Identity Thief

Filmin fazla tanıtımını gördükten sonra ister istemez bir merak uyandı tabi içimde. Okuduğum bazı eleştirmen notları da filmin iyi olduğu yönündeydi. Kusura bakmasınlar ama ben pek filmden söylendiği gibi, tatmin edici bir unsur bulamadım. Mevcut türde daha iyi ve komik filmler var.

Öncelikle filmde aklıma takılan soru işaretleri vardı. Diana, Sandy Patterson’ın sosyal güvenlik numarasını nereden buldu. Sonuçta farklı eyaletlerde oturan insanlardı. Film boyunca Sandy isimin kadın ismi olmasından dolayı Diana’nın kullandığı vurgulaması yapılırken aslında farklı bölgede olmaları kendi teorilerini eritmiş oluyordu. Madem kafadan bir sosyal güvenlik numarası atılarak her şey yapılıyordu kaçışları esnasında neden kendilerini bir kart yapmadılar.

Bir diğer soru ise birinin kimliğini çalmak kimliğini ve bununla beraber kredi kartlarını kopyalamak bu kadar kolay bir kolay mı? Böyle bir güvenlik açığına ABD nasıl göz yummuş anlayamadım. Bu bölümler gayet basit ve yüzeysel olarak geçildikten sonra hikaye hırsızı alıp geri getirme macerasına odaklanmış.

Filmin ana fikri aslında kötülerin olmadığı, insanların kötülük yapmak zorunda kaldıkları yönünde. Burada Amerikan ailelerine de göndermelerde bulunulmuş, çocuklarınızı yapın sokağa atmayın diye. Tüm kötülükler sevgisizlik ve başıboşluktan çıkıyor.

Sandy Patterson yükselme ve iş değiştirme arifesinde kötü kredi notu ve kendisi hakkında çıkan tutuklama kararı sebebi hayatı altüst olur. Adına bir sürü harcama yapılmış ve tüm limitini kaybetmiştir. Polis durumun bir kimlik dolandırıcılığı olduğunu belirler ancak farklı bir eyalette olduğu için bir şey yapamayacaklarını bildirirler. Bunun üzerine Sandy Patterson kimliğini çalan kişiyi yakalayıp getirmek için yola koyulur.

Sandy kimliğini çalan kişiyi eliyle koymuş gibi bulur. Bunun sebebi de kimliğini çalan kişinin güzellik salonundan randevu alması bunun teyidi içinde Sandy’i araması. Burada da neden kimlik hırsızı kendi numarasını bırakmıyor ayrı bir konu. Sandy kendi kimliğini kullanan Sandy’i yakalar ve yaşadığı eyalete geri götürmeye çalışır.

Tabi bu beklendiği kadar kolay değildir çünkü sahte Sandy bir mafya babasına da kelek atmıştır ve onun adamaları sahte Sandy’nin peşindedir. Şimdi ise sıradan sayılabilecek bir yolculuk heyecanlanmıştır. İkili peşindekileri de ekerek eyalete varmak zorundadırlar.

Film öyle kahkahalara boğmasa da eğlenceli bir izlenim sunuyor. Oyunculuklar iyi, müzikler yerinde kullanılmış. Ancak ben fragmandan arklı bir şey görmedim filmde. En eğlenceli yerler zaten fragmana yerleştirilmiş. Evde oturulup ev rahatlığında izlenebilecek bir film. Sinemada rahat bozar gibime geliyor.

Yönetmen: 

Senaryo:  

Oyuncular:

Sandy Patterson
Diana
Harold Cornish
Trish Patterson
Julian
Marisol

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2024432/

http://www.identitythiefmovie.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?