In The Miso Soup / Yok Yere – Ryu Murakami

 

 

Ryu Murakami’nin bu kitabını okurken aslında Japonya hakkında çok bir şey bilmediğimi gördüm. Biz Japonları dürüst başarılı olarak tanırken aslında Murakami bu kitapla bize Japonya’nın çokta bilmediğimiz yönlerini anlatıyor. Bu başarının arkasındaki insanların dünyada hangi yöne gideceğini bilmeden, belli akımlara kapılarak oradan oraya sürüklenişlerini Murakami bize çok başarılı bir şekilde anlatıyor. Görüyorz ki aslında her şey bildiğimizden biraz daha farklı. Nakamura günümüz Japon insanın çatışmalarını, kültür faklılıklarını, kimliksizleşmelerini, yalnızlıklarını usta bir dille bize anlatıyor. Bu değişim yazarın gözünde karşımıza çardaşlaşma olarak çıkıyor. Acı bir çağdaşlaşma.

 

Murakami Japonların bu tutumlarını değerlendirirken usta bir şekilde bunu Amerikalılarla da kıyaslıyor. İki kültür arası farklar, Amerikan kültürünün Japon kültürü üzerindeki yansımaları bu kitap aracılığı ile karşımıza çıkıyor. Kitap Kenji, adında Japonya’nın başkentindeki seks merkezlerini dolaştıran izinsiz bir tur rehberinin başından geçenleri anlatıyor. Kenji yılbaşı arifesi, üç gece boyunca kendine Frank diyen bir Amerikalıya rehberlik yapıyor. Ancak bu rehberliği diğerlerinden biraz farklı. Kenji, Frank’ın bir seri katil olduğunu düşünüyor. Frank ile birlikte gezerken ise sürekli dolaştığı yerlerin iki yüzlülüğünü, anlamsızlığını görüyor ve bizim görmemizi sağlıyor.

 

Kitap o bilmediğimiz günümüz Japonya’sının başarılı bir portresini çiziyor. Karakterleri içinde bulunduğunuz durum yüzünden kesinlikle yargılayamıyorsunuz. Hata en kötü karaktere bile bir nevi sempati duyuyorsunuz. Kitap Japon halkının tahlilini yaparken, karakterin içsel sorgulamaları da,okuyucunun bu sorgulamalarını yapmalarına sebep oluyor. Tüm bunlara ek olarak, Frank gibi bir karakterin oluşmasına olan etkenler de bize sunuluyor. Tek soru ise “biz nerede hata yapıyoruz?”

 

Kitabın çevirisi oldukça başarılı ve akıcı. Kitabı elinize aldığınızda bir sonraki sayfalara nasıl geçtiğinizi anlamıyorsunuz. Murakaminin anlatımı da bu kadar başarılı. Kesinlikle okunması gereken kitaplar arsında.

 

Arka Kapak

“Yaşama sevincinizin kaynağı olan içinizdeki çocuk, sineklerin kanatlarını koparıp böcekleri yakmayı bıraktı mı? Ryu Murakami’nin sorusu bu.”Hakan GündayYer altı edebiyatının önemli ismi Ryu Murakami’den, gerilim yüklü bir roman…Yirmi yaşındaki Kenci, seks adına her şeyin pazarlandığı başkentte yabancı turistlere rehberlik ederek yaşamını kazanan bir Japon gencidir.Televizyonlarda, fahişelik yapan liseli bir genç kızın vahşice öldürüldüğü haberi yayınlandığı gün, Frank adlı garip bir Amerikalı’ dan telefon alır. Kenci’den kendisine rehberlik yapmasını istemektedir.

Yazar:Ryu Murakami

Sayfa Sayısı: 192
Baskı Yılı: 2007
Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitapçılık

 

3 Comments

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: