Immigrants (L.A. Dolce Vita)

Eğlenceli bir Amerika Macaristan yapımı film Immigrants. İlk bakışta film, Amerikadaki göçmenlerin hayatını anlatıyormuş gibi gözükse de, Amerikan rüyasını anlatmaya daha yakınmış gibi duruyor. Tabi film eleştirilerini de eksik bırakmamış.

Film Türkiye’de ilginç bir isimle vizyona girmiş. Göçenler göçürenler, ne varsa götürenler. Bu ismi filme kim verdiyse hangi mantıkla verdiyse o şahsı taktir ediyorum. Bu isim göçmenlerin Amerika’yı soyup soyduğu yönünde bir imaj bırakıyor. Lakin filmde böyle bir şeyde yok…

Hikaye, California’da yaşayan Rus Vladislav ve Macar Joska’nın başından geçenlerden oluşuyor. Rus Vladislav’ın bir kızı var ve Vladislav onun eğitimini iyi yapması için çabalıyor. Ancak Rus ve göçmen olması çalışma iznindeki zorluklar buna pek fazla olanak tanımıyor. Tabi Rusya’dan ve Macaristan’dan gelmiş bu iki arkadaş önce kapitalizmin soğuk yüzü ile karşılaşıyor burada.

Vladislav Amerikalı’lar tarafından tehditle ucuza çalıştırılırken bu işin böyle gitmeyeceğini düşünürler. Birlikte kaldıkları göçmenlerle birlikte iş kurmaya çalışırlar. Ancak ceplerindeki paralar buna yetmez. Sonunda Vladislav süper hiper markette bir iş bulur. İşi daha fazla insanın ihtiyacı olmayan ürün sattırmaktır. Vladislav işi kabul eder ancak Joska insanları kandırmanın kötü bir şey olduğunu ona anlatır. Bu Vladislav’a da terstir aslında. Vladislav Rus olması sebebi ile kadınlar tarafından çok tutulur. Kısa sürede yükselir. Vladislav bir süre sonra işten ayrılır.

Tabi iş deneyimleri bitmez. Kendi yerel yemeklerini yapar satarlar tutturamazlar, bütün işleri başarısızlığa gider. Ancak Vladislav’ın kızının eğitimi için paraya ihtiyacı vardır. Bir gün bir kulübe eğlence için giderler ancak içeriye giremezler. Çünkü zenginlerin girebildiği yerdir burası. Tesadüfen eğlence mekanının sahibinin Macar olduğunu öğrenirler ve adam onları içeri alır. Akabinde adam Joska’ya girişe görevli olarak çalışmasını teklif eder. Joska işi kabul eder.

Bir hafta sonra burada votka içme yarışması olduğunu öğrenen Vladislav yarışma için hazırlanır. Ancak gün geldiğinde içeriye giremez. Onu içeri almayan ise en yakın arkadaşı Joska’dır. Joska’da işindeki ciddiyeti sebebi ile yükselmeye başlamıştır. Ancak arkadaşlarını da kaybetme noktasına gelmiştir.

Bunun gibi bir çok olay var filmde. Her biri elbette anlatılamaz. Ancak iki arkadaşın kız tavlamak için yaptıkları diyet ve spor oldukça eğlenceliydi.

İçerisinde çok olan barındıran. Anlatılmakla bitmeyecek eğlenceli bir animasyon Immigrants (L.A. Dolce Vita). Hoç vakit geçirmek için kesinlikle izlenebilir.

Yönetmen: Gabor Csupo

Senarist: Billiam CoronelJosh Lieb

Seslendirenler:

Hank Azaria
Joska
Sándor Fábry
Károly Gesztesi
Judit Hernádi
Ferenc Hujber

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1193627/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?