I Spit on Your Grave

Film 1976 yapımı Meir Zarchi‘nin yönettiği Day of the Woman‘ın yeniden çevrimi. Yönetmen koltuğunda ise Steven R. Monroe bulunmakta. Tabi ben orijinal filmi izlemediğim için ikisi arasında bir kıyaslamaya gitmeyeceğim. Bu film üzerinden görüşlerimi paylaşmaya çalışacağım. Artık orijinal filmi izleyince de ikisinin kıyaslamalarına yer veririm. Film için okuduğum eleştirilerde orijinal filme sağdık kalmış olduğu sadece şiddet sahnelerinin yenilenmiş olduğunu gördüm. Film bu sahneler itibari ile oldukça iyiydi. Ancak yine de bazı eksiklikler mevcuttu filmde.

Film yazar Jennifer Hills’in başından geçenleri anlatıyor. Bir yazar olamayacak kadar güzel Jennifer Hills kitabını yazmak için gözden uzak bir dağ evine yerleşir. Yolculuk esnasında benzin almak için durduğu bir benzincide orada çalışan bir grup gencin gözlü tacizine uğrar. Buna rağmen Jennifer onlara kalacağı yerin bilgisini verir. Bunu neden yaptığını çözemesem de hikayenin gelişinin bu şekilde olacağını bildiğimden sesimi çıkartmadım.

Jennifer dağ evinde tek başına erotik bir şekilde dolanırken etrafta garip şeylerin olduğunu fark eder. Buna rağmen evde kalmaya devam eder. Bir süre sonra onu röntgenleyen benzinlikteki ekip üyeleri evini ziyaret ederler. Adamlar Jennifer’a zorbalık ve işkence yaparlar. Jennifer bir ara onlardan kaçar ve ormana koşmaya başlar. Karşısına avlanmakta olan kasabanın şerifi çıkar. Jennifer şerif ile birlikte, kaldığı eve geri döner. Ancak şerif ona yardımcı olmaktan çok köstek olmaktadır. Bu sırada tacizci ekip tekrar döner ve şerifte onlara katılır. Jennifer’a tecavüz ederler. İşkence de cabası.

Burada araya girmek gerekirse tecavüz ve işkence sahneleri oldukça uzundu. Yer yer sıkmadı desem yalan söylemiş olurum. Evet yapılanlar oldukça kötüydü ama ben nedense hiç bir karakterle empati kuramadım. Jennifer karakteri haricinde diğer karakterlerin oyunculukları çok kötüydü. Jennifer karakteri için de çok iyi diyemeyeceğim ama yine de filmin geneline bakınca en iyisi diyebilirim.

Jennifer o halde ellerinden kurtulur adamlar onu tam öldürecekleri sırada küçük köprüden kendini akarsuya bırakır. Adamlar onu ararlar ancak bulmazlar. Onun tüm eşyalarını ateşe vererek tüm delilleri yok ederler. Ancak Jennifer kendini topar ve geri döner. Acı bir şekilde adamlardan intikamını alır ve onları öldürür.

Jennifer’in intikam sahneleri iyi düşünülmüş oldukça yaratıcı olmuş. Tabi bazı kısımlar fazla gelse de kızın durumunu göz önünde bulundurunca iyi oldu diyorsunuz. Ancak film Jennifer’in kendini toparlayıp bu planları yapıp düzenekleri kurması için geçen süreci tam anlamıyla vermiyor. Yani olan biten kısa süre içerisinde geliyor bize ama bir yerde o kadar şiddete uğramış birinin de hemen toparlanıp böyle bir şiddet kurgusunu yapması senaryo için eksik olmuş.

Film ilgi ile izlettiriyor kendini. Finali de iyi yapmış diyebilirim. Son sahne oldukça iyi düşünülmüştü. Senaristi tebrik etmek lazım. Film biraz daha oyunculuk bakımından iyi olup, ayrıntıları daha iyi birleştirip saçmalıkları düzenleseydi çok daha iyi bir film olurdu. Ancak bu haliyle de iyi. Meraklıları içi kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında.

Yönetmen: Steven R. Monroe

Senaryo:  Stuart MorseMeir Zarchi (film: Day of the Woman)

Oyuncular:

Sarah Butler
Jennifer Hills
Jeff Branson
Johnny Miller
Andrew Howard
Sheriff Storch
Daniel Franzese
Stanley
Rodney Eastman
Andy
Chad Lindberg
Matthew

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1242432/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?