İzmir Yolculuğu

“Yediğin içtiğin senin olsun bana gördüklerini anlat” derler ya aslında o iş pekte dendiği gibi olmuyor. Artık her yer gezip görülüyor. Hatta internette haritalar yardımıyla sokakları bile ayrıntılı bir şekilde gezebiliyorsunuz. Tabi bir çok yemeğe de ulaşmak gayet kolay yine de yemenin ayrı bir zevk olduğu dünyada bu ayrıntıları es geçmek biraz zor.

Yemeğe olan ilgim gelişen vücudumla bağlantılı tabi. Ben öyle çok yemek ayırt eden biri değilim. Bir yerde karnım doysun yeter davası güttüğüm doğrudur. İyi yemeği anlasam da kendimi bir gurme olarak görmüyorum. Ne önceden gurmeydim ne sonradan oldum. Ancak geçtiğimiz günlerde aklımda bir fikir peydahlandı.

Bir yemek blogu mu açsam diye düşündüm ama öyle tariflerin yer aldığı bir yer değil. Sadece doymak için yediğim yerlerin yer aldığı. Belkide kimsenin bilmediği kıyıda köşede kalmış yerler. Bu konu ile ilgili bir iki düşüncem var. Uygulamaya geçer mi, geçerse ne zaman geçer pek bir fikrim yok. Lakin ısrarla belirtmeliyim ki bu blok olursa güzel yemeklerin olduğu, güzel yerlerin blokta olmayacağı kesin.

Neyse.

Som dönemlerde iş sebebi ile biraz daha fazla gezmeye başladım. Tabi bu biraz daha fazla “yemek” oluyor benim için. Bu gidişte bir kaç yemek durağım vardı ama ikisini fotoğrafladım. Çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim öncelikle belirtmek isterim. (resimlerin büyük haline üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. sırf ağzınız sulansın diye koydum.)

Kardeşler Büfe:

Bir arkadaşım buranın sıcak sandviçini methetmişti. Geçtiğimiz senelerde tavsiyesine uyup bende söylediği gibi Yumurtalı Karışık sandviçini yemiş ve beğenmiştim. Bu kez gittiğimde de uğramadan etmedim. Benim de tavsiyem yumurtalı karışık sandviç. Sandviçler sıcak sandviç. Yapımına da tanık oldum ama evde yapabilir miyim tereddütteyim. Mesela Kordon’da rakının dibine vurdunuz rahatlıkla soluğu burada alabilirsininiz. Ya da sabah, öğlen akşam ne zaman olursa. Ancak yedirdikçe yediriyor bu sebepten dolayı kalori hesabına girişmemenizi tavsiye ederim. Fiyatlar da uygun.

İzmir Kardeşler Büfe Yumurtalı Karışık Sandviç
güzel görünüyor değil mi?

 

Birinci Kordon Balık Pişiricisi

İzmir’e gidip Kordon’da balık yemeden olmaz dedik soluğu bu kez Birinci Kordon Balık Pişiricisi‘nde aldık. Ancak kordon’un geneli öyle midir yoksa buraya has mı bilemedim bana fiyatlar biraz pahalı geldi. Egede olmamıza rağmen hemde avlanma sezonunun açılmış olmasına rağmen fazla balık alternatifi yoktu. Eh çiftlik balığı da olsa çipuraya talim ettik. 35 tl kadardı fiyatı, mezeler ortalama 9 tl. Daha ne olsun. Yediklerimizle ise aşağıda: Balık için tadı standart diyebilirim ekstra bir işlemden geçmemiştir. Ama salata ve yanındakiler gayet başarılıydı. Tabi balığı mundar etmedik belirteyim.

Biraz buğulu çekmişim çipuradan değil benden kaynaklı
kalamarın da gideri vardı gerçi bir kısmını da garson götürdü
salatamız çok karışıktı
haydarimiz. yediğim en iyi haydari değildi ama İstanbul standartlarına göre oldukça başarılıydı.
zeytinyağlı domatesimiz
ben bunlardan daha önce yememiştim. çok güzel geldi. adı neydi ki bunun?

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?