İşler Güçler

28 Haziran 2012 tarihinde başlayan, Star Tv’nin yaz disi olarak düşündüğü ancak izlenme rekorlarına da kayıtsız kalamayıp güz döneminde de devam ettirdiği İşler Güçler dizisini elbette bilmeyen yoktur. Benim amacım da blogta dizinin yerini alması ve belleğimde yer edinmesi yönünde.

 Dizinin başrol oyuncuları Çalgı Çengi ile de gönüllerde taht kuran Ahmet Kural ve Murat Cemcir. Bu kez ekibe bir de Sadi Celil Cengiz eklenmiş. Dizinin senarist ve yönetmeni Çalgı Çengi ve Üsküdar’a Giderken gibi yine başarılı fakat tutmayan yapımlara imza atan Selçuk Aydemir

Dizinin tutmasının başlıca nedenlerinden birisi de kendi sektörüne atıflarda bulunması ve karakterlerin kedi isimleri ile ve de gündelik yaşantılarıyla da izleyici önüne gelmesi. Tabi bu arada ince esprileri oyuncuların doğallığı, kullanılan farklı kamera açıları ve geçişler dizinin tutmasının başlıca nedenlerinden.

Aslında dizi iki bölümden oluşuyor. Yaz bölümü tam anlamıyla en iyi bölümlerini oluşturuyor. Her bölümde bir konuk oyuncunun yer alması onlarla olan diyaloglar ilk bölümleri daha izlenebilir kılıyor. Dizinin tutmasından sonra güz dönemi de devam etmesi kararıyla dizi daha kemikleşmiş bir kadro ve hikayeye bürünüyor. Karakterlerin aşk hikayeleri de devreye girince komik ama eskiyi aratan bir dizi çıkıyor ortaya.

Tabi burada dizi esprilerinden ve eleştirilerinden de ödün vermiyor. Ekibin diyalogları, akşamları rakı masasına oturmaları ve doğallıkları cabası. Tabi bu durum Türk Toplum Aile Yapısına (!?) denk düşmediği için dizinin yayın saatleri, tarihleri, aldığı eleştiriler dizinin dönem dönem sekteye uğramasına sebep oluyor. Nitekim dizi 4 Haziran 2013’te final yapıyor.

Türk dizi tarihinin en farklı en iyi dizilerinden biri. Tabi tolum olarak biz değerini bilemedik. Garip, birbirinin tekrarı dizilerin paraya para para dememesi. İzlenmesi gereken bipsiz olarakta piyasada olan iyi bir dizi İşler Güçler.

Senaryo – Yönetmen: Selçuk Aydemir

Oyuncular:

 Kurgucu
 Resepsiyonist Mesut
 Boomcu Onur
 Murat Cemcir
 Ahmet Kural
 Sadi Celil Cengiz
 Salih Abi
 Rüstem
 Feride
 Vedat
 Zehra Cengiz
 Tulay
 Sadi’nin Halası
 Yapimci Hakkı
 Askin
 Senol Baytar

Linkler:

http://www.startv.com.tr/dizi/isler-gucler

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0%C5%9Fler_G%C3%BC%C3%A7ler

http://www.imdb.com/title/tt2311418/

Yorumlar

“İşler Güçler” için bir yanıt

  1. […] Kural, Murat Cemcir gibi isimlerde olunca yapılan işin değeri farklı bir hal oluyor. Diğer İşler Güçler ekibini ve bu filme eklenen usta oyuncuları da hesaba katmıyorum. Tabi ekip sürekli çıta […]

Siz ne düşünüyorsunuz?