Jack And The Beanstalk / Jack ve Fasülye Sırığı

Efendim şimdi nasıl anlatsam, adından da anlaşılacağı üzre film bir masal uyarlaması. Tabi yeni neslin eski masallarla arası nasıldır bilmiyorum bu da benim ayıbım olsun. Ancak eski bir masalın yeni yorumunu izlerken ister istemez, bazı umutlar besliyorsunuz. Ama karşımıza çıkan, eski hikayeye zorlama espriler eklenmiş bir çocuk filmi.

Elbette çocuk filmlerini seviyoruz ancak hani uyarlarken biraz daha dikkatli olsaymışsınız ya. Ne espriler yerinde ve tatmin edici ne de oyunculuklar. Film biraz oldu bitti, çekelim gidelim edasında ilerliyor. Bu arada bazı sitelerde film için 174 dakika yazmış ancak ben filmi 95 dakika olarak izledim. IMDB’de bu konuda benimle aynı fikirde. Eğer 3 saatlik versiyonu da varsa ortalıkta bana ileten olursa memnun olurum.

Neyse gelelim konumuza. Jack, kahraman olma hayali ile yanıp tutuşan bir çocuktur. Masal kahramanlarının olduğu bir yerde yaşamaktadır ve herkes kahramandır. Ancak Jack’ın babası da kahraman değildir. Yıllar önce ortadan kaybolmuş ve hiç haber alınamamıştır. Tabi bir kahramanın oğlu olmayınca, kendisi de babası gibi diğer insanların lafları altında ezilmektedir. Tek amacı kahraman olmaktır.

Jack sınıfında da hor görülmektedir. Sınıfı geçmesi içinde bir kahramanlık yapması gerekmektedir. Jack bu halde efkarlı efkarlı dolaşırken, bir dükkana girer. Burada üç fasulye karşılığı tek varlığı olan oyununu satar ve eve gelir. Annesi bu önemli oyunu satmasına kızar. Jack ertesi gün bu fasulyeleri geri vermek umuduyla dükkana geri döner ama dükkanın yerinde yeler esmektedir. Kitapçıya fasulyeleri vermek ister ancak, adam onları almaz. Üstüne üstlük ona birde üzerinde aile arması bulunan boş bir defter verir.

Jack mutsuz bir şekilde eve gelir ve odasının penceresinden, fasulyeleri bahçeye atar. Fasulyelerden birini kaz yemiş diğer ikisi de almış başını uzamış, göğe çıkmıştır. Jack’ı sabah, kaz uyandırır. Jack yaşadıkları karşısında şaşkındır ama bir maceraya gittiğinin farkındadır ve kaz ile birlikte, fasulye sırığına tırmanmaya başlarlar.

Bulutların üstüne çıktıklarındaysa, yaşlı bir adamdan bir hikaye dinlerler. Adamın billur sesli torunu kötü kalpli dev tarafından kaçırılmış ve altın bir arpa dönüştürülmüştür. Jack bunun kahramanlık için bir fırsat olduğunu düşünür ve yaşlı adama torununu kurtarmak için söz verir.

Tabi yolunda devam ederken zorluklarla karşılaşır. Karşısına çıkan insanlara inanıp inanmama arasında kalır ve öğrenir ki aslında babası korkak değildir. Devin hücresinden kaçarken arkadaşını kurtarmak için kendini feda etmiştir.

Film tam anlamıyla çocuk filmi. Ancak belirtmem lazım ki çocuklarında severek izleyeceği bir film değil. Oldukça sıkıcı, bir çocuğun film karşısında yarım saatten fazla kalacağını düşünmüyorum. Özensiz bir film olmuş. Dev bile deve benzememiş. İzlemek zaman kaybetmekle eş değer.

Yönetmen: Gary J. Tunnicliffe

Senarist: Flip KoblerCindy Marcus

Oyuncular:

Colin Ford
Jack
Chloe Moretz
Damsel in Distress / Jillian
Christopher Lloyd
Headmaster
Adair Tishler
Rapunzel
Billy Unger
Prince Charming
Emily Rose Everhard
Red Riding Hood

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1079968/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?