I, Frankenstein

Filme bir Frankenstein uyarlaması olarak baktığımızda vasatın altında bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki filmin bildiğimiz Frankenstein’ın yanından bile geçtiği yok. Bu sebepten dolayı ben filmi bir Frankenstein uyarlaması dışında değerlendireceğim. Aslında filmde yapılmak istenen yeni bir kahraman yaratmaya çalışmak. Muhtemelen yapımcı ve senaristler de Frankenstein’ın bu konudaki ününü kullanarak gişeden daha fazla pay koparmaya çalışmışlar. Tabi bu başarılı da olmuş.

Burada Frankenstein yaratıcısını öldürdükten sonra bir kendini ve hayatı sorgulamaya başlıyor. Tabi ölümsüzlük elinde geçen yıllar itibari ile de bildiğiniz süper kahraman halini alıyor Frankenstein. Her türlü dövüş sitilini hatmetmiştir. Bildiğiniz sixpack Frankenstein halini almıştır. Aslında dedikya film bildik bir Frankenstein filmi değil diye aslında film iyi ve kötü meleklerin savaşını anlatan bir film. Frankenstein arada biraz yama gibi durmuş.

Filmin senaryosu, kurgusu oldukça zayıf. Oyunculuklar da genel olarak oldukça başarısız. Ancak görünen o ki film zaten ne hikayesi nede kurgusu ile iş yapmaya çalışmış. Film sadece görsellik ve aksiyona sırtını dayamış ve bu konuda başarılı. Aksiyon sahneleri iyi filmin başından başlayıp sonuna kadar bu aksiyonu görüyorsunuz. Filmin görselliği de tatmin edici. Hikaye ise genel olarak şöyle.

Frankenstein günümüzde dolanırken bir gün mezarlıkta kötü güçler tarafından saldırıya uğrar. Bu yaratıkları görüp onları öldürmesi iyi koruyucu meleklerin dikkatini çeker ve onu alır bir şatoya getirirler. Burada Frankenstein bu meleklerin başı ile tanışır. Melekler Frankenstein’dan kendi saflarında savaşması için yardım isterler. Tabi sürekli birilerinden kazık yemiş ve kendinden başkasına güvenmeyen Frankenstein bu teklifi reddeder. Bu sırada büyük bir şirketin patronu olan kötü meleklerin başkanı da ölümsüzlüğün ve yeniden diriltmenin yollarını aramaktadır. Bu sırada bir rivayet olarak doktor Frankenstein’in notlarını yazdığı defter olduğu bilinmektedir tabi Frankenstein’ın ortaya çıkmasıyla bu defterin varlığı da kanıtlanmış olur.

Kötü karakterimiz Frankenstein’in notlarını ele geçirir ve karanlık güçlerden bir ordu kurmak için bu formülü kullanmaya başlar. Tabi bunu fark eden iyi güçler ve Frankenstein onlara karşı savaşmaya başlar. Filmin güzelini de kötü güçlere karşı araştırmalar yapan doktor oynamaktadır. Tabi sonra saf değiştirerek Frankenstein’a yardım eder.

Belirttiğim gibi film hikaye ve kurgu aşamasından pek bir şey vermese de sırf aksiyonu için izlenebilir. Ama çok fazla bir şey beklememek gerekir. Bu arada film bir çizgi roman uyarlaması onda hikaye kurgu nasıldır bilmiyorum ama bu şekilde olacağını düşünmek istemiyorum.

Yönetmen: Stuart Beattie

Senaryo: Stuart BeattieKevin GreviouxMary Shelley

Oyuncular:

Aaron Eckhart
Adam
Yvonne Strahovski
Terra
Miranda Otto
Leonore
Bill Nighy
Naberius
Jai Courtney
Gideon

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1418377/

http://www.ifrankensteinfilm.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: