İlk Aşk

 

 

Oyuncu kadrosu iyi senaryosuna rağmen bende pek beklediğim etkiyi bırakmayan bir film İlk Aşk. Yönetmen koltuğunda Nihat Durak var. Daha çok dizi filmlerde görmeye alıştığımız bu isimin ilk sinema filmi. Sanki sıkışık anlatımda biraz sorun yaşamış gibi geldi bana bu filmde. Oyuncuların tamamının iyi ve başarılı olmasına rağmen filmde bir yapmacıklık var. Filme adapte olmakta zorlanıyorsunuz.

Hikayenin daha samimi anlatılabileceğini düşünüyorum. Ancak olan biten, eski arkadaşlıklar kasaba insanlarının dayanışması sinemamızda sürekli rastladığımız cinsten. Yönetmen ise bunun üzerine koyup ekstra bir anlatım verememiş bize.

 

 

Film dört kuşağın aşk hikayelerini anlatıyor. Dört kuşağın hayat görüşlerindeki farklılıkları. Bu hikayelerden en masumu ise, ailenin en küçüğü olan  Arif Ege’nin ergenliğe geçişte yaşadığı aşk. Ancak bu hikayede diğer hikayeler gibi çok fazla etkili değil.

 

Filmin aksiyon kısmını dolduran ise, Arif Ege’nin babası Kemal. Kemal biraz hovarda kısa yoldan para kazanma taraftarı. Kumar borçları var. Aileden kalan eski fabrikayı satıp sefa içinde yaşamak düşüncesinde Bir de metresi var, yıllardır beraber olduğu. Karısından boşanıp, onunla evlenme çabasında. Ancak tabi ki durum buna pek elverişli değil.

 

Kemal’in babası Azmi ise karısı tarafından terk edilmiş. Karısı Nevin oğlu torunu hatırına eve gelip gitmekte. Azmi’nin tek amacı ise karısının gönlünü tekrar kazanmak. Tabi bu arada oğlunu dizginlemektir.

 

 

Hikaye 1990’lar da bir Ege kasabasında geçiyor. Hikayemizde adı geçen karakterler Arifoğlulları adında kasabanın önde gelen ailelerinden biridir. Ancak işler eskisi gibi devam etmez ve zor günler yaşamaktadırlar.  Ailenin en büyüğü huysuz Arif Arifoğlu hayatını kaybedince, ailede biraz işler değişir. O gün yıllardır haber alınamayan Azmi’nin kardeşi Asaf çıkar ortaya. Azmi ve Asaf arasında bir kırgınlık vardır. İlerleyen dakikalarda öğreniriz ki, bu kırgınlık ikisinin de Nevin’e olan aşklarından kaynaklanmaktadır.

 

Asaf yıllar önce çekip gitmesinin ardından hatalarını telafi etmek ister. Bu arada öğrenir ki Nevin’e gönderilen mektupları Azmi, Nevin’e teslim etmemiştir. Asaf, Nevin’e olup biteni anlatmaya çalışırken, Küçük Arif Ege’nin ilk aşkı için tüyolar vermeye başlar. Bu sırada Kemal’in borçlu olduğu kişiler kemali tehdit eder. Aile ve eski arkadaşlar bir olarak onları defeder. Tabi birde Kemal’in metersi Kısmet ve karısı Aysel arasındaki çekişme var.

 

 

Hikaye farklı kuşakların ilk aşıklarını anlatmakta. Asaf ve Azmi’nin ilk aşkı Nevin, Kemal!in ilk aşkı Kısmet, Arif Ege’nin ilk aşkı Bahar. Hikaye daha samimi anlatılabilirmiş aslında. Bu tarz filmlerde karşılaştığımız sorunların hepsi mevcut. Filmin renkleri, sesleri çok başarılı değil. Buna rağmen bu kadro için izlenilebilir bir film.

 

Yönetmen: Nihat Durak

Senaryo: Volkan SümbülEmre Özdür

 

Oyuncular:

Çetin Tekindor
Asaf
Vahide Gördüm
Nevin
Tarık Pabuççuoğlu
Azmi
Halit Ergenç
Kemal
Dolunay Soysert
Aysel
Rafaelle Cedolini
Arif Ege
Şenay Gürler
Kısmet

Linkler

http://www.imdb.com/title/tt0856791/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?