en büyük sorgu da etik ve ahlaki konular üzerine yapılmış. Diziyi izlerken sizde bu soruları sormaya başlıyorsunuz. Bizi insan yapan nedir, bilinç dediğimiz şey sonradan oluşturulabilir mi, his ve bilince sahip makineler özgür iradeleri doğrultusunda bir birey olarak değerlendirilip gerekli yasal haklara sahip olmalı mıdır? Tabi sorular bununla da kalmıyor. Bu aşamada sizde diziyi izlerken bir yerde kendinizi kafanız karışmış buluyorsunuz.

Tabi dizi bu sorulan alternatiflerini sunarken arka planda da bu makinelerin sahiplenilmesi ve onları diğer insanlardan ayıt etmeme durumunu da gözümüze sokuyor. Burada aslında dizi bir yerde bilinçli varlık ister insan olsun ister bir makine iyi ve kötü durumunda aynı sınıflandırmaya sokulabileceğini önümüze seriyor. Tabi dizi işin ahlaki ve etik boyutunu sorgulamak adına insanoğlunun hep mükemmeli arayışı adına işi bağlıyor. Dizideki robotların tamamına yakını güzel olarak resmedilmiş.

Ben diziyi fena halde Eve no Jikan‘a benzettim. Tabi konu olarak. Yoksa işlenenler farklı. Aynı aynı sorgulamayı bu anime de yapıyordu.

Özetlemek gerekirse, Humans 2015’in en iyi dizilerinden biri bence. Kesinlikle es geçmeyin derim. Tabi bilim kurgu seviyorsanız.

Oluşturan: Sam Vincent, Jonathan Brackley

Oyuncular:

Gemma Chan
 Anita
Katherine Parkinson
 Laura Hawkins
Lucy Carless
 Mattie Hawkins
Tom Goodman-Hill
 Joe Hawkins
Ivanno Jeremiah
 Synth Max
Sope Dirisu
 Fred
Theo Stevenson
 Toby Hawkins
Neil Maskell
 DS Pete Drummond
Colin Morgan
 Leo
Ruth Bradley
 DI Karen Voss
Pixie Davies
 Sophie Hawkins
Emily Berrington
 Niska
Sophie Gooding
 Sally Synth
Danny Webb
 Hobb
William Hurt
 Dr. George Millican
Rebecca Front
 Vera

Linkler:

http://www.channel4.com/programmes/humans

http://www.imdb.com/title/tt4122068/

Yorumlar

“Humans” için 2 yanıt

  1. […] ile ilgili izlediğim iki dizi var bu aralar. Biri zaten herkesin izlediği Westworld diğeri ise Humans. İki dizide de robotlar bilinçlendi (aslında Humans’da hep bilinçliydi) ve insanlara […]

  2. […] bilinçlenme ile kendi özgürlüklerini ilan etmesine tanık olduk. Bu süreçte aslında film Humans ile paralel ilerledi. Ancak şahsi görüşümü sorarsanız bu paralelde ben Humans’ın […]

Siz ne düşünüyorsunuz?