İtirazım Var

Son dönem Türk sinemasında izlediğim en iyi Polisiye film diyebilirim İtirazım Var. Tabi bu filmin sevdiğim bir yönetmen olan Onur Ünlü’den çıkmış olması beni daha da memnun etti. Film hakkında konuşmaktan çok gidip izlenmeyi hak ediyor. Şimdi ben de çok fazla ayrıntıya girmeden bir şeyler gevelemeye çalışacağım.

Film ufak tefek klişeleri barındırsa da olay örgüsü, müzikler, oyunculuklar, her şeyiyle film dört dörtlük. Karşımızda pekala dizi olabilecek yada devamları gelebilecek başarılı bir polisiye film var. Polisiyenin yanı sıra dozu iyice ayarlanmış komedi, göndermeler dört dörtlük. Filmin senaryosunu Onur Ünlü, Sırrı Süreyya Önder ile birlikte yazmış.

Tabi şimdi filmin birde +18’lik boyutu var. Film neye göre +18 onu da anlamış değilim. Film gayet güzel Müslüman ile Müslüman geçinen ya da İslamcı diyeyim ayrımını yapmış. Tabi din ile iktidara oynayan bir hükumet ve yandaşlarının bu film için elbetteki +18’dir. Hoş filmi anlayarak izleyecek Türkiye’de kaç kişi var o da ayrı bir konu. Acaba Noah gibi bu film için de izlenmeme kampanyaları başlatıldı mı? Herhalde soruların ardı arkası kesilmez.

Hikaye Selman Bulut adında garip bir imamın başından geçenleri anlatmakta. Garip diyorum aslında garip değil. İmam tabusu bize öyle kazınmış ki, Selman Bulut o kazınan tabunun dışında. Eski boksör, antropoloji yüksek lisansı yapmış, satranç hastası, İncirlikte tabur imamlığı yapmış bir cami imamıdır. Günün birinde namaz esnasında iki el silah sesi duyar. Arkasına baktığındaysa cemaatten birinin vurulduğunu görür. Olay yerine gelen polis ilk delilleri toplar ve cinayeti incelemeye başlar. Tabi bu sırada Diyanet İşlerinde de bir heyet gelir ve olayı incelmeye başlar. Bu esnada cami bir hafta kapalı kalır.

Tabi olay sadece cinayetle bitmez. İşin içinde başka şeyler vardır. Fakir cami müezzini de işin içine karışmıştır. Selman Bulut bunun üzerine olayı araştırmaya karar verir. Tabi her attığı adım kendisini başka bir olayın içine çeker. Hesabındaki nereden geldiği belli olmayan para peşindeki garip insanlar onun olaylara daha fazla girmesine sebep olur.

Filmin en büyük özelliği her dakikasında bir gönderme içermesi. Tabi bu işi gücü bırakıp kendini senaryodan dışlayıp yapılan bir gönderme değil. Gayet hikayeye bağlı olması gerektiği yerde yapılan göndermeler mevcut. Filmdeki bazı cümleler ise akılda kalır cinsten. Bazıları karşı çıkacak ama olması gereken gibi bir Müslüman görüyoruz karşımızda.

Özetlemek gerekirse kesinlikle izlenmesi gereken son dönemin en iyi filmi İtirazım Var. Belki de Türkiye’de yapılmış en iyi polisiye filmi. İzlemezseniz çok şey kaybedersiniz.

Yönetmen: Onur Ünlü 

Senaryo: Onur Ünlü, Sırrı Süreyya Önder

Oyuncular:

Serkan Keskin  … Selman Bulut
Hazal Kaya
Öner Erkan
Osman Sonant
Busra Pekin

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3646462/

http://itirazimvarfilmi.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?