Hwanghae / Ölüm Denizi / Yellow Sea

Filmekimi 2011 bu gün başladı. Yayınlanan listede yine güzel filler var. Ancak ilerleyen saatlerde başlayacağım film maratonuna adım atmadan önce Filmekimi kapsamında olan ve daha önce izlemiş olduğum bir kaç filmin ilkine yer vereyim ve blogta “filmekimi 2011” tag’ını başlatayım dedim. Bloguma hayırlı uğurlu olsun.

İlk filmim başlıktada yazdığı üzere Hwanghae (Ölüm Deniz). 2010 Güney Kore yapımı bu filmin yönetmenliğini Chugyeogja filmi ile aklımıza kazanan Hong-jin Na yapmış. Senaryosu da aynı şekilde kendisine ait. Ancak belirtmek lazım ki bu film için büyük bir beklentiye girmemek gerekir. Hong-jin Na, Chugyeogja’da yarattığı etkiyi Hwanghae’de yaratamamış. Yönetmenin bir önceki filminde kıyasla biraz daha sönük kalmasına rağmen Hwanghae yinede izlenebilecek başarılı bir film.

Filmin belkide en sıkıntılı olabilecek taradı süresi. Film 140 dakika, aksiyonun bol olduğu sahnelerde film akıcı geçiyor ama film ritmini biraz düşürdüğünde sürenin uzunluğu insanı filmden koparıyor. Gerçi filmin en uzun bölümü ilk bölümü. Bu arada bölümlerden bahsetmişken film dört bölümden oluşmakta.

Film dört bölümden oluşuyor. Taksi şoförü, Katil, Joseon klanı ve Sarı Deniz. Filmin ilk bölümü olan Taksi şoförü filmin en uzun ve en sıkıcı bölümü diyebiliriz. Bu bölümün bu denli uzun tutulması merakla başladığımız filmde sıkılmamıza sebep oluyor. Belkide bu bölüm sıktığı için o kadar uzun hissediyoruz bölümü. Aslında bu bölüm biraz daha kısa tutulabilirmiş ancak sanıyorum ki yönetmen  Hong-jin Na filmin dramatik yönünüde göz önünde bulundurmak için bu bölüme bu denli vakit ayırmış. İlk bölümde ana karakterimiz Kim Goo-nam hakkında oldukça uzun süreli açıklamalarda bulunuyor.

İkinci bölümde film başlıyor diyebiliriz. Aksiyon, iyi oyunculuk, hepsi bu bölümde başlıyor. Myeon Jeong-hak karakterinin devreye girmesi ile de oyunculuk iki katına çıkıyor. Bundan sonraki bölümler alsında ayrılmayacak şekilde ilerliyor.

Bu arada filmin konusundan bahsetmek lazım.  Kim Goo-nam  Kuzey Kore – Çin sınırındaki tampon bölgede taksi şoförlüğü yapmaktadır. Maddi durumu hiç iyi değildir. Üstüne üstlük meraklı olduğu kumar yüzünden borç batağı içerisindedir. Karısı ise bir süre önce çalışmak için Güney Kore’ye gitmiştir. Karısından uzun süredir haber alamamıştır. Onun düzenli olarak gönderdiği paralar da artık gelmeyince  Kim Goo-nam karısının Güney Kore’de başka biri ile birlikte olduğundan şüphelenir.

Kim Goo-nam karısını bulmak için Güney Kore’ye gitmeyi kafasına koymuştur. Ancak elinde para olmadığı için gidemez. Üstüne üstlük işinden de kovulmuştur. Bir gün gittiği kumarhanede kaybettikten sonra olay çıkartır. Bir süre sonra kumarhanenin işletmecisi, bölgenin mafyası  Kim Goo-nam’ı yanına çağırır ve ona bir teklif sunar. Güney Koreye bir iş için gitmesi gerekmektedir. Kim Goo-nam bu teklifi kabul eder. Boş vaktinde de karısını arayacaktır.

Kim Goo-nam Güney Kore’ye kaçak olarak gider ve kendine verilen adam öldürme olayı için çalışma yapar. Adamın her hareketini izler. Tam onu öldüreceği zaman adamın başka biri tarafından öldürüldüğünü görür. Adamın öldürüldüğünden emin olmak için olaya müdahale eder. Derken adamın karısı Kim Goo-nam’ı görür ve olay yerinden kaçarken polis Kim Goo-nam’ı kovalamaya başlar. Bu arada adamı öldürten kişiler de Kim Goo-nam varlığını öğrenmiş ve geçek ortaya çıkmasın diye onun peşine düşmüşlerdir.

Bu arada Kim Goo-nam’ın anlaşma yaptığı, mafya Myeon Jeong-hak onu yüz üstü bırakır. Üstüne üstlük onları arayan mafya ile bağlantı kurar ve bu işten kar etmeye çalışır. Derken Kim Goo-nam üçlü bir kovalamanın ortasında kalır.

Film hakkında bu kadar açıklama yeterli. Tabi daha ayrıntısı ve güzel sahneleri için filmi izlemek gerekli. Kurgu oldukça başarılı. Kaçıp kovalayanların sürekli yer değişmesi insanı hayret ve merak içerisinde bırakıyor. Film vermesi gerekeni başarılı bir şekilde vermiş. Film insanoğlunun açgözlülüğünü, çaresizliğini, hainliğini çök güzel gözler önüne sermiş. İzlenmesi gereken filmler arasında ve  Hong-jin Na takip edilmesi gerekli kişiler arasında…

Yönetmen ve Senarist: Na Hong-jin (나홍진)

Oyuncular:

Ha Jeong-woo 하정우 – Kim Goo-nam (김구남)

Kim Yoon-seok 김윤석 – Myeon Jeong-hak (면정학)

Jo Seong-ha 조성하 – Kim Tae-won (김태원)

Lee Cheol-min 이철민 – Choi Seong-nam (최성남)

Kwak Byeong-gyoo 곽병규 – Prof. Kim Seung-hyeon (김승현 교수)

Lim Ye-won 임예원 – Professor’s wife (교수 부인)

Linkler:

http://filmekimi.iksv.org/tr/Filmekimi.asp?day=1&FID=10

http://www.hancinema.net/korean_movie_The_Yellow_Sea.php

http://www.imdb.com/title/tt1230385/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: