Iron Sky

Vakti zamanında sinemada fragmanını izlemiş ve geldiği zaman gidilmesi gereken filmler arasına eklemiştim. Iron Sky’ı. Ancak fragmanları sinema salonlarında fıldır fıldır dönmesine rağmen, film Türkiye’de vizyona girmedi. Neden vizyona girmediği konusunda yaptığım ufak okumalarla da güya internette vizyona girip girmeme konusunda bir anket yapılmış ve anketten vizyona girmemesi konusunda bir sonuç çıkmış. Enteresan diyorum ve geçiyorum.

Film öncelikle fragmanı ile kendine çekiyor. Nazilerin uzaya çıkma fikri, orada bir üst kurup tekrar dünyaya saldırma hayalleri kurmaları oldukça ilginç bir konu içeriyordu. Tabi bu konu farklı olmasıyla birlikte daha önce de bir kaç kez dile getirilmişti. Film görsellik olarak tatmin edici. 10 milyon dolar gibi düşük bütçeli diyebileceğimiz bir rakama filmin bu şekilde başarılı efektler kullanılarak yapılması takdir edilmesi gereken şeyler arasında.

Filmin konusu her ne kadar ilgi çekiciyse bir o kadar da temeli çürük. Gerçi film absürd komedi olarak karşımıza çıktığından bu temellere bakmamızda pek anlam ifade etmiyor. Yine Amerikan politikası ile dalga geçiliyor. Bu kez geçenler ise Avrupalılar. Bu dalga geçme standart dışına çıkmazken yakalanan bazı noktaların esprilere başarılı bir şekilde malzeme yapılması izleyeni keyiflendiriyor. Aynı şekilde diğer filmlere olan göndermeler de oldukça başarılı.

Ancak film görsel olarak ve konu olarak merak uyandırsa da bana biraz zorlama akıyormuş gibi geldi. 93 dakikalık süresi sanki kendini aşarak daha uzun süreye gidiyormuş gibiydi. Film tüm ihtişamına rağmen akmakta zorluk çekiyordu. Belki de beklentiler dışında yol alan bir film olduğu için ben bu şekilde hissettim.

Görsellik ve müzikler oldukça güzeldi. Oyunculuklarda bir kaç aksaklık söz konusuydu ama absürd bir komedi de bunlarda göz ardı edilebilecek cinstendi. Filmin başrol oyuncularının performansından çok yan karakterlerin performanslarını beğendiğimi söyleyebilirim. Filmi sırf komedi olarak değerlendiremeyeceğimiz gibi, körü körüne eleştirel bir film olarak ta değerlendiremeyiz. Aslında tüm dozları kıvamında tutmuş desek yanılmış olmayız. Filmin en güzel tarafıda faşizmi eleştirenlerin gücü eline geçirdiğinde nasıl faşistleştiklerinin  gözler önüne serilmesi.

Kısaca filmin hikayesine değinirsek; YIl 2018. Amerika’da başkanlık seçimleri yaklaşmış ve Amerikan başkanı seçim kampanyası olarak aya bir komedyen yollamıştır. James Washington aya ayak basar basar basmaz, orada bir yaşam görür. Bunlar 1945 yılında uzaya çıkan Naziler’dir. Naziler, James Washington’u yakalar ve dünya hakkında bilgi alırlar. Onun telefonu yarımıyla da yeni geliştirdikleri dev silahı çalıştırma fırsatı bulurlar. Ancak cihaz arıza yapar. Bu sebepten dolayı, Renate Richter, Klaus Adler ve Nazileştirdikleri James Washington dünyaya cihazı almak için geri döner.

Dünyada James Washington sayesinde amerikan başkanıyla tanışırlar ve Renate Richter, Klaus Adler seçim kampanyasının yüzü olurlar. Almanların başına geçme hayali olan Klaus Adler, Führer’in onun planlarını anlamasıyla birlikte Führer’, öldürür ve dünyaya savaş açar. Tabi bu arada Amerikan başkanı da bunu seçim kampanyasında kullanır.

Film görsel olarak tatmin edici. Oyunculuklar iyi. Senaryo iyi düşünülmüş ama sanki biraz daha komedi dışına çıkıp hikaye sertleştirilseydi daha iyi olur gibi geldi bana. Böyle bir konunun absürd komedi olarak ele alınması beni pek tatmin etmedi. Ancak film yinede izlenebilir ve tatmin edici. Filmin en güzel yanlarından biri ise müzikleri. Filmin aksiyonuna, komedisine birebir uyuyor. Film için çok güzel müzikler seçilmiş.

Özetlemek gerekirse, görsel ve senaryo olarak tatmin eden, her ne kadar bilim kurgu gibi olsa ve başlarda bu şekilde hissettirse de absürd komedi seven bünyelerin hoşlanacağı bir film. Film konusunda fikri olmayıp iyi bir bilim kurgu göreceklerini düşünenler bu filmde hayal kırıklığı yaşayabilir beden söylemesi. Bence izlenmesi gereken bir film.

Yönetmen: Timo Vuorensola

Senaryo: Johanna SinisaloJarmo PuskalaMichael KalesnikoTimo Vuorensola

Oyuncular:

Julia Dietze
Renate Richter
Christopher Kirby
James Washington
Götz Otto
Klaus Adler
Udo Kier
Wolfgang Kortzfleisch
Peta Sergeant
Vivian Wagner
Stephanie Paul
Amerika Başkanı

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1034314/

http://ironsky.viipillars.com/home.html

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: