It Follows

Doğrusunu söylemek gerekirse ben bu filmi beğendim. Beğenme sebeplerinin en başında da filmin kalıplaşmış korku filmlerinin içine çekilmeden gerek hikayesi, kurgusu, işlenişi, mekanları ve görüntü yönetimi ile bana o eski korku filmlerinin keyfini yaşatmış olmasıydı. Aslında biraz daha olayın geçmişine gidip bizi soru işaretlerinden kurtarabilerdi ama bunu yapmamışlar. Filmden en tatminsiz ayrıldığım kısım buydu.

Tabi film hakkında çok abartılı yorumlar var. Bu da beklentiyi yükseltmiyor değil, filmi bu şekilde izlerseniz hayal kırıklığına uğrayacaksınız ancak yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü evet film son dönemin en iyilerinden. Tabi filmi izlerken başka yapımlara benzetmemek içten bile değil. Ben izlerken biraz Halka’ya benzettim filmi. Ancak o kadar başarılı bir şekilde kurgulanmamış film.

Jay bir lise öğrencisidir. Günün birinde erkek arkadaşı Hugh ile birlikte olur. İlişkiden sonra Hugh onu bayıltır ve bir tekerlekli sandalyeye bağlar. Tam bir açıklama yapmayan Hugh birilerini beklemektedir. O sırada onlara bir yaratık yaklaşır. Yaratıktan Jay’ı kaçıran Hugh onu evinin önüne atar. Kötü halde onu bulan kardeşi ve arkadaşları polise haber verir ama Hugh bulunamaz. Bu dakikadan sonra Jay kimsenin göremediği onu öldürmeye çalışan bir yaratık görür.

Kardeşi ve arkadaşları onun psikolojik sorunları olduğunu düşünmeye başlar ama Jay’ın yaşadıkları onları da etkilemektedir. Jay ile birlikte Hugh’u bulurlar ve olayın aslını öğrenirler. Hugh ona cinsel ilişki ile bulaşan bir lanet bulaştırmıştır ve bu lanet başka biri ile ilişkiye girince bir diğerine aktarılmaktadır. Ancak o kişi ölünce eski sahibine geri dönmektedir. Bu arada peşinde olan ve şekil değiştiren  yaratığı sadece bu lanete uğrayanlar görmektedir. Gerçekten lanetin varlığına inanan erkek arkadaşları da Jay ile birlikte olur ve onlarda yaratığı görmeye başlar. Tabi bu lanetten kurtulmaya çalışacaklardır.

Filmin açılış, ilerleyişi be bu süreçteki gerilimi oldukça başarılı. Ancak zaman zaman bu gerilimi koruyamayarak yavaş temposu ile birlikte sıkabiliyor. Ancak kamera açılarından tutun, ortam, renk ve lens kullanımları, güzel müzikleri sürekli sizin filme adapte olup, içine girmenizi sağlıyor. Film boyunca kan görmüyorsunuz ama sessiz sedasız birilerinin takip edilmesi fikri izleyeni de geriyor.

Özetlemek gerekirse, film korkutmasa da germeyi oldukça başarılı bir şekilde başarıyor. bence izlenmesi gereken filmler arasında It Follows. Ah keşke final daha iyi olabilse, kurgunun biraz daha üzerinde durulabilseymiş. Sanki bana oyunculuklar da daha iyi olabilirmiş gibi geldi ama neyse. İzleyin derim. Farklı bir korku  / gerilim filmi karşınızda.

Yönetmen – Senaryo: David Robert Mitchell

Oyuncular:

Bailey Spry
Annie
Loren Bass
Annienin babası
Keir Gilchrist
Paul
Maika Monroe
Jay Height
Lili Sepe
Kelly Height

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3235888/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: