IRIS II / Iris II The Movie

아이리스 2 (A-i-ri-seu 2)

İlk dizinin ardından biz bunun ekmeğini yeriz zaten Athena Goddess of War / Athena Goddess of War The Movie ile de yedik der gibi bir bir dizi daha yapılmış. Tabi biz de aynı kıvamda yiyerek diziyi izlemeye koyulduk. Tabi benim yaptığım birini izledim diğerini izlemesem olmaz mantığıydı. Şimdi baştan belirteyim, dizi yine bize yeni hiç bir şey vermiyor. Hikaye IRIS‘in aynısı. Hikaye NSS’de geçiyor yine. Hikaye biraz daha Beak San etrafında dönüyor. Beak San’ın nasıl bu kadar güçlü konuma geldiği de anlatılanlar arasında. Ancak bu kez kendisini biraz iyi taraf olarak görüyoruz. Çünkü bu kez  Mr. Dark adında bilinmeyen, herkesi yöneten ve Beak San’ın da peşinde olan bir adam var.

Beak San’ın peşinde olunma sebebi zamanında yapılan nükleer bombaların yerlerinin ondan başka birinin bilmemesi. Tabi bu ana karakter dışında dizideki herkes yeni.Birde bir kaç bölüm sonra ölen Park Cheol-Yeong hariç. Bu filmde de Iris ile savaşılıyor ancak daha çok Iris’in bir kolu değil Kuzey Kore’den iki Koreyi birleştirmeye meraklı Yoo Joong-Won etrafında dönüyor hikaye. Tabi birde Iris grubunun başı sarı kafalı Koreli var. Nedense bu arkadaş hiç Korece konuşmadı ölene kadar. Korece anladı İngilizce cevap verdi. Hangi mantıkla anlamadım.

Iris 2’nin aşk yumakları korkusuz ajanları ise Jung Yoo-Gun ve Ji Soo-Yeon’du. Jung Yoo-Gun NSS’e katılmış ve burada eğitmenliğe kadar yükselmiştir. Kız arkadaşı Ji Soo-Yeon ise inat etmiş NSS seçmelerine sürekli katılarak ekibe katılmıştır. Ancak Beak San’in kaçırılması olayında Ji Soo-Yeon vurulur. Bu sebeple biraz daha kit toplar Jung Yoo-Gun, Beak San’a karşı. Onu araştırmaya başlar. Bu sırada Iris’inde peşinden gider. Ancak diğer ajanların kaderini yaşar. Bir çatışma esnasında vurulur ve ağır yaralanır.

Iris ajanları onu alır ve kurtarır ancak Jung Yoo-Gun geçmişe dair hiç bir şey hatırlamamaktadır. Hafızasını yitirmiştir. Iris’de ona farklı bir isim vererek, onu bazı suikastlerde kullanır. Hatta öyle ki zaman gelir Ji Soo-Yeon’u bile tanımaz onu vurur. Ji Soo-Yeon ise Jung Yoo-Gun ile karşılaşana dek onun öldüğünü sanır ve depresyon içerisinde yaşar.

Tabi tüm bunlar olup biterken, işin içine bir de Beak San’ın geçmişi girer. Zaten onun etrafında dönüyor hikaye dedik ya bu kez olay ailesine dayanır. Bu esnada Jung Yoo-Gun’un onun bilmediği oğlu olduğu çıkar. Zamanında sevgilisi öldü denmiştir kendisine. Tabi bu bir kişisel hesaplaşmanın ad kapısını açar.

Iris II itibari ile görürüz ki aslında olan biten hep aynı aileler ve onların çocukları arasındadır. Yani iki Kore’nin kaderi biraz da bu ailelere bağlıdır. Iris he ne kadar çökertilmesede zamanında yapılan nükleer çalışmalar ve bu çalışmaları yapan kişiler bulunur ve işler hemen hemen çözülür. Tabi yine pek mutlu bir final karşılamaz bizi.

Dizi aksiyon bakımından iyi. Ancak ilkine göre daha durağandı. Yer yer sıktı desem yeridir. Oyunculuklar fena değildi. Karakterler yine biraz süper variydi. Lee Da-Hae baş roldeydi ama kendisi biraz süs bebek rolündeydi. Çok fazla aksiyona girdiğini görmedim. Bu dizi ile birlikte favorilerimden biri de Lim Soo-Hyang oldu. En başarılı bulduğum oyunculardan biriydi.

Özetlemek gerekirse yine ilkinin yerini tutmadı bu dizi. Ancak ilkini izlediyseniz olayların biraz daha sonuca varması açısından bu sezonu da izleyebilirsiniz. Son olarak filmde de değinmeden geçmeyeyim. Aynı mantıkla yapılmış bu filmde diğerleri gibi. Çok gereksiz ve akıl karıştırıcı. Ben uzak durun derim.

Yönetmen: Pyo Min-Soo, Kim Tae-Hoon

Senaryo: Jo Kyu-Won

Oyuncular:

Jang Hyuk
 Jung Yoo-Gun
Lee Da-Hae
 Ji Soo-Yeon
Lee Beom-Soo
 Yoo Joong-Won
Kim Seung-Woo
 Park Cheol-Yeong
Lim Soo-Hyang
 Kim Yeon-Hwa
Oh Yeon-Su
 Choi Min

Linkler:

http://asianwiki.com/IRIS_2

http://www.hancinema.net/korean_drama_IRIS_2.php

http://www.imdb.com/title/tt2885334/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?