Il Decameron / Dekameron

Pier Paolo Pasolini’nin 1971 yılında yaptığı film Il Decameron. Il Decameron, son filmi Salo o le 120 giornate di sodoma gibi aşırı rahatsız edici olmasa da yinede hem görsellik hem de eleştirel boyuttan sözünden sakınmayan bir film. Film Giovanni Boccaccio‘nun aynı isimli romanından esinlenmiş. Filmde on ayrı hikaye var. Hikayelerin çokluğu ve ayırt edilememesi izleyiciye takip sorunu yaşatıyor.

Bunun yanı sıra oyunculuklarda oldukça başarısız. Oyunculukların sıfır olması gerçekliği arttırmada işe yaramış mı bunun tereddütü içindeyim. Biraz düşündüğümde sanırım filmde itici gelen şeylerin başında da oyunculuklar vardı.

Buna rağmen içerik Pasolini’nin korkusuz duruşu bu filmde de yer almakta. Film Orta Çağ’ın karanlığında geçen on hikayeyi gözlerimize seriyor. Bu hikayeler ise toplumun yozlaşması üzerine. Tabi bu eleştirilerden en büyük nasibi de kilise alıyor. Kilise din adında insanları dolandırır günlerini gün ederken, insanların da onlara farklı davranmadığını görüyoruz.

Film kanunsuz işlerini para tutturarak yapan papazlardan tutun, bahçıvanla cinsel fanteziler kuran rahibelere, eşini aldatan kadına, birbirlerini seven çiftin evlilik öncesi beraber olamalarının kızın ailesi tarafından sırf çocuğun ailesi zengin diye örtbas edilmeye çalışılmasına, kısacası günümüzde de rastladığımız bir çok şeye dair notlar var filmde.

Film kıssadan hisse tadında ilerliyor. Hikayeler her ne kadar doğru ve cesurca anlatılmış olsa da oyunculuklar hikaye geçişleri arasındaki farklar insanı zorluyor. Pasolini bu kez elini biraz yumuşak tutmuş. Zamanında bir çok ödül almış bir film ve üçleme olarak düşünülmüş. Il Decameron ise ilk film. Bir klasik olarak izlenmesi gerekli.

Yönetmen: 

Senaryo:  (kitap), 

Oyuncular:

Ciappelletto
Andreuccio of Perugia
Rustico
Masetto of Lamporecchio
Peronella
Monk

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0065622/

http://film.iksv.org/tr/film/2592

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: