Ill Manors / Belalı Mahalle

Senarist ve yönetmen ‘in ilk filmi Ill Manors ve bir ilk film için oldukça başarılı. Küçük hikayeler bir bütüne sarılarak başarıyla birleştirilmiş. Filmin en önemli özelliklerinden biri de müzikleri. Müzikler görüntülerle harmanlanarak, yerinde ve başarılı kullanımlarla güzel bir iş çıkmış ortaya.

Film Londra’nin bilinmeyen yüzünde gerçekleşiyor. Uyuşturucu etrafında dönen hayatları konu alıyor film. Konu ve kurgu güzel. Oyunculuklar biraz donuk gibi gelse de İngiliz sinemasına baktığımızda aslında sürekli karşılaştığımız oyunculuklar karşımızdaydı. Ben açıkçası başarılı buldum.

Bir çok hikaye var filmde. Farklı uyuşturucu satıcılarının hayatlarının kesişmesi, onlara bulaşanların sonu ya da onalın ağına düşürdükleri hepsi başarılı bir şekilde anlatılmış. Tabi satıcılar arası hesaplaşmalarda filme dahil olmuş.

Yönetmenin ilk filmi olmasına rağmen bir çok soundtrackte ismine rastlıyoruz. Bu da filmin müzikleri konusunda oldukça başarılı olmasına yetmiş. Filmde yer alan her müzik sanki karakterlerle birlikte bir hikaye anlatıyor. Farklı çekim teknikleri ile de başarılı bir şekilde desteklemiş filmi.

Film öncelikle karakterleri tanıtarak gidiyor. Sonra bir hesaplaşma için küçük çocuk işe alet edilince bir başka küçük kızı öldürüyor. Tabi bu küçük kızın yine uyuşturucu satıcısı sevgilisi de onu öldürenin peşinde takılıp adalet arıyor. Tabi bu arada öldürülen adam da yakın dostu.

Filmi anlatmak biraz zor. Ancak izlenmesi gereken filmler arasında. hesaplaşmalar, insanların yaşadıkları biraz üzücü ama film izlerken kesinlikle sıkmıyor ve bir süre etkisinden kurtulamıyorsunuz da. Etkileyici bir film Ill Manors. Bence festivalin en iyi filmlerindendi.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

Aaron
Ed
Katya
Michelle
Vladimir
Chris

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1760967/

http://film.iksv.org/tr/film/2502

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: