Il y a longtemps que je t’aime – Seni O Kadar Çok Sevdim ki

2008’in en başarılı yapımı arasında gösterilen Il y a longtemps que je t’aime, Philippe Claudel tarafından yazılmış ve yönetilmiş. Aslında isimden aşk filmi olduğu düşünülebilir ancak böyle bir kanıya kapılmayın. Bir çok yorumda isme gafil avlanıp gidenlerin yorumu ile karşılaştım. Film bir çak ödül sahibi. Ancak belirtmeliyim ki izlediğim Fransız filmlerinden pekte farkı yoktu.

Film iyi kurgulanmış. Filmin başından itibaren sessiz Juliette’in sesizliğini ve neden içeriye girdiğini merak ediyoruz. Hakkında bildiğimiz şeyler yeni çevresinin bildiği şeylerden ibaret. Hatta kız kardeşinin bile bilmediği şeyler bunlar. Cümleye öyle bir giriş yaptım ki, zaten filmin konusuna da giriş yapmış oldum.

Juliette, 15 yılını hapiste geçirdikten sonra sonunda özgürlüğüne kavuşur. Ancak özgür olmanın sevincini onda hiç hissedemeyiz. Sanki karanllık bir şeyler vardır. Hapishane görevlileri tek akrabası olan kardeşini arar ve çıkacağını bildirirler. Juliette isteksiz olarak kardeşinin yanına gider ve onlarla yaşamaya başlar. Bu yeni çevreye alışması yeryer olsa da ona acı verir.

Geçmişi hakkında kimseye birşey söylenmez. Hatta kız kardeşi bile birçok şeyi bilmiyordur. Bu bilinmezlik bizi de bağlar. Tabi filmin sonunda herkes gibi bizde olayı öğreniriz. Yan karakterler, yan hikayeler ve işleyiş gayet başarılı.

Film kurgu itibariyle bize hikaye konusunda açık vermiyor. Ancak çok durağan bir film olmasına rağmen oyunculuğun yükseklerde dolaşması insanı pek sıkmıyor. Ama merak duygusu ve sond akikalara kadar cevap alamama, bu durağanlıkla birleşince stres yaşatmıyor değil. Oyunculuktan bahsettim Kristin Scott Thomas bu filmde kendini aşmış.

Eğer Fransız sanatsal filmlerini seviyorsanız izleyin deirm. Yok sevmiyorsanız hiç yanına yaklaşmayın derim… Benim notum ise on üzerinden 8.

Oyuncular

Kristin Scott Thomas Juliette Fontaine

Elsa Zylberstein Léa

Serge Hazanavicius Luc

Laurent Grévill Michel
Frédéric Pierrot Capitaine Fauré

Linkler:

www.ilyalongtempsquejetaime-lefilm.com

http://www.imdb.com/title/tt1068649/

http://www.sinemalar.com/film/22574/Seni-O-Kadar-Cok-Sevdim-ki/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?