Insidious: Chapter 2

İlk film ile beni şaşırtan ikincisinin de çekileceğini duyduğumda merakla beklediğim film Insidious: Chapter 2. İlki ile kıyasladığımda daha gerçekçi bir film var karşımızda. Bu da ilk filmin, nasıl derler, laubali samimiyetinin ikinci filme geçmediğini görmemi sağladı. Eğlendirmekten çok korkutmak amacı gütmüş bu film. İlk filmin izlerini taşıyıp onun izinden gitse de aynı tadı almadığımı söylemeliyim.

Yine düşük bütçe harcanmış film için. Çok fazla özel efekt kullanılmamış ancak ilk film kadar olmasa da bu filmde o göze batırmayan sahneleri ile izleyiciyi ürpertmeyi başarmış. İlk film kadar eğlenceli olmayıp, korku konusunda da çok başarılı değil.

Film bütün klişeleri bünyesinde barındırıyor. Eski hastane, oyuncak bebekler, garip sesler gelen dolap yani korku filmleri namına aklınızda kalan ne varsa her şey bu filmde var. Tabi bunların kullanımı olmamalı diye bir şey savunmuyorum artık bu klişelerin korkutmadığından bahsediyorum. Bu filmde de korkutmuyor. Filmin en çok geren sahneleri aslında en basit sahneler. Filmde karakterlerin çoğunlukla yalnız olması ve bu yalnızlığın yönetmen tarafından izleyiciye iyi aktarılması büyük bir başarı.

Film ilk filmin tam anlamıyla devamı. Yani ilk filmi izlemeyen bu film hakkında pek bir şey anlamayabilir. Ancak filmin gerilim sahneleri ilk filmi izlemeyeni bile geriyor. Senaryonun oldukça karışık kurgu da aynı şekilde. Yer yer olan biteni takip etmekte, mekan ve zaman konusunda tereddütte kaldığımı söylemeliyim. Bir süre ne oluyoruz diye aval aval ekrana baktım. İlk film itibari ile olay baba Josh Lambert’e dönmüştü. Burada aslında her şeyinde onla alakalı olduğunu görüyoruz.

Hikayede çok fazla açık var, olayların ucunu birleştirmekte zorlanıyorsunuz. Buna rağmen film sonuna doğru kendi içince bir kalıba girse de bağlanan konu ve işleyiş itibari ile çok tatmin etmiyor. Oyunculuklar ilki gibi. Ne çok iyi ne çok kötü. Benim asıl beğenmediğim nokta küçük çocukların hikayeden dışarıya birden itilmiş olması. Kuvvetle muhtemel filmin üçüncüsü çekilecek ancak nasıl olur tahmin edemiyorum.

Ben de baya karıştırdım yazıyı. Öyle ki dağınıklık filmi yazarken benimde dağılmama sağladı. Özetlemek gerekirse ilk film kadar iyi değil. Ancak film amacına ulaşıyor ve germeyi başarıyor. Lakin korkutmuyor. Yine de son dönem korku, gerilim filmleri arasında ayrı bir yeri var. Meraklısı izlenmeli derim.

Yönetmen: 

Senaryo: Leigh WhannellJames Wan

Oyuncular:

Josh Lambert
Renai Lambert
Dalton Lambert
Elise Rainier
Lorraine Lambert
Carl

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2226417/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: