Jachebalgwang Geunyeo

Uluslar arası arenada ismi My Shining Girl ve Glowing She olarak geçen 2012 yapımı Kore dizisinin asıl adı 자체발광 그녀 yani Jachebalgwang Geunyeo. Tabi burada da bir isim karmaşası var ancak tüm isimlerde aynı diziye ulaşabiliyorsunuz. Dizide ilk dikkatimi çeken şey, dizinin yayın saatinin 24.00 olması. Tabi diziyi yayınlayan kanalında SBSDrama olması merakımı cezbetti. İlk bölümde ekranın sağ köşesinde yer alan +19 ibaresi de “ne oluyoruz lan?” demem sebep oldu.

Tabi bu +19 ilerleyen bölümlerde 18, 16 hatta 15’e kadar indi. Peki neydi ilk bölümlerin +19 olma sebebi? Aslında buna pek anlam veremedim. İlk iki bölümde arkadaşların erotik sohbetleri mevcuttu, bir iki de yarıda kesilen ve belli olmayan sevişme sahnesi yer alıyordu. Sonrası için klasik Kore Draması karşmıızdaydı. Sanıyorum biz iki üç bölümle izleyiciyi çeker sonra normale döneriz gibi bir plan yapmışlar. Şimdi diziden uzaklaşıp hikayeye baktığımda ilk bölümlerin kopuk olduğunu hissediyorum.

Tabi dizide genel olarak hikaye ve kurguda da sıkıntı var. Ne eğlence bakımından dizi tatmin ediyor ne de dram. Sanki sadece vakit geçirmek için yapılmış amaçsız bir dizi gibi. Hatta izlediğim Kore dizileri içerisinde en başarısızı diyebilirim Jachebalgwang Geunyeo için.

Hikaye oldukça klasik onlarcasını izlemişizdir. Jun Ji-Hyun 31 yaşında büyük bir firmada çalışan biridir. İşini de iyi yapmaktadır. Ancak Japonya’da kaybettiği bir iş yüzünden müdüründen fırça yer. Karakterinde susmak olmadığı için de müdürüne verip veriştirir ve sonunda istifa eder. Bulunduğu yerde tesadüfen önlü pop star Kang Min ile çarpışır ve onun elindeki şarap şişesinin düşmesine sebep olur. Kang Min, Jun Ji-Hyun’a laf söylerken araya televizyon yapımcısı ve yönetmeni No Yong-Woo girer. Hikaye de bu üçlü etrafında geçer.

Jun Ji-Hyun işten ayrıldıktan sonra hayalindeki meslek olan metin yazarlığı yapmaya çalışır.  Kanalın birinde iş bulur ne tesadüftür ki No Yong-Woo’nun altında çalışmaya başlar. Bu şekilde öğreniriz ki No Yong-Woo, Jun Ji-Hyun’un eski sevgilisidir. Beş sene beraber yaşadıktan sonra No Yong-Woo’nun, Jun Ji-Hyun’u en yakın arkadaşı olan Kim Kkoch-Nim ile aldatmasından dolayı ayrılmışlardır. Daha sonra No Yong-Woo, Kim Kkoch-Nim ile evlenmiş ama evlilikleri iki sene sürmüştür. No Yong-Woo, Jun Ji-Hyun’u unutamamıştır. Kkoch-Nim ise hala Yong-Woo’ya aşıktır.

Ji-Hyun işteki yerini sağlamlaştırmak için yeni projede sunuculuk yapmak üzere Kang Min ile anlaşması gerekmektedir. Ancak geçmişteki yaşadıkları bu işi zorlaştırır. Bu sırada Kang Min’e bir kadında sarılık bulaşması ve kadının bunu Kang Min’den para sızdırmak için kullanması işleri karıştırır. Ji-Hyun, Kang Min’in hastalığının kendinden kaynaklandığını söyler bununla birlikte Kang Min’de programda sunuculuk yapacaktır.

Tabi sürekli olaylar değişilir ve gelişir. Sonuç olarak Kang Min’de Yong-Woo’da Ji-Hyun’a aşık olurlar ve bu kezde onun için didişirler. Tabi her şeye sahip olan pop star Kang Min bu işi biraz zorlaştırır. Kang Min kötü akrakter gibi görünürken aynı zamanda da iyidir. Aslında genele baktığımızda kötü karakter yok dizide. Her şey oldu bittiye geldi gibi.

Oyunculukları, müzikleri beğendim. Zaten zorlayan bir oyunculuk yoktu dizide. Her şey akışına bırakılmış gibiydi. Her zamanki gibi sahne devamlılıklarında yine sıkıntı vardı. Bir de dizide geçen zaman kavramı karışıktı. Olaylar arasında kaç gün geçiyor, ne oluyor belli değildi. Özetlemek gerekirse, öylece izlenebilecek bir filmdi Jachebalgwang Geunyeo. Eminim daha iyi diziler vardır.

Yönetmen: Lee Jung-Pyo

Senaryo: Yoo Young-Eun, Son Min-Soo

Oyuncular:

Chae Young-In
 Seo Young Hee
Ko Myeong-Hwan
 PD Gong
Ko Na-Eun
 Kim Kkot Nim
Kim Hyung-Joon
 Kang Min
Park Kwang-Hyun
 No Yong Woo
So E-Hyun
 Jun Ji Hyun

Linkler:

http://asianwiki.com/My_Shining_Girl

http://www.imdb.com/title/tt2237045/

http://www.hancinema.net/korean_drama_Glowing_She.php

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?