Jaane Tu… Ya Jaane Na

Son dönemde izlediğim ve sıkıldığım nadir Hint filmlerinden diyebilirim Jaane Tu… Ya Jaane Na için. Film romantik komedi olmakla birlikte belkide romantizmin dozunun ergen seviyesinde tutulması beni böyle bir düşünceye, böyle bir sıkıntıya itti. Filmin 155 dakikalık uzun süresi ve sonuca bağlanamayıp kendini tekrar etmeye başlayan hikayesi ziyadesi ile gerdi beni.

Bu uzun sürede dile dolanacak müziklerin olmaması, komedi unsurunun da az olmaması bunları tetikleyen unsurlardandı. Filmin ve filmdeki kişilerin yaşantılarının Hint – Amerikan olduğunu görüyoruz ancak bu tam olarak yansıtılamamış. Bununla birlikte Amerikan vari çekilen romantik komediye Hint motifleri tam anlamıyla yedirilememiş.

Öncelikle hikaye çok sıradan. Gerçi bir romantik komedi de çok yaratıcı bir hikaye beklemiyoruz. Film küçüklükten beri çok yakın iki arkadaşı anlatıyor. Öyle yakınlar ki aileleri onları sevgili sanıyor. Ancak bu ikili sevgili değillerdir. Hatta ailelerin bu tepkileri üstüne birbirlerine sevgili bulmak için paçayı sıvarlar. Nitekim bulurlar da. Ancak hiç bir şey istedikleri gibi değildir. Birbirlerine aşık olduklarını fark ederler ancak iksi de bir şey söyleyemez.

Film bu süreci kahramanlarımızı bekleyen arkadaşlarının dilinden anlatıyor. Arkadaş grubu hava alanına onları karşılamaya gidince rötar yapan uçağı beklerken aralarına daha sonra dahil olan arkadaşlarına anlatırlar. Biz de bu vesile ile hikayeyi dinlemiş oluruz. filmde ayrıntılı çekimler bulunmamakla birlikte, dans koreografilerini de beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Yani film hem kurgu bakımından hem de çekim bakımından oldukça sıradan.

Mevcut hikayeyi eğlenceli hale getirmeye çalışan ise asıl oğlumuzun ailesi. Annesi babası ile ilgili gerçekleri aklından çıkarmış, oğluna da babasının sessiz sakin, şiddete meyili olmayan biri olduğunu söylemiştir. Babasının vasiyetinin ise bu yönde olduğunu oğluna aktarmıştır. Ancak olayın gerçek yüzü bu değildir. Çocuk bir aşiretin varisi gibidir oysa ve erkek olmak içinse annesinin yasakladığı her şeyi yapmak zorundadır. Bunların başında kavga etmek, at binmek ve hapse girmek vardır.

Filmin en eğlenceli kısımları ise kovboy vari iki adamın at üstünde aniden ortaya çıkmalarıydı. Onlar olduğunda eğlencenin geleceğini tahmin ediyordunuz. Ancak sahnelerinin kısalığı eğlencenin tadını damağınızda bırakıyordu.

Özetlemek gerekirse, 2008 yapımı bu film beni hiç bir şekilde tatmin etmedi. İzlerken sanki film hiç bitmeyecekmiş gibi bir kanıya kapıldım ki kendini tekrar eden çok fazla sahne vardı. Sanki bir kısır döngüye girmiş gibiydim. Yer yer filmi ileri almayı bile düşündüm ki bunu yapmış olsaydım çok şey kaybetmeyecek zamandan kazanmış olacaktım. Benim naçizane önerim izlemeyin yönünde.

Yönetmen – Senaryo: Abbas Tyrewala

Oyuncular:

Imran Khan
Jai Singh Rathore
Genelia D’Souza
Aditi Wadia
Manjari Fadnis
Meghna
Ayaz Khan
Sushant Modi
Karan Makhija
Rotlu
Sugandha Garg
Shaleen

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0473367/

http://www.bollywoodhungama.com/moviemicro/cast/id/508851

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?