Ironclad

2011 yapımı pekte başarılı olmayan bir film Ironclad. Kadroya baktığımızda aslında çok şey vaat eden cinsten. Kadrodaki insanlar bilindik görüldük adamlar. Her biri başarılı bunun gibi tarihsel filmlerde oynamışlar. Tabi bu da izlemeden önce insanın içinde bir heves uyandırıyor, iyi bir yapımla karşı karşıyayız diye.

Ancak film öyle gelişmiyor. Oturup izlemeye koyuluyorsunuz ama film bir türlü ilerlemiyor. Hikaye ile birlikte oyuncular da buna sebep. Çekimler sanki el kamerası ile yapılmış gibi sarsıntılı ve kalitesiz. Filmin sesleri ve görüntüleri insanı fazla rahatsız ediyor. Ben filmi izlerken bu sebeplerden dolayı adapte olma sorunu yaşadım. Aynı şekilde yerli yersiz gelen müzikler ve ses efektleri de cabası. Yani filmde hiçbir ortam bana doğalmış gibi gelmedi her yönü ile her şey yapmacıktı.

Filmin hikayesi zaten bed sesli bir adamın açılışta okuduğu yerde anlatılıyor. Hikaye 1215 yılı İngiltere’sinde geçmekte. Kral John’un 16 yıllık hükmü sürmekte ve İngiltere tarihindeki en acımasız monarşi ile yönetilmektedir. Kral John, Fransa’ya yaptığı savaşları kayetmiş ve halktan zorla vergi almaktadır. John kafasına göre takılarak aynı zamanda barolnların karıları ile de birlikte olmaktadır. Bu durum baronları Kral John’a karşı birleşmeye iter. Bu arada Fransızlar da saldırmaya başlamışlardır.

Sonunda Baronlar, krallarına karşı ayaklanırlar ve bir iç savaşa sürüklenirler. Bu sırada Tapınak Şövalyeleri de anlaşmazlığa düşer. Onlarında yardımıyla Kral John büyük bir savaşı kaybeder. Baronlar John’un tahtta kalması adına anlaşma yaparlar ancak bir şartları vardır. Kral John’da haklın özgürlüğünü biraz daha arttıracak Büyük Özgürlükler Sözleşmesi’ni imzalayacaktı. Film bu süreci anlatmakta. Konuşmamaya yeminli tapınak şövalyemiz Marshal bu savaşın başında yer alıyor. Tabi kendisinin tereddütlerini çelişkilerini de görüyoruz.

Filmde savaş sahneleri de çok başarılı değil. Aynı şekilde sanki bir cep telefonu yada el kamerası ile standart bir şekilde çekilmiş Filmdeki bazı sahneler oldu bittiye getirilmiş. Filmin en önemli sahnelerinden olan kaleyi kuşatma sahnesi binlerce askere karşı 20 kişinin kaleyi savunması pek inandırıcı değildi.

Özetlemek gerekirse, o kadar kostüme, dekora, oyuncuya yazık olmuş bir film Ironclad. Kesinlikle daha iyi ve başarılı bir film yapılabilirmiş bu paraya. Harcanan paraya yazık olmuş desem yeridir. Siz de iki saatinize yazık etmeyin uzak durun derim.

Yönetmen: Jonathan English

Senaryo: Jonathan EnglishErick KastelStephen McDool

Oyuncular:

James Purefoy
Marshal
Brian Cox
Albany
Kate Mara
Isabel
Derek Jacobi
Baron Reginald de Cornhill
Paul Giamatti
King John
Charles Dance
Archbishop Langton

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1233301/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: